Białe zlewy kuchenne z ceramiki są bardzo modne. Idealnie pasują do wnętrz w stylu rustykalnym czy cottagecore, uzupełniają aranżacje w stylu japandi czy minimalistycznym. Problem w tym, że są niepraktyczne. Architekci wnętrz zalecają je do kuchni, w których ze zlewozmywaka korzysta się sporadycznie (większość pracy wykonuje zmywarka), a kiedy już ktoś bardzo chce taki zlew mieć i eksploatować go intensywnie, radzą, by postawił na jakość, a to oznacza zwykle dość wysoką cenę. Tak czy inaczej o zlew z białej ceramiki trzeba bardzo dbać i codziennie czyścić, zachowując przy tym szczególną ostrożność.
Zlew kuchenny z białej ceramiki – jak go utrzymać w czystości?
Biały zlewozmywak z ceramiki należy do najbardziej lubianych zlewów kuchennych. Nie można mu odmówić urody, ale decydując się na taki model należy wziąć pod uwagę jakość szkliwienia. Jeśli szkliwo będzie marne, to szybko popęka, a wtedy zlew brudzić się będzie jeszcze bardziej. Najważniejszą zasadą, której trzeba przestrzegać, aby biały zlew z ceramiki utrzymać w dobrej kondycji jest codzienne opróżnianie go i mycie. A jeśli kapnie na niego sok z buraków, curry czy inna silnie barwiąca substancja, plamy najlepiej usuwać natychmiast, używając łagodnych mleczek i miękkich gąbek. Tyle teorii, jak wiemy życie rządzi się swoimi prawami. Co robić, gdy na białym zlewie pojawią się plamy, które nie chcą zejść podczas standardowego mycia?
Sposoby na usuwanie zacieków, odbarwień i kamienia z białego zlewu
Są dwa sprawdzone sposoby, które z czystym sumieniem polecamy i jeden do stosowania na własną odpowiedzialność:
-
Ocet i soda oczyszczona. Zasadniczo nie powinno się tych substancji używać razem, ponieważ wzajemnie osłabiają swoje działanie. Ale za to połączone silnie buzują, co pomaga w mechanicznym usuwaniu brudu – kiedy pasta zaczyna się pienić, drobiny odspajają się od ceramicznej powierzchni. Pastę z octu i sody oczyszczonej nanosimy na plamy miejscowo i cieńszą warstwą na całą powierzchnię zlewu. Zostawiamy na pół godziny, potem spryskujemy octem i szorujemy, używając gąbki. WAŻNE! Można użyć gąbki z szorstką powłoką, ale nie ostrym druciakiem. Do powłok ceramicznych w żadnym wypadku nie wolno używać tzw. magicznej gąbki. Najprawdopodobniej usunie brud, ale też spowoduje, że na powierzchni szkliwa powstaną mikrospękania.
Można też najpierw na zlewozmywak nanieść papkę z sody oczyszczonej i wody, a octu użyć dopiero podczas szorowania.
- Proszek do białego prania. Miarkę proszku wsypujemy do zlewu z zamkniętym odpływem i zalewamy gorącą wodą. Z garści proszku i odrobiny wody robimy papkę, którą rozprowadzamy na ociekaczu itp. Zostawiamy na całą noc, po czym szorujemy i spłukujemy.
- Domestos. Skoro działa skutecznie w toalecie, która jest wykonana ze szkliwionej ceramiki, to dlaczego nie w zlewie z tego samego materiału? Teoretycznie zgoda, ale trzeba mieć na uwadze, że szkliwo w zlewie jest delikatniejsze, często popękane (choć nie zawsze to widać, jednak używanie tak żrącego preparatu może przyspieszyć erozję), a sam środek szkodliwy dla zdrowia. Jeśli już chcecie go używać do mycia zlewu kuchennego, to radzimy rozcieńczyć go z wodą, używać rękawic, a potem bardzo dokładnie spłukać.
Czytaj też:
Jak czyścić i impregnować zlew granitowy?Czytaj też:
Stary stalowy zlew zalśni jak nowy! Składniki pasty polerskiej są w każdej kuchni