Ogrody już się obudziły – i to z przytupem. Po cichych miesiącach zimy ogródki działkowe zalała fala kolorów, zapachów i dźwięków. Kwitną tulipany, forsycje, śliwy i porzeczki. Ptaki śpiewają z energią, jakby chciały nadrobić cały zimowy czas milczenia. A działkowicze? Od rana do wieczora są w ruchu – grabią, kopią, sadzą, podlewają. Bo to właśnie teraz wiosna rozgościła się na dobre. Zobaczcie, jak wyglądają najstarsze w Warszawie (i na całym Mazowszu) ogródki działkowe ROD.
Galeria:
Ogródki działkowe ROD im. Obrońców Pokoju w Warszawie
Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Pokoju w Warszawie – historia zielonej enklawy Mokotowa
Rodzinny Ogród Działkowy (ROD) im. Obrońców Pokoju, położony na warszawskim Mokotowie, to najstarszy ogród działkowy w stolicy, założony w 1902 roku przez Kazimierę Proczek na terenach fortów Mokotowa. Od ponad wieku stanowi zieloną oazę w sercu miasta, będąc świadkiem burzliwej historii Warszawy.
W 1932 roku ogród został ogrodzony, a także wybudowano drewnianą świetlicę z oświetleniem naftowym. Woda była czerpana z trzech studni głębinowych. W 1939 roku, z okazji uroczystości działkowców i lokalnej społeczności, ogród odwiedził ówczesny prezydent Warszawy, Stefan Starzyński.
Podczas II wojny światowej ogród pełnił ważną rolę – był miejscem schronienia dla bezdomnych oraz działań organizacji podziemnych, w tym Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego został zniszczony, jednak po wojnie odbudowany i kontynuował swoją działalność.
Czytaj też:
Ten kwiat odstrasza kleszcze. Może kwitnąć całe wakacje
Obecnie ROD im. Obrońców Pokoju zajmuje teren między ulicami: Al. Niepodległości, Odyńca, Racławicką i Wołoską. W 2019 roku ogród został wpisany do ewidencji zabytków Warszawy, co zapewniło mu ochronę przed potencjalną likwidacją i przekształceniem terenu pod inwestycje.
Ogród tonie w kwiatach
Wiosna w tym roku nie czekała długo – wystarczyło kilka cieplejszych dni, a wszystko ruszyło. Rabaty zapełniły się hiacyntami, żonkilami, pierwiosnkami i szafirkami. Kwitną już drzewa – śliwy, czereśnie i brzoskwinie tworzą delikatne baldachimy z białych i różowych kwiatów. Krzewy forsycji żółcą się jak słońce, a pigwowce czerwienią się pośród traw.
To moment, w którym działka naprawdę żyje – dosłownie i w przenośni. Obok kwiatów widać coraz więcej zapylaczy, a ścieżki zarastają świeżą, soczystą trawą.
Czytaj też:
Maliny, porzeczki, agrest – ostatni moment, by latem mieć kosze owoców
Wiosenne porządki idą pełną parą
Choć ogród wygląda jak z bajki, działkowicze nie mają czasu na podziwianie – są w pełni sezonu porządkowego. Trwają intensywne prace: usuwanie zeszłorocznych liści i resztek roślin, przycinanie krzewów ozdobnych i róż, czyszczenie ścieżek, malowanie płotków i odświeżanie grządek. Kompostowniki już przyjmują pierwsze porcje zielonej masy, a w altankach słychać krzątaninę działkowców. Każdy kąt jest teraz ważny – wszystko trzeba przygotować pod nowe życie, pod plony i kwiaty, które będą cieszyć przez całe lato.
Czas sadzenia i siewu
Kwiecień to również idealny moment na sadzenie wczesnych warzyw i ziół. Na grządkach pojawiają się rzodkiewki, szpinak, koper, sałaty i cebula dymka. Nie brakuje też czosnku niedźwiedziego, który pięknie wpisuje się w naturalistyczny styl stołecznych działek. W cieplejszych rejonach kraju niektórzy już wysadzają ziemniaki, a w tunelach i inspektach rosną rozsady pomidorów, papryk i ogórków.
Czytaj też:
Odzyskaj zielony trawnik bez grama mchu. Ogrodnicy zdradzają, co naprawdę działaCzytaj też:
Obierz, zalej wrzątkiem i odczekaj trzy dni. Krzewy malin będą uginały się od słodkich owoców!