Tamaryszek (Tamarix) to popularny, bardzo dekoracyjny krzew o delikatnych, rozłożystych lub wzniesionych pędach. W Polsce osiąga wysokość ok. 3-4 metrów. Ma drobne, igiełkowate liście (które przypominają liście wrzosów). Listki mogą mieć różne odcienie, w zależności od warunków i środowiska: ciemnozielone, niebiesko-zielone lub sinozieloną. Jesienią listki opadają razem z bocznymi, słabo zdrewniałymi pędami.
Kwiaty tamaryszków są drobniutkie, mają średnice zaledwie kilku milimetrów. Zebrane są w wąskie, piękne kwiatostany. Mają od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.
Warunki uprawy tamaryszków
Tamaryszek rośnie najlepiej na glebach przepuszczalnych i piaszczystych. Jego uprawa nie uda się na glebach zbitych, podmokłych oraz nieprzepuszczalnych. Tamaryszki są odporne na susze. Mają bardzo długie korzenie, które sięgają aż do poziomu wód gruntowych. Dlatego też fatalnie znoszą przesadzanie. Pamiętajmy więc, że chcąc posadzić tamaryszka, wybierajmy jak najmłodsze rośliny. Starsze okazy mogą mieć problemy z przyjęciem się w nowym miejscu. Jeśli jednak zdecydujemy się na posadzenie starszego tamaryszka, będziemy zmuszeni uprzednio silnie przyciąć jego pędy. Uwaga: tamaryszki tolerują słabe zasolenie gleby. Wymagają stanowisk otwartych i słonecznych.
Cięcie krzewu tamaryszka
W czasie mroźnych zim mogą częściowo przemarznąć. Można je jednak dalej uprawiać. Należy jedynie przyciąć pędy krzewu tuż nad ziemią. Zabieg ten przeprowadzamy w marcu. Tamaryszki regenerują się szybko i obficie kwitną. Można je więc uprawiać na terenie całej Polski, także na północy kraju. Tego typu cięcie należy powtarzać co 3 lata (niezależnie od przemarznięcia). Z przyciętych pędów znów odrosną piękne i bujne rośliny.
Tamaryszek czteropręcikowy, drobnokwiatowy
Tamaryszek pięciopręcikowy, rozgałęziony
Tamaryszek chiński
Tamaryszek francuski
Zalety tamaryszków
Tamaryszki mają wiele zalet. Oprócz dekoracyjności (pięknego pokroju i obfitego kwitnienia) na uwagę zasługuje późna pora kwitnienia (w przypadku tamaryszka pięciopręcikowego) oraz wyjątkowa wytrzymałość na suszę (to istotne w przypadku wciąż ocieplającego się klimatu). Tamaryszki dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, można je więc spokojnie uprawiać w miastach i rejonach przemysłowych. W czasie upalnych miesięcy zdecydowanie najlepiej sprawdzają się wśród uprawianych w naszym kraju krzewów.
Najpopularniejsze odmiany tamaryszków i najlepsze miejsce do ich sadzenia
Tamaryszki sadzi się solo lub w grupach jednogatunkowych. W towarzystwie innych krzewów ich uroda blednie, ponieważ tracą niesamowitą lekkość, które je charakteryzuje. W ogrodach sadzimy je od strony południowej, przy południowych ścianach budynków. Można także z nich uformować żywopłot. Jest jednak jeden warunek – należy go często przycinać.
Najpopularniejszymi odmianami tamaryszków w naszym kraju są:
Tamaryszek drobnokwiatowy ma rozłożysty pokrój i intensywnie zielone liście. Ten gatunek kwitnie w kwietniu i maju, a jego kwiaty pojawiają się z boku zeszłorocznych pędów.
Tamaryszek pięciopręcikowy ma wzniesione, wyprostowane pędy. Kwitnie od lipca do września na wierzchołkach pędów tegorocznych. Listki tej odmiany są niebiesko-zielone.
Czytaj też:
Koniecznie posadź ten krzew w ogrodzie, a w mig pozbędziesz się gryzoniCzytaj też:
Podlej hortensje domową miksturą, a obsypią się kwiatami