By latem w pełni cieszyć się zachwycająco kwitnącymi liliami w naszym ogrodzie, jesienią powinniśmy poświęcić im nieco uwagi. Lilie w kontekście jesieni to trzy zagadnienia: ścinanie łodyg po przekwitnięciu kwiatów, sadzenie lilii do gruntu i ewentualne wykopywanie cebul na zimę. Po kolei omówimy każde z zagadnień.
Czytaj też:
Lilie i liliowce – czym się różnią, jak je rozpoznać?
Kiedy ścinać łodygi przekwitniętych lilii?
Zbyt wczesne cięcie łodyg lilii po przekwitnięciu to jeden z częściej popełnianych błędów przy ich pielęgnacji. Gdy tylko lilie przekwitną na dobre kusi nas, by pozbyć się ich łodyg z ogrodu. Nic dziwnego, takie sterczące badyle nie wyglądają atrakcyjnie. Doświadczeni ogrodnicy radzą jednak odłożyć sekator i odczekać, aż liście i łodygi lilii nie zżółkną. Dopiero żółte liście są sygnałem, by łodygi przekwitniętych lilii ciąć. Oczywiście, żółte i suche liście możemy sukcesywnie usuwać.
Łodygi lilii tniemy, dopiero gdy liście i łodygi żółkną i schną. Dlaczego dopiero wtedy? To proste. Łodyga niezbędna jest liliom do odżywienia cebulki oraz maksymalnego wzmocnienia jej przed zimą. Gdy jest już zeschnięta, obcinamy ją nisko nad ziemią.
Warto o tym pamiętać przy sadzeniu lilii. Wybierzmy im miejsce na tle bujnej zieleni – krzewów i traw. Wtedy jesienne ich resztki nie będą tak bardzo widoczne.
Czytaj też:
Najpiękniej pachnące kwiaty na balkon i do ogrodu
Najlepszy termin, by sadzić lilie do gruntu
Koniec września i pierwsza połowa października to najlepszy czas, by sadzić cebule lilii do gruntu, na rabaty. Jeśli przegapimy ten czas, nie wszystko stracone. Odmiany, które kwitną późno, możemy sadzić wiosną.
Przed umieszczeniem cebul lilii w gruncie, powinniśmy wybrać stosowne stanowisko i odpowiednio przygotować podłoże. Pozbywamy się chwastów, grządkę przekopujemy, ziemię spulchniamy, a glebę mieszamy z kompostem i pozostawiajmy na kilkanaście dni. Gdy rabata jest już odpowiednio przygotowana, możemy przystąpić do sadzenia cebul lilii do gruntu. Cebule lilii umieszczamy w dołku, którego głębokość wynosi tyle, ile obwód cebulki.
Czy cebulki lilii wykopujemy na zimę?
Ogromna większość popularnych odmian lilii bez problemu będzie zimowała w gruncie i nie ma potrzeby ich wykopywania. Istnieje za to potrzeba ich zabezpieczenia na zimę, zwłaszcza gdy temperatura niepokojąco spada poniżej – 5 stopni Celsjusza. Cebule lilii zabezpieczamy przed mrozem w najprostszy z możliwych sposobów. Mianowicie okrywamy glebę ściółką, liśćmi, gałązkami roślin iglastych. Pamiętajmy, że lilie lubią być przesadzane co pewien czas. Jeśli macie w swoim ogrodzie takie, które rosną na jednym miejscu już kilka lat, warto je teraz wykopać, nieco przyciąć korzonki i przesadzić w nowe miejsce po uprzednim przygotowaniu podłoża.
Czytaj też:
Trójsklepka kwitnie do listopada. Uprawa i pielęgnacjaCzytaj też:
Podsyp tym lilie już dziś, a za rok będziesz miała najpiękniejszy ogród w okolicy