Zmaganie się z letnią suszą nie jest zabawne, a utrzymywanie roślin w dobrym zdrowiu może wydawać się nieustanną walką. Nie bądź niewolnikiem konewki! Oto nasze wskazówki, które pomogą ci uporać się z suszą w ogrodzie, dzięki czemu będziesz mógł nadal cieszyć się wspaniałymi zbiorami tego lata!
W czasie upałów podlewaj z głową
Latem, gdy woda jest cenna, warto zachować ostrożność przy podlewaniu i skupić się na tych miejscach w ogrodzie, gdzie jest to naprawdę potrzebne: młode sadzonki, aby pomóc im się zakorzenić, liście sałaty, aby zapobiec więdnięciu, warzywa owocujące, takie jak pomidory i wszystko, co rośnie w doniczce.
Jak sprytnie podlewać dwoma konewkami?
Używasz konewki? Wypróbuj dwie jednocześnie – chwyć po jednej w każdą rękę. Pomoże ci to zachować równowagę i będziesz mógł podlewać dwa razy szybciej. Jeśli źródło wody znajduje się w pewnej odległości od rabaty lub grządki, oznacza to również mniej chodzenia tam i z powrotem. Inną opcją jest użycie przenośnego zbiornika do transportu wody do miejsca, w którym zostanie ona zużyta do podlewania.
Podlewanie może też zaszkodzić roślinom
Silny strumień z węża może przewrócić rośliny lub sprawić, że ziemia doniczkowa wypłynie wraz z wodą z pojemników. Aby obejść ten problem, po prostu umieść koniec węża w konewce i nawadniaj rośliny w ten tradycyjny sposób. Ta metoda gwarantuje, że będziesz mógł podlewać uprawy ostrożnie i precyzyjnie, ciesząc się wygodą, nie nosząc ciężkich konewek – bez marnowania kropli! Ta metoda pomaga również podlewać rośliny tak, by nie moczyć liści.
Czytaj też:
Z powodu upałów rośliny w mieszkaniu ledwie zipią? Oto, jak pomóc kwiatom doniczkowym!
Najbezpieczniejszy sposób podlewania w upały
Podlewanie doniczek od dołu, a nie od góry, może zaoszczędzić dużo czasu – i wody – podczas upałów. Napełnij wodą zbiornik odpowiedniej wielkości. Wstaw do niego pojemniki z roślinami. Pozostaw je tam do wchłonięcia wody na godzinę lub dłużej. Możesz przyspieszyć proces, dodając odrobinę wody na wierzch garnka, zanim zostanie on namoczony. Technika ta zapewnia naprawdę dokładne podlewanie, które pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie wody. Ten sposób podlewania zapobiegnie również pojawieniu się ślimaków w ogrodzie. One ponad wszystko lubią wilgoć.
Czytaj też:
Podlewanie trawy w upał. Jak podlewać trawę, by nie uschła?
Automatyczny system nawadniania – użyj timera
Automatyczny system nawadniania, podłączony do timera, odciąży podlewanie. Ustaw go tak, aby włączał się bardzo wcześnie rano, zanim zrobi się gorąco. Najlepsze rozwiązania tego typu wykorzystują nawadnianie kroplowe lub węże nawadniające, aby dostarczać wodę bezpośrednio w pobliżu korzeni roślin: warzyw, owoców i kwiatów. Niektóre można nawet przymocować do beczek z wodą, dzięki czemu możesz maksymalnie wykorzystać zebraną wodę deszczową.
Czytaj też:
Jak uchronić rośliny w ogrodzie przed upałami? Kilka trików, dzięki którym pomidory i inne rośliny przetrwają suszęCzytaj też:
Zetnij lawendę do suszenia, nim będzie za późno. Upały przyśpieszają przekwitanie ziół!