Choinki wniesione do ciepłych wnętrz gubią igły. Niestety dotyczy to wszystkich typów świątecznych drzewek, nie tylko tych ciętych w stojakach, lecz również tych sprzedawanych w doniczkach. Mamy dziś przepis na domowy preparat, który sprawi, że choinka nie będzie się sypała. Zaoszczędzi ci to kłopotu. Koniec biegania ze zmiotką lub odkurzaczem. Igły dłużej pozostaną na gałązkach.
Domowa odżywka, dzięki której choinka nie będzie traciła igieł
Domowa odżywka do choinki jest prosta i tania do wykonana. Przygotujesz ją zaledwie w kilka minut. Jedyne, czego będziesz potrzebować do jej sporządzenia to woda i cukier. Mikstura zadziała na drzewko w doniczce jak energetyk. Istotne są proporcje. W litrze odstanej wody rozpuszczamy dwie łyżki stołowe cukru. Takim roztworem podlewamy choinkę za każdym razem, gdy ziemia w doniczce jest sucha. Nie możemy podpowiedzieć wam, jak często powinno się podlewać choinkę w doniczce. Wszystko zależy od wielkości pojemnika i temperatury panującej w pomieszczeniu.
Co robić, by choinka nie traciła igieł?
Jeśli zależy nam, by choinka postała długo w mieszkaniu w dobrym stanie (do Trzech Króli), postawcie ją w miejscu chłodnym (około 20 stopni Celsjusza) i z dala od szlaków komunikacyjnych. Potrącanie gałązek przy każdym przechodzeniu obok z pewnością nie pomoże w utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Podobnie jak ciężkie ozdoby (po kilku świątecznych dniach można zdjąć te najcięższe).
Oprócz utrzymywania stałej wilgotności w donicy istotne jest regularne spryskiwanie gałązek choinki wodą. Podlewanie i spryskiwanie świątecznego drzewka to dwie najważniejsze czynności pielęgnacyjne, które odpowiadają za żywotność choinek. Bo to właśnie zbyt niska wilgotność powietrza sprawia, że choinka zaczyna się sypać.
Jak postępować z choinką, którą chcemy posadzić do gruntu?
Jeśli wobec naszej choinki mamy plany i chcemy zasadzić ją wiosną w gruncie, nie trzymajmy jej w domu zbyt długo. Zaraz po świętach wynieśmy ją na zewnątrz. Zapewnijmy jej osłonięte od mroźnych wiatrów miejsce w załomie muru, a doniczkę ustawmy na styropianie, by zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przemarznięciem.
Czytaj też:
Święta w okresie PRL-u. Jak wyglądały świąteczne porządki? Czym ubieraliśmy choinki? I co robił karp w wannie? Zobaczcie zdjęcia sprzed latCzytaj też:
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by została z nami jak najdłużej?