Chcecie wiedzieć więcej o uprawie hoi różowej? Czy lubi słońce? W jakiej temperaturze najlepiej rośnie? Czy trzeba ją często podlewać? Kiedy kwitnie? Czy jest trująca dla ludzi i zwierząt? A może ciekawi jesteście czy są jeszcze jakieś inne gatunki tej rośliny? Przeczytajcie ten artykuł.
Hoja różowa (Hoya carnosa) to bardzo piękna roślina. Spotykamy ją często w polskich wnętrzach jako roślinę doniczkową. Jako krzew wijący się i kwitnący ma ogromne walory dekoracyjne. W naturze występuje na terenie południowo wschodniej Azji, Chin, Malezji, Wietnamu, Japonii, a także w Australii i Oceanii. Hoja różowa w warunkach domowych rośnie średnio szybko. Jej pędy osiągają do 3-4 metrów długości.
Hoja, piękna i łatwa w uprawie
Hoja różowa należy do rodziny toinowatych. Jej liście są owalne, skórzaste, ciemnozielone, czasem srebrzysto unerwione. Mają ok. 10 cm. Gwiazdkowate, pojedyncze kwiatki o 5 płatkach zebrane w duże baldachy najczęściej są białe lub jasnoróżowe z czerwonymi lub różowymi środkami. Ich słodki nektar ślicznie pachnie, szczególnie nocą. Jednak osoby wrażliwe mogą zapachu tego nie tolerować. Dlatego wówczas, przed rozpoczęciem kwitnienia, możemy roślinę wynieść do pokoju, z którego korzystamy rzadziej.
Hoja różowa kwitnie od maja-czerwca do jesieni. Wówczas wygląda wyjątkowo dekoracyjnie. Po przekwitnięciu nie obcinamy kwiatostanów, ponieważ mogą one jeszcze w tym samym roku wydać nowe kwiaty.
Hoja różowa w uprawie doniczkowej
Hoja różowa nie jest trudna w uprawie doniczkowej i nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Roślina najlepiej rośnie w żyznej ziemi kompostowej lub inspektowej. Podłoże powinno być przepuszczalne. Może mieć stanowisko średnio widne, chociaż, gdy ma więcej światła – lepiej kwitnie. Z pewnością dobrze jej będzie na wschodnim oknie. Należy jednak unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Młode rośliny doniczkowe przy nadmiernej ekspozycji na słońce należy cieniować, ponieważ ich liście żółkną, szarzeją a nawet zamierają.
Kilka razy w roku powinniśmy czyścić liście rośliny za pomocą czystej, lekko wilgotnej szmatki lub wacika kosmetycznego. Możemy je również nabłyszczać, ale nie możemy tego robić zbyt często.
Hoja różowa potrzebuje silnego wsparcia, np. drewnianych drabinek, by mogła się po nich piąć. Hoja może również zwisać w dół z półki lub podwieszanego kwietnika. Wówczas jednak trzeba uważać. Roślina ma ciężkie, długie pędy i może się wywrócić pod ich ciężarem. Dlatego w takim wypadku doniczka powinna być stabilna – duża i ciężka.
Hoja różowa, warunki uprawy
Hoja różowa nie jest rośliną wymagającą. Przez cały rok wymaga takich samych warunków uprawy. Najlepiej czuje się w ciepłym miejscu, w temperaturze 18-25 stopni C. W zimie należy uważać przy wietrzeniu. Chłodniejsze powietrze wyraźnie jej szkodzi. Podobnie jak zbyt suche powietrze. Dlatego w okresie grzewczym możemy z powodzeniem ją zraszać za pomocą spryskiwacza.
Hoja różowa lubi podlewanie, zarówno latem, jak i zimą, jednak niewielkimi dawkami wody. Nie toleruje jej nadmiaru, dlatego musimy zadbać o odpowiedni drenaż podłoża. Roślina dobrze znosi przejściowy niedobór wody, więc możemy bez obaw zostawić ją na tydzień bez opieki.
Hoja nie toleruje również częstego przesadzania, w ciasnej doniczce częściej kwitnie. Rośliny nawozimy co 2-3 tygodnie, od początku okresu wzrostu do kwietnia.
Hoja różowa, rozmnażanie
Hoja różowa ma długie pędy czepne, przy pomocy których się pnie. Pędy hoi wyrastają z łodygi. Ułatwia to bardzo rozmnażanie rośliny. Robimy to poprzez pocięcie młodego, nieco zdrewniałego pędu na kawałki. Sadzonka powinna mieć jedną parę liści. Hoję różową sadzonkujemy na wiosnę, umieszczając sadzonki pędowe w mieszaninie ziemi inspektowej, torfu i piasku w proporcjach 1:1:1. Młodym roślinom jak najwcześniej dajemy podpory, po której hoja mogłaby się wspinać. Zaniedbanie tego opóźni jej wzrost.
Hoja, odmiany
Hoja ma różne gatunki, które różnią się od hoi różowej kolorem liści i wybarwieniem kwiatów. To także bardzo dekoracyjne rośliny. Do najczęściej spotykanych odmian należą:
- Alba – ma białe kwiaty
- Compacta – ma liście jak muszelki, rzadko kwitnie
- Compacta Regalis – kwitnie rzadko, ma żółte liście, powyginane, przylegające do pędu
- Exotic – liście w kolorze cytrynowożółtym
- Tricolor – ma zielone liście z kremowym brzegiem
- Variegata – kwitnie rzadko, ma nakrapiane liście o liściach w żółtawe plamki i czerwonawym obrzeżeniem, kwitnie rzadko.
Hoja różowa, a zwierzęta domowe
Hoja różowa (Hoya carnosa) jest rośliną Hoja jest rośliną trującą, niebezpieczną dla zdrowia dla dzieci i zwierząt. Nie powinniśmy więc uprawiać jej, jeśli mamy małe dzieci, które wszystko biorą do buzi. W hoi trujący jest sok mleczny, który znajduje się w łodygach, pędach i liściach rośliny. Wydostaje się, gdy uszkodzimy te części kwiatu. W naturalnym środowisku ma on za zadanie odstraszać owady i szkodniki. Dlatego wszelkie czynności pielęgnacyjne przy tej roślinie, powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. Na szczęście ów sok mleczny jest gorzki. Sok mleczny może podrażnić skórę dłoni, poparzyć pyszczek kota lub psa. Gdy nasz pupil się z nim zetknie, konieczna będzie wizyta u weterynarza.
Czytaj też:
Amarylis (zwartnica), jedna z piękniejszych roślin kwitnącychCzytaj też:
Jesienny ogród. Prace ogrodowe w listopadzie
Komentarze