Cyklamen perski obok grudnika i gwiazdy betlejemskiej przynosi do naszych wnętrz kolor i radość, gdy za oknami zimo i szaro. To roślina doniczkowa, która bardzo często dawana jest zimą w prezencie. Stawiamy ją na stole i nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi. W efekcie roślina zamiera. Pamiętajmy jednak, że odpowiednio pielęgnowana może zdobić nasz dom przez wiele sezonów. Podpowiadamy, czego cyklamen perski nie lubi i jakie są kardynalne błędy popełniane w jego uprawie i pielęgnacji.
Cyklamen – najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji
Cyklameny dostajemy najczęściej w formie upominku. Zawinięty w ozdobną folię z kokardką. Stawiamy go na stole (często w rzeczonej folii), zapominamy, że to żywa roślinka i traktujemy go jedynie jak tymczasową dekorację. Nie przejmujemy się jego upodobaniami i wymaganiami. Nie zapominajmy jednak, że cyklamen jest rośliną doniczkową, którą można uprawiać przez wiele lat, nie tylko zimą, gdy kwitnie. Ma przecież bardzo dekoracyjne liście.
A więc – rozwijamy roślinę z folii, w której została nam wręczona. Następnie znajdujemy jej najlepsze stanowisko z możliwych. Nie może to być stół oddalony od okna, nie powinien być to również parapet blisko kaloryfera. Cyklameny lubią chłód i dużo światła. Szkodzą im również promienie słoneczne padające bezpośrednio na roślinę.
Cyklamen perski wymaga specjalnego podlewania
Doniczkę z cyklamenem stawiamy na podstawce. To konieczne do podlewania rośliny. Podczas podlewania nie wlewajmy wody do doniczki, nie lejmy po liściach. Najlepszą metodą na podlewanie cyklamenów jest nalanie wody do podstawki, po czym pozbycie się jej nadmiaru po kilku godzinach. Cyklamen powinien mieć wilgotno non-stop. Gdy podłoże jest za suche, jego listki i kwiaty tracą jędrność i oklapują. Czasem zdąża się, że bezpowrotnie. Pamiętajmy, że żółknące liście cyklamenu mogą być oznaką zarówno przelania, jak i wysuszenia rośliny.
Konieczność nawożenia kwitnących cyklamenów
Gdzieś zasłyszeliście, że roślin nie nawozi się w okresie jesienno-zimowym? Oczywiście, ale z wyjątkami i to dość licznymi. A o tym już często zdajemy się zapominać. Rośliny kwitnące jak najbardziej nawozimy, w tym także cyklameny perskie. Robimy to średnio raz na 3 tygodnie. Stosujemy odżywki zimowe do roślin kwitnących albo domowe nawozy. Do zimowego odżywiania cyklamenów poleca się między innymi herbatkę z hibiskusa.
Kolejną ważną kwestią w uprawie cyklamenów (o czym często zapominamy) jest regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Zabieg ten mobilizuje roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.
Jak wygląda cyklamen perski?
Cyklamen perski to roślina, o której wspominał już Platon w IV w.p.n.e. Do Europy przybyła w wieku XVI wieku i była uprawiana w ogrodach królowej Elżbiety I. W naturze cyklameny rosną w basenie Morza Śródziemnego.
Kwiaty cyklamenów przybierają różne kolory. Najpopularniejsze są amarantowe i różowe, ale spotykamy także białe oraz czerwone. Niektóre gatunki cyklamenów pachną. Nie tylko kwiaty są w tej roślinie atrakcyjne. Śliczne są też liście w sercowatym kształcie. Rosną w formie rozety, z której wyrasta wysoka łodyga z kwiatem. Często liście cyklamenów występują dwóch odcieniach. Same kwiaty dzielimy w zależności od wielkości na miniaturki, tradycyjnych rozmiarów i duże.