Nie zostawiaj aranżacji wigilijnego stołu na ostatnią chwilę. Takie postępowanie doprowadzić może do prawdziwej katastrofy. Za pięć dwunasta okaże się, że masz niedoprany, poplamiony barszczem obrus albo zdekompletowane kieliszki lub talerze. To aspekt praktyczny, który przemawia za tym, by o wigilijnym wieczorze pomyśleć odpowiednio wcześniej. My jednak chcielibyśmy zająć się dziś estetyczną stroną zagadnienia: stylem, kolorystyką i klimatem wigilijnej wieczerzy.
Jaki będzie najmodniejszy stół wigilijny 2023?
Tragiczna sytuacja na świecie, kryzys, inflacja... To wszystko sprawia, że w tym roku nie tylko styliści, ale przede wszystkim zwyczajni ludzie nie mają ochoty na rozrzutność i ekstrawagancje. Poszukujemy harmonii i ukojenia, także i w naszych wnętrzach. Cenimy autentyczne piękno, przytulny klimat i wszystko, co daje nam natura. I właśnie dlatego za tegoroczny wigilijny trend uznane zostało „ciepło natury”.
Jeśli mamy stół o ładnym drewnianym blacie, nie musimy zakrywać go obrusem. Wystarczą serwetki i bieżniki. Koniecznie z bawełnianego płótna lub lnu
Kieliszki mogą być kryształowe, z przezroczystego szkła albo szkła kolorowego, również vintage
Zastawa stołowa nie musi być w jednorodnym kolorze, stosujemy zasadę „mix and mach”
Wzdłuż stołu połóżmy gałązki drzew iglastych, a między nimi rozstawmy świece. Prosta i skromna dekoracja nie przyćmi rzemieślniczego kunsztu naczyń
Styl „ciepło natury” jest wprost stworzony do wnętrz urządzonych w stylu country. Wpisuje się w aranżacje wnętrz wykończonych drewnem i naturalnym kamieniem bądź terakotą. Oczyma wyobraźni widzimy dom przytulony do alpejskiego stoku albo chatkę na wsi. Ale nie przejmujcie się. Aranżację wigilijnego stołu w tym stylu można wykorzystać również w zwyczajnym mieszkaniu w bloku, pod warunkiem, że inne dekoracje świąteczne (choinka, stroiki, wieńce) także będą naturalne.
Tegoroczny wigilijny hit – stół zaaranżowany w naturalnej kolorystyce
Wigilijny stół nakryty w duchu bliskości z przyrodą ma stonowaną kolorystykę z palety naturalnych barw. Dużo tu zgaszonych tonów zieleni, brązu, rudego i beżu. Całość rozświetlamy gołębią szarością. Wybieramy naczynia wykonane ze szkliwionej ceramiki. Być może nie są tak perfekcyjne i doskonałe jak Biała Maria (kultowy porcelanowy serwis marki Rosenthal), lecz mają w sobie urok i niepowtarzalność właściwym wyrobom rzemieślniczym. Tu jedna waga: talerze, miski, kubki nie muszą być w tych samych kolorach. Możemy tu stosować zasadę „mix and mach”, czyli miksowania form i kolorów w ramach jednego stylu.
A jakie kieliszki i szklanki? Tu mamy wybór. Możemy postawić kieliszki z przezroczystego szkła, a nawet kryształowe. Drugą opcją są kieliszki z kolorowego szkła dmuchanego (również vintage). W tym sezonie na topie jest szkło w kolorze bursztynowym.
Do takiego zestawu naczyń dobieramy drewniane dekoracje, na przykład świeczniki. Mogą być wykonane z surowego bądź bielonego drewna. Jeśli mamy stół o ładnym (drewnianym) blacie – rezygnujemy z obrusu na rzecz bieżnika lub serwetek. Tekstylia powinny być z bawełny lub lnu.
Wykończeniem wigilijnego stołu w stylu „ciepło natury” są gałązki drzew iglastych bez zbędnych dekoracji. Ich skromne i delikatne piękno najlepiej komponuje się z rzemieślniczymi wyrobami. Jeśli mamy stół o okrągłym blacie możemy naturalny stroik wykonać samodzielnie.
Czytaj też:
Tradycyjne ozdoby choinkowe. Zapytałam babcię, co symbolizują bombki vintageCzytaj też:
Ten wieniec adwentowy to hit tych świąt. Zrób go samodzielnie