Druga połowa września i pierwsza połowa października to najlepszy czas, by zająć się jesienną pielęgnacją piwonii. To okres, by ja sadzić, przesadzać i rozmnażać przez podział. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie, czy piwonie są zdrowe, czy na liściach nie widać oznak chorób grzybowych. Jak odróżnić chore liście od tych, które normalnie się starzeją i przybierają jesienne barwy? Czy należy nawozić piwonie nawozami jesiennymi i czy należy zabezpieczać krzewy w szczególny sposób na zimowe mrozy? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Jak postępować z piwoniami zaatakowanymi przez chorobę grzybową?
Pierwsze, co musimy zrobić z początkiem jesieni to przegląd piwonii. Liście z oznakami choroby grzybowej trzeba czym prędzej wyciąć. Rozpoznamy je po grudkach na spodniej stronie liści, które po potarciu zaczynają pylić. To grzybnie. Już po miesiącu zaatakowane piwonie zaczynają zamierać i chociaż na wiosnę wypuszczą nowe liście, to mogą nie zakwitnąć. Choroba grzybowa osłabia przecież roślinę. Ścinamy więc wszystkie zainfekowane i sąsiednie pędy tuż nad ziemią.
Czytaj też:
Twoje piwonie przekwitły? Nie zwlekaj. Zrób to teraz, bo za rok nie zakwitną
Kiedy jesienią ścinać pędy piwonii?
Liście zdrowych krzewów piwonii nabierają jesiennych barw. Jeśli jest sucho i ciepło, końcówki liści mogą podsychać. U tych piwonii, które wciąż mają ładne, zdrowe liście, nie musimy spieszyć się z ich przycinaniem pędów. Niech zostaną w ogrodzie nawet do pierwszych przymrozków. Delikatnie wybarwiające się liście piwonii są również ozdoba jesiennego ogrodu. Piwonie jesienią budują i wzmacniają system korzeniowy, zawiązują pąki kwiatowe na przyszły rok, a zdrowe liście do dłuższy okres wegetacji rośliny. Pamiętajmy jednak, że cięciem pędów piwonii nie można czekać do wiosny. Dlaczego? Ponieważ butwiejące zima liście mogą być przyczyną chorób grzybowych na wiosnę (Piwonie są bardzo wrażliwe na szarą pleśń i choroby grzybowe, wówczas trzeba je leczyć opryskami z fungicydów).
Kiedy nawozimy piwonie? Czy jesienią jest to konieczne?
Piwonie powinno się nawozić wiosna, nawozem do roślin kwitnących, a więc bogatym w fosfor, potas i mikroelementy, a z małą ilością azotu. Jesienne nawożenie piwonii nie jest natomiast potrzebne. Piwonie nie potrzebują jesiennej dawki potasu, ponieważ ich pędy nie drewnieją, a obcinamy je nisko nad ziemią. Nadmiar fosforu także nie jest korzystny dla piwonii, ponieważ blokuje pobieranie magnezu, co prowadzi do chlorozy liści.
Jak zabezpieczyć piwonie przed zimą?
Krótko przycięte piwonie nie potrzebują na zimę żadnych zabezpieczeń, są całkowicie mrozoodporne. Nawet wychodzące wcześniej na przedwiośniu kły nie podmarzają. Dlatego piwonii na zimę nie trzeba niczym przykrywać, jest to nawet dla nich szkodliwe. Piwonie bowiem lubią powietrze. Przysypane warstwa kompostu lub liści zaczynają gnić. Piwonie mają mięsiste korzenie, które są niezwykle wrażliwe na zbyt wilgotne i ciepłe warunki.
Czytaj też:
Przycinanie piwonii? Jak i kiedy to robić, by kwitły całe latoCzytaj też:
Przepis na odżywkę dla piwonii. Kosztuje tylko 2 złote