Wybór odpowiedniego oświetlenia nad jadalnianym stołem zabiera nam zwykle dużo czasu. Podjęcie decyzji jest trudne. Na rynku jest tak wiele pięknych lamp, które pragniemy mieć. Mamy jednak dobrą wiadomość, pomożemy wam zawęzić wybór, bo... Nie każda lampa do jadalni się nadaje. Oto aranżacje, które pomogą wam podjąć decyzję.
Lampa do jadalni. Jaką wybrać?
Nie każda lampa nadaje się do powieszenia nad stołem w jadalni. Oto warunki, które powinna spełniać i które powinniśmy wziąć pod uwagę przy decyzji o zakupie:
- Lampa powinna być proporcjonalna do stołu z krzesłami. Nie powinniśmy wieszać lampy o dużej średnicy nad rachitycznym mebelkiem. I odwrotnie – malutki klosik będzie wyglądał fatalnie nad dużym stołem z potężną nogą.
- Pamiętajmy, co lampa nad stołem ma oświetlać. Jej zadaniem jest oświetlenie tego, co znajduje się na stole. Najczęściej chodzi o jedzenie. Lampa powieszona nad stołem powinna mieć światło skierowane w dół. Nie ma potrzeby, by oświetlała cały pokój. Nie może także razić biesiadników. Źródło światła musi być przysłonięte kloszem.
- To, czy lampa będzie nas raziła, czy też nie, zależy również od wysokości, na jakiej ją powiesimy. Powieszona zbyt wysoko na pewno będzie świeciła nam w oczy, zbyt nisko będzie przeszkadzała (lampa w zupie) lub każdorazowe uderzenie w głowę przy wstawaniu.
- Ważne jest również to, czy lampa pasuje do całości aranżacji. Najczęściej wybieramy lapę w stylu całego pokoju, jednak... Zdarza się, że lampa nad stołem ma być elementem zaskoczenia. Dowcipne zestawienia, na przykład klasyczny kryształowy żyrandol nad zwykłym nowoczesnym stołem to często spotykane stylistyczne zagranie.
Na jakiej wysokości wieszać lampę nad stołem?
Specjaliści radzą, by lampę nad stołem wieszać na wysokości 80 cm od powierzchni blatu stołu. Wówczas nie będzie przeszkadzała nie tylko przy podawaniu posiłków, lecz również przy sprzątaniu ze stołu i przy wstawaniu od niego. Gdy powiesimy lampę na tej wysokości, nie będzie nam również groziło zjawisko olśnienia.
Stół do jadalni – rozkładany od święta
Część dzienna, łącząca salon, kuchnię i jadalnię powstała po wyburzeniu kilku ścian. Suma trzech klitek dała przestrzeń na tyle dużą, że znalazło się miejsce na okrągły stół. Gdy jest złożony mogą usiąść przy nim cztery osoby, po rozłożeniu mieści się osiem. To model vintage, popularny w latach 50. XX wieku. Stojące przy nim krzesła są przedwojenne. – Stare meble sprawiają, że mieszkanie jest oryginalne i przytulne. Nowoczesne wnętrza są bezosobowe – mówi właścicielka mieszkania, której w aranżacji wnętrz pomagali Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik z pracowni MM Architekci. Warto zwrócić uwagę na rozłożenie akcentów – baza wnętrza (ściany, podłogi, zabudowa kuchenna) jest uniwersalna, nowoczesna i ponadczasowa, klimat tworzą meble z lat 50. i 60 XX wieku oraz stylowe dodatki, takie jak wiszące nad blatem lampy Wells w kształcie kwiatu. Mają złote wnętrze, dzięki czemu na stół i siedzące przy nim osoby pada piękne, ciepłe światło – przypominające światło świec.
Stół drewniany – zawsze elegancki!
