Moda na wzornictwo vintage trwa w najlepsze. Wraz z szałem na kolorowe szkło i meble z drugiej połowy XX wieku powróciła moda na stare bombki i inne ozdoby choinkowe. Nic dziwnego, bo są one po prostu piękne. Ręcznie wykonane, ze szkła (a nie plastiku), trwałe i starannie wykończone. Niektóre z nich są dużo więcej warte niż tylko pełne nostalgii wspomnienia z dzieciństwa.
Tradycyjne bombki w klimacie vintage
Jestem pewna, że w piwnicach waszych rodzinnych domów stoją jeszcze papierowe pudła podzielone tekturkami na przegródki. Właśnie w nich od lat spoczywają choinkowe ozdoby, świąteczne precjoza, które mają moc cofania nas w czasie i wskrzeszania najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. U nas w domu świąteczne ozdoby sprzed lat mają stałe miejsce na choince. Oprócz tego, że to wzornicze cacuszka (niektóre z nich powstały pół wieku temu), to każda z nich ma swoją symbolikę. Współcześnie nie przywiązujemy wagi do treści, jaką ozdoby choinkowe ze sobą niosą. Kiedyś było inaczej. A opowiedziała mi o tym babcia.
Symbolika starych bombek
Najpopularniejsze bombki miały (i mają) kulisty kształt. Tradycyjne zawsze wykonane były ze szkła i ręcznie malowane oraz miejscami pokryte brokatem. Kula to symbol ciągłości i trwałości ludzkiego życia. Jeśli poszukacie w pudłach z wiekowymi ozdobami choinkowymi, znajdziecie tam prawdopodobnie bombki z wklęsłym oczkiem. Babcia nazywa je bombkami z okiem wiedźmy. Domyślacie się, jakie miały zadanie? Oczywiście, to one odpowiedzialne są za odstraszanie złych mocy i duchów.
Inne dekoracje choinkowe i ich znaczenie
Zanim szklane bombki trafiły pod strzechy (przed wojną były towarem bardzo drogim i luksusowym), na świątecznych drzewkach wieszano cukierki, orzechy, rajskie jabłuszka. Z czasem zastąpiono je szklanymi ozdobami imitującymi produkty spożywcze, na przykład pierniczki, cukierki, grzybki, czy ryby (te były stosunkowo rzadkie). „Bombki spożywcze” mają nam zapewnić dostatek i zagwarantować, że wigilijny stół zawsze będzie w naszym domu suto zastawiony.
Wśród bombek vintage znajdziemy małe Mikołajki, kominiarzy i serduszka. One mają przynieść nam szczęście. Skrzaty (czyli krasnoludki) mają pilnować zgody w domowym ognisku.
Kolor bombki jest istotny
Dziś spotykamy bombki w każdym kolorze. Kiedyś paleta kolorystyczna ozdób choinkowych nie była tak rozbudowana. Najczęściej spotykało się bombki czerwone, które były symbolem życia wiecznego. Zieleń miała przypominać nam, że jesteśmy częścią natury i od niej zależy nasz dostatek (podobnie bardzo często spotykane wśród bombek vintage – szyszki). Złoty to symbol zwycięstwa dobra nad złem, a srebro – niewinności oraz prawdy.
Czytaj też:
Stwórz świąteczny klimat w 15 minut. Polecamy szybkie sposoby na metamorfozę wnętrzaCzytaj też:
Ten wieniec adwentowy to hit tych świąt. Zrób go samodzielnie