Niezbędna w kuchni pietruszka to aromatyczne zioło, wzmacniające smak niezliczonych potraw, od przystawek po dania główne. Uprawa pietruszki w domu jest dziecinnie prosta. Z powodzeniem możesz ją więc uprawiać na balkonie, tarasie lub w przydomowym ogródku. Pamiętaj jednak, że głębokość doniczki oraz jakość podłoża to kluczowe czynniki sukcesu w uprawie tego zioła. Z tego artykułu dowiecie się, jak uprawiać pietruszkę w zaciszu domowym. Poniżej przedstawimy kroki niezbędne do tego, by zbiory zioła były zdrowe i obfite.
Czy pietruszkę można uprawiać w doniczce?
Najważniejsze w uprawie pietruszki jest... kupienie wystarczająco dużą doniczkę, która pomieści bardzo rozbudowany system korzeniowy rośliny. Najlepsza do tego celu będzie doniczka z terakoty lub z plastiku. To o czym za żadne skarby nie możemy zapomnieć to otwory drenażowe, które zapobiegną zalaniu korzeni rośliny. Zastój wody pod pietruszką to najgorsza rzecz, jaka może się jej (i nam) przytrafić.
Jakie podłoże do pietruszki?
Kolejnym istotnym krokiem jest wybór odpowiedniego podłoża do siewu. Idealna dla pietruszki jest żyzna gleba o pH od 6 do 8. Powinna być dobrze przepuszczalna, piaszczysta. Najlepszym nawozem organicznym, który sprawdzi się w jej uprawie, będzie biohumus, rodzaj kompostu wytwarzanego przez dżdżownice. Znany jest z bogatego składu. Zawiera składniki odżywcze oraz pożyteczne dla roślin mikroorganizmy. Równie dobrą domową odżywką do pietruszki jest ta, którą przygotujemy z obierków ziemniaków.
Czytaj też:
Ogródek warzywny w kilku krokach. Rozpocznij przygodę z własną uprawą warzyw
Jak siać pietruszkę?
Nie ma nic prostszego, wystarczy po napełnieniu doniczki ziemią rozsypać równomiernie na powierzchni kilka garści nasion, można je bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych i działach ogrodowych marketów budowlanych. Po rozsypaniu nasion przysyp je co najmniej 2 centymetrami ziemi i obficie podlej odstaną wodą lub deszczówką.
Uprawa i pielęgnacja pietruszki
Pietruszka najlepiej rośnie, gdy jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez co najmniej 5 do 6 godzin dziennie. Jest jednak jedno „ale”. Po zasianiu pietruszki umieść doniczkę w lekko zacienionym miejscu na balkonie lub w ogrodzie, szczególnie podczas intensywnych upałów. Bezpośrednie nasłonecznienie w początkowej fazie może zaszkodzić pietruszce.
Nie tylko nasłonecznienie, lecz również wilgotność ma kluczowe znaczenie w uprawie tego zioła. Stała i wysoka wilgotność to podstawa. Regularne podlewanie jest niezbędne, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu.
Jeśli będziesz przestrzegać naszych rad dotyczących stanowiska i nawadniania, już po 30-40 dniach od wysiewu, pietruszka będzie gotowa do zbiorów. Pietruszka dobrze przystosowuje się do klimatu umiarkowanego i może rosnąć nawet na parapecie okna – najlepiej w kuchni. Jednak wiosną i latem będzie lepiej i szybciej rosła na zewnątrz – na balkonie lub bezpośrednio w gruncie.
Czytaj też:
Zakładamy ogród ziołowy. Oto 5 ziół, które możemy posadzić na balkonie
Czytaj też:
Warzywa na balkonie to nie tylko pietruszka. Jakie jeszcze można uprawiać?