Odpowiednio przechowywana marchew i inne warzywa okopowe pozostaną jędrne, świeże i soczyste do końca zimy. Jak się do tego zabrać?
- Przygotuj miejsce na zapasy. Powinno być chłodne (ale temperatury nie mogą spadać poniżej zera), przewiewne i nie zawilgocone. Idealna jest piwnica lub spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze lub dobrze zaizolowana komórka. Można też wykorzystać osłonięty balkon lub taras. Przestrzeń należy oczyścić z zapasów z poprzedniego sezonu, umyć i zdezynfekować.
- Przygotuj marchewki do przechowywania: oczyść je z grudek ziemi (ale pod żadnym pozorem nie myj!), oddziel małe od dużych, usuń nadpsute i uszkodzone, odetnij wierzchołki (żeby marchewki nie puszczały zielonej natki).
- Jeśli masz możliwość, przed złożeniem na zimę, możesz podsuszyć marchew, rozkładając ją w cieniu na około dwie godziny. Unikaj ekspozycji na słońce!
Jak przechowywać marchew na zimę, żeby nie wyschła?
- Warzywa korzeniowe, a więc i marchew, możesz przechowywać w dużym emaliowanym garnku. Ułóż marchewki pionowo, na wierzch połóż grubą tkaninę bawełnianą i przykryj garnek pokrywką.
- Warzywa okopowe można też przechowywać w plastikowych lub płóciennych workach wymieszane ze świeżymi trocinami. Uwaga – worki muszą stać w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu nie zawiązane!
- Tradycyjną metodą przechowywania warzyw korzennych jest umieszczenie ich w skrzynkach z piaskiem rzecznym, dzięki czemu nie wysychają. Na dno należy wsypać pięciocentymetrową warstwę wilgotnego piasku, późnej warstwę warzyw, znów piasek i tak do osiągnięcia pełnej wysokości pojemnika (poszczególne warstwy marchwi nie powinny mieć ze sobą kontaktu). Skrzynki można zastąpić np. aluminiowymi wiadrami.
- Żeby zapobiegać wysychaniu marchwi na można na dno pojemnika położyć warstwę mchu torfowca (pojemnika nie zamykać od góry!).
- I na koniec ciekawostka – dawniej konserwowano marchew zanurzając ją w glinie rozcieńczonej wodą, każdy korzeń oddzielnie. Po wyschnięciu powstawała skorupka, która zabezpieczała warzywo. Tak przygotowywane marchewki układano w spiżarni na półkach.
Co zrobić, żeby marchew nie zgniła?
Z jednej strony dbamy o zachowanie odpowiedniej wilgotności, co zapewni marchewce jędrność i soczystość, z drugiej musimy się zmierzyć z jej możliwymi skutkami – rozwojem grzybów, pleśni i bakterii.
Zapasy marchwi ochronią przed nimi igły drzew iglastych. W zależności od sposobu przechowywania warzyw, wsyp je między warstwy piasku lub do worka lub naczynia.
Innym skutecznym sposobem zabezpieczenia marchewki przed grzybami, pleśniami i bakteriami jest posypanie jej łupinami czosnku lub/i cebuli. Nie martw się zapachami, zarówno iglasty jak i cebulowo-czosnkowy znikają po umyciu warzyw.
Czytaj też:
Tych produktów spożywczych nie wkładaj do lodówki, bo stracą smak!Czytaj też:
Suszenie lawendy. Jak i kiedy ją zbierać, by zachowała zapach i kolor?