Choinki w doniczkach cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko dlatego, że takie iglaki są trwalsze i bez obsypywania się stoją w domu nawet i do Trzech Króli, a nawet dłużej. Iglaki w doniczkach kupujemy również dlatego, by wiosną posadzić je w ogrodzie lub na trawniku przed domem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, drzewka możemy oddać również leśnikom podczas specjalnej akcji. Oni zasadzą je w lesie.
Jaką choinkę kupić na święta, by przyjęła się wiosną w ogrodzie?
Jeśli kupujemy choinkę na Boże Narodzenie z intencją posadzenia jej wiosną w ogrodzie, powinniśmy trzymać się pewnych zasad. Istotne jest wszystko, począwszy od samego wyboru dobrego egzemplarza. Zaznaczamy, że choinka nie musi być koniecznie świerkiem lub jodłą. Z powodzeniem możemy na choinkę wybrać tuję lub cyprys, jeśli pragniemy właśnie taki gatunek mieć w swoim ogrodzie.
Iglak, który kupujemy z myślą o posadzeniu w gruncie powinien:
- być kupiony w sprawdzonych centrach ogrodniczych lub marketach budowlanych.
- Najlepiej wybrać się po świąteczne drzewko do szkółki leśnej.
- Unikajmy kupowania choinek na przypadkowych stoiskach.
- Iglaki powinny być sprzedawane na zewnątrz, pod gołym niebem.
Jak poznać, że korzenie choinki nie są zniszczone?
Niektóre choinki, chociaż są sprzedawane w doniczkach, to mają zniszczone korzenie. Często są po prostu ucięte lub połamane. Takie drzewko będzie stało dłużej niż to bez bryły korzeniowej, ale raczej do gruntu się nie przyjmie. Jak poznać, że choinka ma korzenie w całości?
- Zwracajmy uwagę na rozmiary doniczki. Gdy jest nieproporcjonalnie mała, roślina zapewne ma poucinane korzenie.
- Doniczka powinna być proporcjonalnie duża do wielkości drzewka.
- Drzewko powinno stabilnie stać w doniczce. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że zostało po prostu do doniczki wsadzone.
Jak postępować z choinką w doniczce po zakupie?
Po przywiezieniu choinki do domu pamiętajmy, by maksymalnie skrócić czas przebywania jej we wnętrzu. Drzewko powinniśmy kupić nie wcześniej niż tydzień przed wigilią. Trzymamy je w chłodzie i dopiero 24 grudnia wstawiamy do mieszkania. By zwiększyć szansę na przyjęcie się drzewka do gruntu, nie czekamy do Trzech Króli. Po świętach wynosimy choinkę na zewnątrz.
Do dekoracji naszej choinki wykorzystujemy światełka LED, one nie poparzą gałązek. Nie stawiamy jej także przy kominku ani przy kaloryferach. Zbyt wysoka temperatura wybudzi roślinę ze stanu uśpienia.
Po wyniesieniu choinki na balkon, taras, czy do ogrodu powinniśmy zabezpieczyć ją przed mrozem. Ustawmy ja w miejscu osłoniętym od wiatru, a doniczkę zabezpieczmy słomą lub postawmy na styropianie.
Czytaj też:
Modny trend na Boże Narodzenie 2023. Naturalny stroik świąteczny zrobisz własnoręcznieCzytaj też:
Dzięki krzewom o czerwonych owocach twój ogród także zimą będzie atrakcyjny. Sprawdź, jakie to gatunki