Wiesiołek (Oenothera) ma charakterystyczne, żółte kwiaty i skórzaste, pokryte meszkiem liście. Od wieków stosowany jest w medycynie i kosmetyce, ma też zastosowanie w ogrodnictwie. Można z niego zrobić oprysk odstraszający mszyce, jest też doskonały do użyźniania gleby – bezpośrednio lub jako wzbogacenie kompostu.
Ogrodniku, za to pokochasz wiesiołka!
Wiesiołek jest bogatym źródłem witaminy C (silny przeciwutleniacz) oraz minerałów, głównie potasu, wapnia (w połowie lata bardzo potrzebują go pomidory!), magnezu i azotu. Zawiera też garbniki (doskonałe dla roślin zestresowanych upałem, zaatakowanych przez szkodniki lub połamanych przez burze i gradobicia).
Silnymi przeciwutleniaczami są też lignany i flawoidy. Natomiast saponiny obecne w kwiatach wiesiołka wspomagają układ odpornościowy roślin, mają też właściwości mydlące – uszkadzają błony komórkowe mszyc, powodując ich śmierć.
Olej z nasion wiesiołka, bogaty w kwasy tłuszczowe, może być stosowany jako dodatek do naturalnych środków ochrony roślin. Jego właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne wspierają zdrowie roślin i chronią je przed chorobami.
Dodaj wiesiołka do kompostu
Wiesiołek jest doskonałym dodatkiem do kompostu. Jego liście, łodygi i kwiaty, dostarczają cennych składników odżywczych, które wzbogacają mieszkankę. Nie tylko zwiększają jej wartość odżywczą, ale później – po dodaniu do gleby – poprawiają jej strukturę.
Ziele wiesiołka działa też jak aktywator kompostu. Zawarte w nim składniki odżywcze stymulują rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład materii organicznej. To przyspiesza proces kompostowania i prowadzi do uzyskania wysokiej jakości kompostu w krótszym czasie.
Zielony nawóz, czyli uprawy międzyplonowe
Wiesiołek może być wykorzystywany jako nawóz zielony – można go wysiać, a gdy wzejdzie i nieco podrośnie, przeorać lub przekopać. W ten sposób dostarczamy glebie materii organicznej i poprawiamy jej strukturę. Wiesiołek jest szczególnie korzystny dla gleb ubogich w azot. Natomiast gleby ciężkie i gliniaste dzięki wiesiołkowi rozluźnią się i spulchnią, ponieważ ta roślina głęboko sięgające korzenie.
Ściółkowanie grządek wiesiołkiem – pomidory Ci podziękują!
Suszone liście i łodygi wiesiołka mogą być wykorzystane jako materiał do mulczowania, czyli ściółkowania. Mulczowanie pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, zapobiega erozji i ogranicza wzrost chwastów. Chłodzi też podłoże, co jest szczególnie ważne podczas upałów – pomidory, ogórki, cukinie będą Ci wdzięczne.
Czytaj też:
Ta gnojówka bije na głowę tę z pokrzywy, a oprysk chroni przed chorobami grzybowymiCzytaj też:
Gdy tylko zważysz guzki i brodawki, nie zwlekaj, od razu wyrwij i spal