Wieńce adwentowe na drzwi wejściowe oraz te tradycyjne, którymi dekorujemy wnętrza to obowiązkowy element wystroju domu w okresie adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Można je oczywiście nabyć gotowe w kwiaciarniach oraz w centrach budowlanych i ogrodniczych, jednak my zachęcamy do wykonania wieńca adwentowego samodzielnie. Nie zajmie to wiele czasu, nie będzie kosztowało wiele, a sprawi wiele radości.
Samodzielnie zrobiony wieniec adwentowy
Własnoręczne wykonanie wieńca adwentowego ma wiele zalet. Po pierwsze to źródło niesamowitej satysfakcji dla ciebie i twoich pociech, jeśli potraktujesz wieniec DIY to jako pretekst do wspólnej zabawy. Po drugie własnoręcznie zrobiona ozdoba będzie perfekcyjnie dopasowana do stylu wnętrza i do pozostałych gwiazdkowych dekoracji. Nie ma nic gorszego niż bez ładu i składu pomieszane stylistycznie ozdoby. Do wnętrza zamiast świątecznej atmosfery wprowadzają chaos, a salon przypomina sklep z upominkami.
Wieńce adwentowe wykonane z naturalnych materiałów – sobacz pomysły stylistów
Najmodniejsze w tym sezonie są stroiki i wieńce wykonane z naturalnych materiałów. Jak sądzimy, trend ten będzie się utrzymywał przez wiele lat. Dlatego wam także radzimy, by nie produkować plastikowych śmieci, które będą się rozkładały setki lat. Skorzystajmy z tego, co daje nam natura.
Skromny, a jednocześnie okazały wieniec adwentowy. Zamiast szyszek wykorzystano tu makówki
Wieniec, którego bazą są szyszki różnych gatunków drzew
Wieniec z gałązek obsypanych czerwonymi owocami i szyszek
Tradycyjny wieniec adwentowy udekorowany suszonymi cytrusami, laskami cynamonu i szyszkami
By zrobić wieniec adwentowy będziemy potrzebowali...
Do samodzielnego wykonania wieńca będziemy potrzebowali zarówno narzędzi, jak i elementów, z których go zrobimy. Wiele zależy, jaką dekorację mamy w planach. Najważniejszą częścią wieńca jest baza – podstawa w kształcie koła. Tu możemy wykorzystać naturalne lub sztuczne elementy. Pośród naturalnych polecamy wiklinowe koło, które z powodzeniem dostaniemy w dziale ogrodowym marketu budowlanego albo gotowy, goły wieniec z gałązek drzew iglastych do nabycia w kwiaciarni. Oczywiście, jeśli zależy nam na budżetowej wersji, bazę wieńca możemy także wykonać samodzielnie z nazbieranych w lesie lub w ogrodzie gałązek. Wystarczy sekator i miękki drucik.
Czasem zależy nam, by wieniec, który zrobimy przetrwał dużej niż tylko jeden sezon. Wówczas korzystajmy ze sztucznych gałązek, girland i wieńców. Ich szeroki wybór znajdziemy w sklepach. Może nie mają tyle uroku, co naturalne, nie pachną również tak pięknie, ale są dużo, dużo trwalsze. Rozkładają się przez setki lat. Oprócz miękkiego drucika do wykonania wieńca przyda się także pistolet z klejem, sznurek oraz nożyczki lub lepiej sekator. Jeśli lubimy takie klimaty, możemy nabyć także sztuczny śnieg w sprayu i złotą lub srebrną farbę do pomalowania szyszek.
Jak udekorować stroik świąteczny własnej roboty?
Sam wieniec to nie wszystko. Teraz przyszedł czas na jego ustrojenie. Przed przystąpieniem do pracy, zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy ma to być wieniec „na bogato”, w stylu amerykańskim? Czy może zależy wam na skromniejszej dekoracji w klimacie eko? Tutaj wszystko zależy od was. My możemy doradzić, by robiąc wieniec zachować umiar i nie umieszczać na nim wszystkiego, co nam wpadnie w ręce. Trzymajmy się określonego stylu i kolorystyki.
Do udekorowania wieńca przydać mogą się:
- szyszki,
- owoce dzikiej róży lub inne owoce krzewów z czerwonymi owocami, na przykład gałązki ostrokrzewu,
- plasterki zasuszonych cytrusów,
- laski cynamonu,
- kokardki,
- bombki,
- naturalne dekoracje choinkowe wykonane ze słomy.
Wszystkie te elementy (a także wiele innych, które przyjdą nam do głowy) umieszczamy na okrągłej podstawie wieńca i przytwierdzamy klejem z pistoletu lub cienkim drucikiem. Cztery świece charakterystyczne dla adwentowego wieńca możemy umieścić w świecznikach ustawionych wewnątrz okręgu. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie (mamy dzieci lub koty), lepiej zrezygnować z tradycyjnych świeczek na rzecz tealigchtów w niskich szklanych, osłoniętych świecznikach.
Czytaj też:
Kalendarz adwentowy – 11 pomysłów i inspiracjiCzytaj też:
Lampion adwentowy – tradycyjna dekoracja grudniowego domu