Kurz to mieszanina drobnych ciał stałych (pyłków, drobin ziemi, sierści, włosów, naskórka itp.) zawieszonych w powietrzu. Cięższe zanieczyszczenia opadają i osiadają na podłodze i niższych sprzętach, lżejsze unoszą się ku sufitowi. To dlatego im wyżej, tym kurz jest drobniejszy – na szafie czy suficie tworzy niemal jednorodną powłokę, tak miałką, że trudno rozpoznać poszczególne drobiny. O tych właściwościach kurzu warto pamiętać podczas sprzątania. Dowiedzcie się dlaczego!
Jak pozbyć się kurzu z sufitu bez wzniecania chmury pyłu?
Chwycenie za szczotkę i zmiecenie kurzu z sufitu to najgorsze rozwiązanie – w ten sposób można tylko wzniecić chmurę pyłu. Najlepsze jest wykorzystanie zasad fizyki, które pomogą zwiększyć ciężar cząsteczek kurzu, które osiadły na suficie. Kiedy opadną na podłogę, będzie ją można po prostu odkurzyć. Jak to zrobić?
- Przed sprzątaniem włącz nawilżacz powietrza. Im większą wilgotność powietrza uzyskasz, tym lepiej – wilgoć zwiąże kurz, który dzięki temu stanie się cięższy i opadnie na podłogę.
- Stosuj jonizator powietrza – urządzenia wyposażone w tę funkcję (zwykle są to oczyszczacze powietrza, oczyszczacze z funkcją nawilżania lub osobne jonizatory) sprawiają, że cząsteczki kurzu „odklejają” się od powierzchni, na których osiadły i opadają na podłogę lub meble, skąd łatwiej ściągnąć je odkurzaczem.
Odkurzanie sufitu krok po kroku
Jeśli nie masz nawilżacza lub jonizatora, zostaje odkurzanie sufitu. Polecam miotełki o elektrostatycznych właściwościach – przyciągają kurz i zatrzymują go na sobie (zwykła miotła tylko przegania brud z miejsca na miejsce). Taka miotełka umieszczona na rurce teleskopowej to doskonałe rozwiązanie, moim zdaniem lepsze niż odkurzacz – ze względu na jego spory ciężar.
Zaczynamy oczywiście od odkurzenia sufitu, długimi posuwistymi ruchami. Następnie bierzemy się za nasady lamp, narożniki i listwy dekoracyjne. Następnie schodzimy w dół i odkurzamy ściany. Kolejny krokiem będzie mycie sufitu.
Jak łatwo i skutecznie umyć sufit?
Do mycia sufitu używam czystego wałka malarskiego na rurce teleskopowej. Ważne, żeby uprzednio był porządnie odkurzony. Preparat do mycia sufitu przygotowuję sama, mieszając:
- dwie szklanki ciepłej wody,
- jedną czwartą szklanki białego octu,
- łyżkę mydła marsylskiego w płynie (czasami występuje pod nazwą mydła malarskiego, jest lepsze od płynu do naczyń, ale można użyć też tego środka).
Preparat do mycia sufitów przelewam do butelki ze spryskiwaczem i równomiernie rozprowadzam na suficie. Trzeba to zrobić dokładnie, ale ostrożnie, żeby za bardzo nie namoczyć powierzchni. Następnie lekko wilgotnym wałkiem malarskim czyszczę sufit. Wałek należy regularnie płukać i odsączać.
Po czyszczeniu na mokro sufit należy osuszyć. Najlepiej białym ręcznikiem papierowym lub chłonną białą szmatką. Można włączyć w pomieszczeniu wentylator, natomiast nie należy podgrzewać powietrza.
Jak usunąć trudne plamy z sufitu?
Jeśli na suficie są tłuste plamy, użyj specjalnego środka czyszczącego usuwającego tłuszcz, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. A w przyszłości pamiętaj o włączaniu wyciągu kuchennego!
Plamy wodne (na przykład po zachlapaniu drinkiem czy małym przecieku) usuniesz, dodając do szklanki wody łyżkę wybielacza (jeśli jest chlorowy, nigdy nie łącz go z octem, to niebezpieczne dla zdrowia!). Spryskaj plamę, zostaw do wyschnięcia. Powtarzaj 3-4 razy, aż plama zniknie. Nie pocieraj!
Czytaj też:
Czym umyć ściany – sposoby na kurz, plamy i smugiCzytaj też:
Jak usunąć grzyb ze ściany? Skuteczne metody usuwania niebezpiecznych plam