Boraks to minerał znany pod chemiczną nazwą sodowa sól kwasu borowego (tetraboran sodu). Wydobywa się go głównie w Turcji, a sprzedaje w formie drobniutkiego proszku. Ponieważ działa antyseptycznie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo oraz, w mniejszym stopniu, antybakteryjnie służy jako dodatek do ekologicznych środków czystości. Na jego bazie zrobiłam proszek do prania i od tamtej pory nie używam innego! Teraz przekonałam się również o właściwościach owadobójczych boraksu – pozbyłam się karaluchów w domku na działce. Jest skuteczny również w walce z mrówkami, pchłami i pluskwami.
Jak boraks działa na karaluchy i inne owady?
Boraks działa dwojako: mechaniczne i chemiczne, co sprawia, że jest skutecznym środkiem do zwalczania szkodników.
- Wysuszanie – boraks ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć z otoczenia. Kiedy owad ma kontakt z boraksem, jego ciało zaczyna się wysuszać. Skutkiem tego jest odwodnienie i śmierć owada.
- Uszkodzenie zewnętrznego pancerza – boraks może uszkadzać woskową powłokę ochronną owadów, co prowadzi do dalszego odwodnienia i śmierci.
- Toksyny – po spożyciu boraks działa jak trucizna, zaburza trawienie i wchłanianie składników odżywczych, co prowadzi do śmierci owada.
- Interferencja z metabolizmem – boraks wpływa na metabolizm owadów, zakłócając funkcje enzymatyczne i biologiczne procesy, co prowadzi do śmierci.
Jak stosować boraks na karaluchy, mrówki i pchły?
Wymieszaj boraks z cukrem pudrem lub mąką i rozsyp mieszankę w miejscach, gdzie karaluchy są aktywne, takich jak miejsca pod szafkami i wzdłuż listew przypodłogowych. Żeby pozbyć się mrówek wymieszaj boraks z cukrem w stosunku 1:3 i dodaj wodę, aby stworzyć pastę. Rozłóż przynętę w miejscach, gdzie widzisz mrówki. Jeśli w domu masz pchły, posyp boraksem dywan, odczekaj kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz.
Czy boraks jest bezpieczny i na co uważać?
Dotychczas boraks był uznawany za zupełnie bezpieczny, jednak ostatnio pojawiają się głosy, że może szkodzić kobietom w ciąży i niemowlętom – jednoznacznych badań nie ma, ale zawsze warto zachować ostrożność: używać rękawiczek, unikać wdychania, trzymać z dala od dzieci i zwierząt domowych. Na pewno jest mniej szkodliwy dla środowiska w porównaniu do wielu syntetycznych środków owadobójczych.
Czytaj też:
Jak skutecznie pozbyłam się mrówek z ogrodu – trzy proste, domowe trikiCzytaj też:
Są odporne na suszę, odstraszają ślimaki. Te rośliny warto mieć w ogrodzie!