Stosowanie herbatek kompostowych to jeden z najważniejszych trendów ogrodniczych ostatnich lat, może tylko gnojówki cieszą się większą popularnością. Skąd moda na herbatki z kompostu? Jest to nawóz ekologiczny, a unikając syntetycznych środków chemicznych, ograniczamy ich szkodliwy wpływ na środowisko, związany m.in. z zanieczyszczeniem wód gruntowych. Oczywiście warzywa i owoce są przy tym zdecydowanie zdrowsze. Jakie jeszcze zalety ma herbatka kompostowa?
Herbatka kompostowa to lepsze odżywianie roślin
Herbatka kompostowa jest naturalnym i – co ważne – bezpośrednim źródłem niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas i pierwiastki śladowe, które są łatwo dostępne dla roślin. Co więcej – mikroorganizmy obecne w herbatce przyczyniają się do rozkładu materii organicznej obecnej już w glebie, dzięki czemu rośliny mają jeszcze więcej pożywienia.
Większa odporność roślin na choroby i szkodniki
Pożyteczne mikroorganizmy zawarte w herbacie z kompostu hamują rozwój patogenów roślinnych. Ta naturalna forma tłumienia chorób jest bezpieczniejsza i trwalsza niż chemiczne środki grzybobójcze. Poza tym rośliny zasilane kompostem są bardziej odporne, ponieważ wypracowują silniejsze mechanizmy obronne.
Poprawa struktury gleby
Stosując nawozy sztuczne, drastycznie ingerujemy w glebę, natomiast używając nawozów organicznych, pomagamy jej w tym, by sama zaczęła „pracować” i w sposób naturalny stopniowo ulepszała swoją strukturę.
Herbata kompostowa wprowadza do gleby pożyteczne mikroorganizmy, które przetwarzając materię organiczną użyźniają podłoże. Efektem ich działalności jest również większa przepuszczalność gleby, która dzięki temu oddycha, lepiej krąży w niej woda, a korzenie mogą łatwiej penetrować podłoże.
Herbatka kompostowa jest tania, łatwa w przygotowaniu i wszechstronna
Przygotowanie herbatki kompostowej jest bardzo łatwe, wystarczy zacząć, a później już wpada się w odpowiedni rytm. Jej koszt może być zerowy lub niewielki, jeśli zdecydujemy się użyć kupionego kompostu. Tę samą herbatkę kompostową można stosować do wielu roślin – kwiatów, warzyw, krzewów i drzew owocowych.
Czytaj też:
Z tego kuchennego odpadu robię turbo odżywkę do ogrodu. Wystarczy obrać ziemniaki na obiadCzytaj też:
Miksuję dwa składniki, dolewam wody i turboodżywka do róż gotowa. Kwitną po niej aż do jesieni