Kalendarze adwentowe obok adwentowych wianków i lampionów to symbol czasu poprzedzającego nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Adwent w tym roku zaczyna się w niedzielę 3 grudnia i trwa do 24 grudnia, do dnia Wigilii. Kalendarz adwentowy sprawia jednak najwięcej przyjemności domownikom. Nie tylko dzieciom. Bo przecież możemy nimi obdarować także współmałżonka, czy też pupila – psa lub kota.
Historia kalendarza adwentowego
Historia kalendarza adwentowego sięga XIX wieku. Wymyślili go niemieccy luteranie. By ułatwić odliczanie dni do świąt, zapalano kolejne świece, rysowano kredą kreski na kole. Potem przyszedł czas na rodzaj kalendarza ze zrywanymi karteczkami z religijnymi obrazkami. Dopiero później, już w latach 30. XX wieku powstał kalendarz adwentowy, jaki znamy. Wymyślił go cukiernik Gerhard Lang. Jego kalendarz przypominał bombonierkę z czekoladkami na każdy kolejny dzień. Wpadł na ten pomysł dzięki mamie, która w każdy dzień adwentu częstowała go ciasteczkiem.
Woreczki z cyferkami oznaczającymi kolejne dni powieszono na skromnych gałązkach
Kalendarz adwentowy w formie szklanego domku
Samodzielnie uszyty kalendarz adwentowy z kieszeniami
Pudełeczka-domki poustawiane na parapecie
Kalendarz adwentowy z materiału
Kalendarz adwentowy z podświetlaną szopką
Prezenty skryte w małych drewnianych domkach
Kalendarz adwentowy z tkaniny. Kieszonki możesz ozdobić własnoręcznie wykonanymi rysunkami
Kalendarz adwentowy w formie szopki
Kalendarz adwentowy z tkaniny z naszywkami
Kalendarze adwentowe mogą być dla dzieci, ale także dla psów i kotów
Kalendarze adwentowe z czekoladkami i innymi smakołykami
Dziś tradycja kalendarzy adwentowych opanowała cały świat. Można je kupić w formie obrazków z okienkami. W okienkach oznaczonych kolejnymi dnami miesiąca (grudnia) kryją się czekoladki. To wersja dla dzieci i dorosłych łasuchów. W sprzedaży pojawiły się już także wersje dla dorosłych na diecie, na przykład z torebkami z herbatą o różnych smakach lub z kulkami do kąpieli.
Wykonane własnoręcznie kalendarze adwentowe
Kupne kalendarze adwentowe to nic oryginalnego. Jeśli chcecie sprawić prawdziwą przyjemność swoim ukochanym dzieciom, pupilom, partnerom lub współmałżonkom, zróbcie kalendarz samodzielnie. Jak go zrobić? Pomysłów na jego wykonanie jest bardzo, bardzo wiele. W praktyce ogranicza nas jedynie wyobraźnia i inwencja. Kalendarz adwentowy możemy zrobić z małych, ponumerowanych pudełeczek ustawionych na parapecie lub komodzie. Prezenciki możemy umieści także w woreczkach, zwieszających się z gzymsu kominka. Jeśli mamy czas, uszyjmy kalendarz z kieszeniami albo ozdóbmy go samodzielnie wykonanymi rysunkami.
Czytaj też:
Jeśli ją tam postawisz, zmarnieje jeszcze przed Wigilią. Najlepsze miejsce dla gwiazdy betlejemskiejCzytaj też:
Jak samemu zrobić wieniec adwentowy. Instrukcja krok po kroku