Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) na bez wątpienia ukochany krzew kwitnący Polaków. Spotykamy ją wszędzie – w przydomowych ogródkach, w ogrodach wokół rezydencji i na działkach. Nic w tym dziwnego, bo obficie kwitnące krzewy hortensji zdobią je od czerwca do września, jak żadne inne rośliny.
Krótka charakterystyka hortensji ogrodowej
Istnieją dwa typy hortensji ogrodowych: o kwiatostanach kulistych i popularne w Anglii hortensje o kwiatostanach płaskich. Liście hortensji opadają jesienią. Krzewy w zależności od klimatu osiągają wysokość od 1,5 do 2,5 m. Hortensja wymaga gleby zasobnej, żyznej, świeżej i kwaśnej. By wspomóc uprawę hortensji, możemy stosować do nich ziemię wrzosową. Hortensje sadzimy na stanowisku półcienistym i dbamy o zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Coroczne cięcie hortensji ogrodowej zapewnia obfitsze kwitnienie oraz stymuluje rozgałęzienie się krzewu.
Czytaj też:
Przygotuj ziemię w ogrodzie przed sezonem. Rada eksperta – zajmij się tym już teraz
Kiedy i jak ciąć hortensje ogrodowe po posadzeniu?
Po posadzeniu krzewu usuwamy jedynie pędy zbyt słabe lub złamane. Robimy to w listopadzie lub w marcu. Po kwitnieniu, we wrześniu, ścinamy zwiędłe kwiatostany. Pędy, które wyrosły u podstawy krzewu i w dolnej części gałęzi ubiegłorocznych, zakwitną w kolejnym roku. Cięcie to możemy nieco opóźnić i wykonać dopiero w końcu marca lub na początku kwietnia.
Cięcie hortensji ogrodowej po roku od posadzenia
Postępowanie z hortensją ogrodową po roku od posadzenia. W końcu marca (ewentualnie na początku kwietnia) skracamy gałązki hortensji ogrodowej, które kwitły w poprzednim roku, nad pędem bocznym. Nie skracamy silnych pędów przynasadowych krzewu, które mają już pąki kwiatowe. Oczywiście usuwamy pędy słabe i złamane.
Czytaj też:
Hortensje bukietowe po tym nawozie kwitną dużo dłużej
Rokroczne przycinanie hortensji ogrodowej
Jak co roku przycinać hortensje ogrodowe? W końcu marca (albo na początku kwietnia) skracamy gałązki, które kwitły w poprzednim sezonie, nad młodym pędem bocznym, przy czym najstarsze przycinamy krócej ze względu na tendencję do ogołacania się u nasady.
Przy okazji usuwamy gałęzie martwe i słabe pędy, które zagęszczają wnętrze krzewu. Nigdy nie skracamy silnych pędów przynasadowych, bo one mają już pąki kwiatowe. To najczęściej popełniany błąd przez właścicieli krzewów.
Zwiędłe kwiatostany (same kwiatostany) możemy ścinać we wrześniu, październiku po kwitnieniu lub dopiero wiosną, w macu. Inne odmiany hortensji – bukietowe i dębolistne tniemy w ten sam sposób.
Czytaj też:
Odżywka ze skórek pomarańczowych. Zrób ją teraz, by latem hortensje zakwitły na niebieskoCzytaj też:
Hortensje bukietowe – jak je sadzić do gruntu, by się przyjęły?