Dębowy stół o owalnym blacie i solidnych, lekko nachylonych nogach stoi w aneksie kuchennym wygospodarowanym z części dziennej mieszkania mieszczącego się w zabytkowej, wrocławskiej kamienicy. Ma dokładnie ten sam kolor co dębowa jodełka na podłodze, a to sprawia, że aranżacja jest bardziej salonowa niż kuchenna. Zresztą w tym wnętrzu nic nie jest oczywiste! Projektantki z Finch Studio, Magda Kwoczka i Iga Koperska dokonały niemal niemożliwego – pomieszały style i kolory (dominują zieleń, turkus, ugier, złoto i kremowy beż), dodały mnóstwo dowcipnych elementów (ułożony z mozaiki „chodniczek” przy kuchennym ciągu roboczym, uchwyty szaf zdystansowane kołeczkami, oryginalna lampa z przeciwwagą wisząca nad stołem), a jednak całość jest spójna i, co najciekawsze – pozostaje elegancka.
Stół do jadalni pod skosem
Pomysł na wykorzystanie przestrzeni pod skosem! Architekt David Thulstrup, adaptując poddasze, zaprojektował malutką jadalnię. Choć mieszkanie jest duże, właścicielom potrzebny był kącik śniadaniowy na zaledwie trzy osoby – jeśli zapraszają przyjaciół, jedzą na tarasie lub organizują imprezy barowe z przekąskami ułożonymi na blacie wyspy kuchennej. W niszy architekt umieścił więc ławkę z oparciem i podłokietnikami w tapicerce z różowej skóry, przed nią ustawił drewniany stół z owalnym blatem. Wykończenie na wysoki połysk kontrastuje z jasnym wnętrzem urządzonym w minimalistycznym stylu. Krzesła z wyplatanymi z papierowego sznurka siedziskami dodają przytulności (model ARV, projekt David Thulstrup), a żółta lampa – humoru.
Stół do salonu połączonego z kuchnią
Prostokątny stół stoi na granicy stref salonowej i kuchennej. I choć mają one zupełnie różny charakter, zachowują spójność – kącik jadalniany wiąże ze sobą obie części wnętrza zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. A jednocześnie pozostaje autonomiczny. Stanowi mocny akcent, przyciąga wzrok, przypominając o tym, co najważniejsze – wspólnocie. Architektka Maja Dembowska (jesteśmy w jej własnym mieszkaniu) zaaranżowała to miejsce z dużą starannością. Sama zaprojektowała orzechowy stół, postawiła przy nim gięte krzesła marki Ton z ażurowymi oparciami. Czarna lampa to model BS4 Mantis Schottlander. Kropkę nad i stanowi praca Rafała Olbińskiego. Elegancka kompozycja wyraźnie odcina się na tle białej zabudowy kuchennej i ściany pomalowanej ścieralną i zmywalną farbą w kolorze przygaszonego błękitu (odcień Mt. Rainier Gray od Benjamin Moore).
Mały stół – okrągły i zgrabny
Projektując małe mieszkanie na warszawskiej Woli (powierzchnia 35 m2), architektka Marta Krukowska postanowiła urządzić salon połączony z aneksem kuchennym. Taki zabieg pozwolił na wygospodarowanie miejsca na stół z krzesłami. Mieszkanie przeznaczone jest dla młodych ludzi, studentów, którzy większość czasu spędzają poza domem i jadają głównie w stołówkach. Mimo to uznała, że wygodne miejsce do jedzenia jest konieczne. Aranżacja kącika jadalnianego przypomina wnętrze kawiarni lub baru – głównie za sprawą okrągłego stolika z charakterystycznymi metalowymi nogami.
Otwarta przestrzeń z aneksem kuchennym i stołem
Stół na cztery osoby w mieszkaniu młodej kobiety stoi w centrum otwartej strefy dziennej na pierwszym poziomie (mieszkanie, choć niewielkie, ma dwa poziomy – na górze jest sypialnia z łazienką). Stanowi część stalowo-drewnianej konstrukcji, która oddziela część jadalnianą od aneksu kuchennego – loftowy ażur to motyw przewodni tego projektu, za który odpowiada architekt Roland Stańczyk z RS Studio Projektowe. Dzięki temu przestrzeń jest uporządkowana, spójna stylistycznie i wyrazista. Przy stole stoją klasyczne gięte krzesła Thonet.
