Sezon na mandarynki zaczyna się późną jesienią i trwa całą zimę. U mnie w domu zajadają się nimi dosłownie wszyscy. Skórki, które zostawały po mandarynkowej uczcie, zwykle lądowały w koszu na śmiecie. W tym roku postanowiłam to zmienić. Koniec marnotrawstwa. Skórki mandarynek wykorzystam w praktyczny sposób. Liczba ich zastosowań wprawiła mnie w prawdziwe osłupienie.
Skórki mandarynek – praktyczne zastosowanie w domu
Z czym mandarynki kojarzą się wam najbardziej? Mnie z cudownym, ale także bardzo intensywnym zapachem roztaczającym wokół świąteczną atmosferę (bardzo często wykorzystuję naturalny olejek o zapachu mandarynki, by pobudzić się do działania, jego zastosowanie znane jest w aromaterapii). Nic więc dziwnego, że wysuszona skórka tego cytrusowego owocu może służyć do niwelowania przykrych zapachów, to najlepszy (bo naturalny) odświeżacz powietrza. Dlatego warto umieścić skórki mandarynki wszędzie tam, gdzie aromaty pozostawiają wiele do życzenia, czyli na przykład w lodówce (gdy akurat kupimy francuski ser) lub w szafce ze śmieciami. Wpadłam również na pomysł, by wykorzystać bawełniany woreczek ze skórkami mandarynki. Ukryłam go w koszu ze sportowymi butami syna. Podziałało!
O tym zastosowaniu skórki mandarynki opowiedziała mi znajoma kociara. Smaruje ona skórką miejsca, w których nie chce widzieć swoich kotów. Regularnie naciera nimi blat w kuchni (jej mąż dostaje szału na widok kota przechadzającego się po blacie). Podobno, od kiedy to robi, koty na blat nie wskakują. Ja też spróbowałam tej sztuczki. Ne podziałało. Widocznie wszystko zależy od upodobań mruczka.
Aromat mandarynki jest znienawidzony przez mole, zarówno odzieżowe, jak i spożywcze. W przypadku moli spożywczych skórki mandarynki umieszczamy w szafce, w której trzymamy produkty mączne: makarony, ryż, kaszę. Do szafy z odzieżą skórki wkładamy zapakowane w bawełniany woreczek (tak jak suszoną lawendę). Prawdę mówiąc, to nie sądzę, by skórki były stuprocentowo skuteczne w pozbyciu się moli. Raczej działają zapobiegawczo i odstraszająco, by mole nie zechciały się u nas rozgościć. Latem skórki cytrusów pomagają odstraszać ślimaki z ogrodu i mrówki wchodzące z dworu do domu (rozłóż łupiny przy progu i na parapecie otwartego okna).
Jak wykorzystać skórki mandarynki do sprzątania?
Po próbach pozbycia się insektów oraz brzydkich zapachów nadchodzi czas na sprzątanie. Na tym polu także możemy zadziwić rodzinę (i siebie). Skórki z pomarańczy znakomicie nadają się do zmywania. Wystarczy użyć ich zamiast zmywaka albo wrzucić kilka do zmywarki. Dzięki nim, na szklanych naczyniach nie pojawią się zacieki. W trakcie tradycyjnego zmywania pomogą zwłaszcza w pozbyciu się trudnych do usunięcia osadów z herbaty.
Właściciele mebli vintage i antyków z pewnością docenią to zastosowanie skórek mandarynek. Przed użyciem należy skórkę wysuszyć, a następnie przetrzeć nią drewnianą powierzchnię. Na koniec całość wypolerować miękką ściereczką. Mebel będzie błyszczał jak nigdy.
Skórką od mandarynki możemy przecierać także armaturę łazienkową. Momentalnie usuwa ona zacieki powstałe z mydła i na skutek twardej wody.
Domowy środek do sprzątania na bazie skórek mandarynek
Skórki mandarynek możemy wykorzystać również do zrobienia naturalnego, domowego środka do sprzątania. Będzie świetny, bo cytrusy mają przecież właściwości odtłuszczające oraz antybakteryjne. A robimy go tak:
- skórki od mandarynek (lub pomarańczy albo cytryn) zalewamy octem spirytusowym,
- zakręcony słoik z płynem odstawiamy do ciemnej szafki na tydzień,
- rozcieńczamy płyn wodą w proporcji 1:1.
Wykorzystujemy go do mycia armatury, kabin prysznicowych i innych powierzchni w łazience. Przyda się również w kuchni. Uważajmy tylko w przypadku blatów z naturalnego kamienia. Płyn ten pomoże nam pozbyć się zacieków z mydła, twardej wody oraz plam z tłuszczu.
Jeżeli jesteśmy w kuchni, to warto nadmienić, że skórką mandarynki można regularnie przecierać drewniane deski do krojenia. Najpierw sypiemy na deskę sól, a potem szorujemy skórką. Zabieg ten ma znakomite działanie myjące i odkażające deski do krojenia. Podobne właściwości ma skórka cytryny.
Czytaj też:
Plamy z herbaty – jak je usunąć z ubrań, mebli i naczyń? Skuteczne sposobyCzytaj też:
Domowy płyn do mycia podłóg – uniwersalny, ale najlepszy do parkietu