Najważniejsza jest szybkość działania. Kiedy podłoga z drewna pokrytego olejem lub olejowoskiem zostanie uszkodzona, nie ma co zwlekać! Zadrapane, przetarte czy zaplamione miejsce może zawilgotnieć, odbarwić się i wtedy konieczna będzie profesjonalna pomoc.
Jak zlikwidować rysę na drewnianej podłodze?
Wyraźne zadrapania czy wgłębienia na jasnej i gładkiej powierzchni można łatwo usunąć. Jak to zrobić?
- Weź taśmę malarską i oklej dookoła uszkodzony fragment podłogi. Najlepiej całą deskę po obrysie lub całą deszczułkę parkietu (albo kilka, jeśli rysa jest długa). Dzięki temu odnowiony fragment nie będzie się rzucał w oczy.
- Wyszlifuj zaznaczoną powierzchnię, używając bloczka szlifierskiego – jest podobny do gąbki do mycia naczyń, tyle że zamiast druciaka ma powierzchnię ścierną. Jest wygodniejszy i pozwala na precyzyjniejszą pracę niż drewniany klocek owinięty papierem ściernym, ale można oczywiście i z niego skorzystać.
- Dokładnie odkurz wyczyszczoną powierzchnię.
- Pokryj ją odpowiednio dobranym olejem lub olejowoskiem (takim samym jakim wykończona jest pozostała powierzchnia). Używaj bawełnianej szmatki, która się nie strzępi i nie zostawia paprochów.
- Odczekaj 12 godzin do wyschnięcia. I gotowe!
A co, jeśli podłoga jest jasna, ale ma wyraźną strukturę? Po wyszlifowaniu, a przed odpyleniem możesz ją delikatnie odtworzyć przy pomocy drucianej szczoteczki. Postępuj ostrożnie, żeby nie porysować drewna, a jedynie wydobyć rysunek słojów. Natomiast w przypadki podłogi postarzanej, szlifowanie większej powierzchni nie jest konieczne. Wystarczy oczyścić rysę lub wgłębienie i pokryć ją odpowiednio dobranym pod względem rodzaju i koloru olejowoskiem.
Czytaj też:
Dom własny architekta Frederika Wernera – jasny i skromny
Drobne przetarcia i zabrudzenia na olejowanej podłodze
Powierzchniowe przetarcia i plamy (np. po płynach) nie wymagają szlifowania większej powierzchni. Należy bloczkiem szlifierskim usunąć usterkę – zawsze ruchem wzdłuż słojów! Następnie, jeśli w naprawianym miejscu podłoga stała się zbyt gładka, metalową szczoteczką delikatnie wydobądź rysunek usłojenia. Teraz tylko odpowiednio dobrany olej lub olejowosk i po 12 godzinach podłoga będzie jak nowa.
Czytaj też:
Tylko dwa składniki i niezawodny oprysk na czarną plamistość róż gotowyCzytaj też:
Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Obalamy mity!