Jak stylowo urządzić salon z okrągłym stołem?
Mieszkanie mieści się we wrocławskiej kamienicy, więc architekci z pracowni KODO zdecydowali się na stylowe wykończenie wnętrz. Stół stoi na trasie między częściowo otwartą kuchnią, a strefą wypoczynku w salonie. Jest okrągły, bo taki bardziej pasuje do historycznych wnętrz, ale nowoczesny w formie. Oświetla go również współczesny żyrandol. Uwagę zwracają witryny kredensowe – właściciele trzymają w nich szkło i zastawę używaną rzadziej, ale wciąż jest pod ręką! Podświetlone dają miły nastrój.
Lampa nad stołem. Jak będzie wyglądała najlepiej?
Rodzaj lampy nad stół powinniśmy ustalić już po wyborze stołu. Nie chodzi jedynie o jej gabaryty, lecz również o formę lampy i materiał, z którego jest wykonana. Idealnymi materiałami na oświetlenie nad stołem jest wiklina. Plecionki mają same zalety i jedną wadę.
- Emitują przyjemne światło, które nie razi.
- Pasują do mebli wykonanych z drewna.
- Nie są zawrotnie drogie i bez problemu można je znaleźć w większości sklepów z wyposażeniem wnętrz.
- Gdy je zapalimy, rzucają wokół intrygujące cienie.
Wada: fatalnie się je odkurza. Lepiej mieć do tego odkurzacz bezprzewodowy.
Warto również wziąć pod uwagę papierowe klosze. Kojarzą nam się z tanimi kulami, jednak czas zweryfikować swoje zdanie o papierowych lampach. Produkują je znakomite marki (Le Klint, Artemide, Moooi), a projektują gwiazdy designu.
Lamp nad stołem w jadalni może być kilka
To modne rozwiązanie: zamiast wieszać jedną lampę, możemy powiesić ich kilka. Nad okrągłym stołem spróbujmy umieścić kilka lamp (jednakowych lub z tej samej kolekcji) na różnych wysokościach. Nad stołem prostokątnym natomiast takie same lampy możemy powiesić w rzędzie. Zresztą pomysłów jest bardzo wiele. Zobaczcie, jakie lampy wybrali ci, którzy już się urządzili. Może się zainspirujecie. Oto propozycje na każdą kieszeń.
Trzy takie same okrągłe lampy powieszone nad prostokątnym stołem
Oryginalna lampa w abażurami z mlecznego szkła powieszona nad fantazyjnym, kobaltowym stołem
Nad niewielkim okrągłym stołem musiała zawisnąć delikatna lampa o formie zbliżonej do okręgu
Mieszkanie pokazowe zaprojektowane przez pracownię Decoroom
Przykład designerskiej lapy z papier mâché
Dwie duże lampy wyznaczają strefę jadalni w strefie dziennej
Lampa ze sklejki tworzy całość z drewnianym stołem i krzesłami
Złota mapa w kształcie niczym fajerwerk
Fantazyjna lampa-pająk nawiązująca do stylu vintage
Na podłużnym elemencie zainstalowane zostały źródła światła. Forma idealna do dużych, prostokątnych stołów
Kryształowy żyrandol nad stołem to hit
Przykład designerskiego klosza wykonanego z papieru
Dwie lampy z drewnianych koralików swoją formą nawiązują do kryształowej klasyki
Wnętrze w stylu nowojorskim wymaga metalowych, eleganckich lamp
Cztery lampy z jednej kolekcji. Świetne się ze sobą komponują, chociaż każda ma inną formę
Lampy o szklanych, przezroczystych kloszach pasują do każdego stylu wnętrza
Lampy o regulowanej wysokości nad stołem to bardzo praktyczne rozwiązanieCzytaj też:
Dekoracyjne lustro do salonu, jadalni i sypialni. Prosty sposób na podkręcenie aranżacji wnętrzaCzytaj też:
11 pomysłów na funkcjonalny i przytulny salon połączony z kuchnią