Mój skrzydłokwiat kupiłam z przeceny w jednym z marketów budowlanych. Wówczas, w czerwcu wyglądał jak siedem nieszczęść i kosztował 5,99. Nawet i tej kwoty, bym za niego nie dała, gdybym nie miała wobec niego konkretnych zamiarów. Postanowiłam właśnie na nim wypróbować wszystkie polecane w Internecie metody reanimację skrzydłokwiatów. Na początku odrzuciłam te najmniej wiarygodne. Zrezygnowałam z wtykania w ziemię zapałek i aplikowania roślinie lekarstw. Wzięłam pod uwagę jedynie te, które rokują, jeśli uruchomi się zdrowy rozsądek.
Uprawa skrzydłokwiatu – warunki, które trzeba zapewnić roślinie.
Mój skrzydłokwiat już od przyniesienia do domu miał jak w niebie. Zapewniłam mu wszystko, co sprzyja rozwojowi skrzydłokwiatu. Coś, co tylko z nazwy przypominało skrzydłokwiat, postawiłam na wschodnim oknie, gdzie światło jest rozproszone, a o tej porze roku promienie słoneczne nie docierają. Przesadziłam także roślinę do większej glinianej doniczki z porządnym odpływem. Zapewniłam jej warstwę drenażową i dobre, żyzne, przepuszczalne podłoże. Wybrałam parapet w kuchni nie tylko ze względu na ekspozycję. Panuje tu podwyższona wilgotność powietrza, którą skrzydłokwiaty tak przecież lubią. Zabroniłam (przynajmniej na razie) otwierać okna w kuchni. Roślina ta nie lubi przecież przeciągów. Przyznaję się, nie mierzyłam temperatury. Cały czas jednak w tyle głowy miałam, że skrzydłokwiatowi najlepiej będzie w temperaturze ok. 18-20 stopni Celsjusza. Dobrze, że w kuchni pod oknem nie mam kaloryfera.
Czytaj też:
Skrzydłokwiat nie kwitnie? Zastosuj odżywkę z kuchennego odpadu
Najlepsze domowe odżywki do skrzydłokwiatu
Dwa schnące listki – tak wyglądała moja roślinka, gdy rozpoczęłam kurację. Postawiłam na domowe preparaty, odrzucając te ze sklepu. Zostawiłam je jako ostateczność, gdy nic, co wyprodukuje samodzielnie, nie przyniesie spodziewanych rezultatów.
Odżywka ze skórek banana. By zrobić odżywkę ze skórek banana, która często polecana jest również do wzmacniania storczyków, trzeba dokładnie umyć skórkę, by zmyć z niej wszelkie pestycydy. Następnie skórkę banana kroimy na niewielkie kawałki i umieszczamy w podłożu. Możemy zrobić także wodę bananową. W tym celu zalewamy pokrojoną skórkę banana litrem ciepłej wody i zostawiamy na kilka dni.
Odżywka z fusów kawy. Wystarczy wysuszyć ten kuchenny odpad. Po wysuszeniu fusy mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce. Podlewamy jak zwykle.
Odżywka z czosnku lub cebuli. Czosnek ma działanie przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwbakteryjne. Możemy wsadzić ząbek czosnku bezpośrednio do doniczki lub zrobić wodę czosnkową do podlewania rośliny. W tym celu zalewamy rozgnieciony ząbek czosnku litrem wody i odstawiamy na kilka dni. Podobnie postępujemy z łupinami cebuli, by zrobić odżywkę cebulową do roślin doniczkowych.
Jesienne domowe odżywki do skrzydłokwiatów
Gdy nadeszła jesień mój skrzydłokwiat wyglądał już znośnie. Wypuszczał nowe i zdrowe listki. Marzyłam, by zakwitł. Dlatego do zrobienia odżywki postanowiłam wykorzystać łupiny orzechów, które dostałam od przyjaciółki. W swoim ogrodzie za miastem ma ona trzy orzechowce, które w tym roku obrodziły wyjątkowo. Przygotowanie odżywki z łupin orzechów jest nieco bardziej skomplikowane.
Domowa odżywka z łupin orzechów
By przygotować odżywkę z łupin orzechów potrzebować będziemy 20 łupin orzechów włoskich. Zalewamy je 1,5 litem wody i gotujemy przez 20 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie woda powinna zbrązowieć. Następnie płyn studzimy i odcedzamy przez gęste sitko, po czym rozcieńczamy wodą w proporcji 1:2.
Dziś mój skrzydłokwiat wygląda wprost ślicznie. Ma zdrowe lśniące liście i co chwilę wypuszcza nowy pęd kwiatowy. Kupiłam właśnie dynię. Zrobię jeszcze odżywkę z pestek dyni i dam na razie mojemu skrzydłokwiatowi święty spokój. Jego nawożenie wznowię na wiosnę.
Czytaj też:
Skrzydłokwiat nie rośnie i nie kwitnie? Poznaj powody, rozwiąż problem!Czytaj też:
Uratowałam skrzydłokwiat, któremu zbrązowiały liście. Co stoi za babcinym trikiem?