Większość z nas uważa łupiny cebuli za odpad i po prostu wyrzuca. A szkoda! Podobnie jak łupiny czosnku zawierają dużo składników mineralnych i biologicznie aktywnych, które warto wykorzystać do pielęgnacji roślin w ogrodzie oraz doniczkowych na balkonie i w mieszkaniu. Stosując domowe odżywki i nawozy z łupin cebuli, można zwiększyć plony i wydłużyć okres owocowania, zwalczać szkodniki, zapobiegać chorobom i regenerować osłabione lub uszkodzone rośliny.
Co zawierają łupiny cebuli?
Najważniejszymi pierwiastkami śladowymi występującymi w łuskach cebuli są miedź, żelazo, mangan, magnez i bor. Co jeszcze zawierają?
- Karoten, będący naturalnym przeciwutleniaczem. Dzięki niemu rośliny są zdrowsze, a uszkodzone pędy łatwiej się regenerują. Naukowcy udowodnili, że karoten ma działanie immunostymulujące, które można wykorzystać do niszczenia zgnilizny i grzybów. Zwiększa też odporność roślin na działanie gazów spalinowych, dlatego odżywki i nawozy z łupin cebuli szczególnie poleca się do wzmacniania roślin balkonowych w miastach;
- Fitoncydy, które służą cebuli do ochrony przed szkodnikami i chorobami. Skupiają się głównie w łupinie, dlatego można ją wykorzystać do pomocy innym roślinom. W ogrodzie fitoncydy są wykorzystywane do zwalczania grzybów i bakterii;
- Witaminy. Cebula jest najbogatsza w witaminy z grupy B, które znacznie zwiększają tempo wzrostu, wzmacniają łodygi i liście, przeciwdziałają gniciu;
- Kwas nikotynowy, niezbędny do zwiększenia efektywności procesu przetwarzania siarki i azotu, które występują w glebie i są najważniejszymi składnikami potrzebnymi do wzrostu i dojrzewania roślin. Ponadto jest niezbędny do niemal wszystkich reakcji utleniania zachodzących w organizmach żywych, w tym w roślinach. Jego obecność poprawia rozwój systemu korzeniowego.
Odżywka z łupin cebuli wzmacniająca rośliny
Podlewając rośliny odżywką z łupin cebuli, poprawiamy strukturę gleby, wzbogacamy ją o składniki odżywcze i inne substancje niezbędne do wzrostu. W tym celu przygotowujemy napar:
- Łupiny cebuli (tyle, ile mieści się w litrowym słoiku) zalewamy ośmioma litrami wrzącej wody.
- Naczynie przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce.
- Po jednym dniu napar jest gotowy do użycia. Należy go rozcieńczyć czystą wodą (deszczówką, przefiltrowaną, przegotowaną lub choćby odstałą) w stosunku 1:5.
Posypka z łupin cebuli – prosty i tani nawóz do roślin
Po obraniu cebuli wystarczy zgnieść łupiny i wrzucić do doniczki z roślinami lub rozrzucić na grządce. Lepiej jednak zebrać większą ilość łupin i dopiero wtedy zrobić odżywczą i grzybobójczą posypkę, np. raz na dwa tygodnie – łatwiej będzie kontrolować pielęgnację (z niczym nie można przedobrzyć, także z łupinami cebuli). Łupiny cebuli przydadzą się też podczas przesadzania i rozsadzania roślin domowych – warto wsypać je na dno doniczki. Dostarczą składników odżywczych i ochronią roślinę przed gniciem i chorobami grzybowymi, a także przed czarną nóżką (chorobą bakteryjną).
Łupiny cebuli pomagają zwalczać szkodniki roślin domowych i ogrodowych
Przędziorek, mączniak rzekomy, mszyce, ćmy atakują zarówno rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe, np. palmy areki. Jak zrobić preparat przeciw szkodnikom? Podajemy proporcje do wykorzystania w ogrodzie, ale można je oczywiście zmniejszyć na domowy użytek. Potrzebne będą:
- Wiadro łupin cebuli, dwa wiadra wody i kilka garści szarego mydła w płatkach.
- Łupiny zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na jeden dzień, żeby naciągnęły. Następnie dodajemy wiórki mydlane i mieszamy do całkowitego ich rozpuszczenia.
- Przed użyciem preparat rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5.
- Preparatem spryskujemy rośliny (w przypadku przędziorka można go użyć do mycia liści roślin doniczkowych). Zabieg powtarzamy co tydzień przez miesiąc lub dwa. Opisywany produkt nie wpływa negatywnie na proces dojrzewania owoców.
Inny przepis zakłada gotowanie łupin na małym ogniu przez pięć minut i odstawienie na cztery godziny do ostygnięcia. Tak przygotowany preparat jest doskonały w walce ze stonką ziemniaczaną (również należy go rozcieńczyć!).
Czytaj też:
Odżywka ze skórek bananów do storczyków. Prosty przepis na domowy nawózCzytaj też:
Zamiokulkas po tym domowym nawozie wypuści bujne, zdrowe liścieCzytaj też:
Monstera podupadła podczas waszego urlopu? Mamy coś, co ją wzmocni