Gąsienice, czyli larwalne formy motyli i ciem, to poważne zagrożenie dla pomidorów: niszczą liście, łodygi i owoce. Zjedzone przez nie liście mają ograniczoną zdolność do fotosyntezy, a uszkodzone rośliny są bardziej podatne na infekcje grzybicze i bakteryjne.
Jak wyglądają gąsienice, które zjadają pomidory?
Gąsienice zazwyczaj są zielone, brązowe lub czarne i mają długość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mogą być pokryte włoskami lub gładkie. Najczęściej spotykane gąsienice na pomidorach to:
- Gąsienice ćmy słonecznicy orężówki (Helicoverpa armigera) – zielone lub brązowe, o prążkowanym wzorze na ciele.
- Gąsienice piętnówki kapustnicy (Mamestra brassicae) – zielone z żółtymi paskami.
- Gąsienice bielinka kapustnika (Pieris brassicae) – zielone z żółtymi plamkami i wyraźnymi czarnymi kropkami.
Czytaj też:
Zaraza ziemniaczana zaatakowała pomidory wcześniej niż zwykle – owoce już gniją na krzakach!
Objawy uszkodzeń spowodowanych przez gąsienice na pomidorach
Po pierwsze gąsienice łatwo zauważyć – mają charakterystyczny wygląd, a szkody, które wyrządzają są widoczne gołym okiem. Gąsienice żerują na liściach, tworząc w nich dziury lub całkowicie zjadając blaszki liściowe. Mogą również uszkadzać kwiaty, pąki i owoce pomidorów. Objawy ich obecności to:
- Pierwszą oznaką inwazji gąsienic jest brak liści na pomidorach. Potrafią zjeść liść aż do łodygi, a jeśli wystarczająca ich liczba zaatakuje roślinę, mogą zamienić ją w kępę nagich, zielonych badyli.
- Duże dziury w liściach i/lub liście zjedzone na brzegach.
- Uszkodzenia owoców, które prowadzą do ich gnicia. Zwykle są to głębokie jamki, do których gąsienice w całości wchodzą. Gąsienice szczególnie gustują w młodych owocach, jeszcze nie do końca rozwiniętych.
- Odchody gąsienic – wyglądają jak małe, ciemne granulki na liściach i owocach. Mogą też znajdować się pod krzakami pomidorów.
Jak zwalczać gąsienice na pomidorach?
Regularnie sprawdzaj rośliny, zwłaszcza spodnią stronę liści, pod kątem obecności gąsienic i ich jaj. Choć są spore, nieźle się maskują – kolorem zlewają się z liśćmi, nawet małe ukośne wzory na ich ciałach doskonale komponują się z żyłkami liści pomidora. Ręcznie usuwaj gąsienice i zniszcz je, aby zapobiec dalszym szkodom. Pamiętaj! Jeśli znajdziesz jedną, na pewno jest ich więcej!
Zadbaj o naturalnych wrogów gąsienic w ogrodzie. Zamiast szpaleru tui, zasadź żywopłot np. z derenia białego – jego owoce to przysmak dla ptaków, które przy okazji rozprawią się z plagą ślimaków. W zwalczaniu gąsienic pomocne są również preparaty zawierające bakterie Bacillus thuringiensis. Ich zaletą jest możliwość stosowania w szczycie sezonu wegetacyjnego. Jako naturalny repelent działa również napar z pokrzywy lub cebuli.
Ziemia okrzemkowa – ten produkt nie jest trucizną ani żadną substancją chemiczną, a sposób jego działania jest dość interesujący. Ziemia okrzemkowa to rafinowany i przefiltrowany proszek zawierający krzemionkowe otoczki drobnych organizmów zwanych okrzemkami. Pod mikroskopem wygląda jak potłuczone szkło. Kiedy owad czołga się po ziemi okrzemkowej, postrzępione muszle uszkadzają jego zewnętrzną warstwę. Ziemia okrzemkowa jest skuteczna również w walce z kleszczami w ogrodzie.
Czytaj też:
Opuchlaki w ogrodzie – charakterystyka, szkodliwość i skuteczne metody zwalczaniaCzytaj też:
Mączliki – szkodniki pomidorów. Jak rozpoznać i zwalczać te małe, ale groźne insekty?