Jesień i zima to niełatwy czas dla roślin doniczkowych – od kilku tygodni światła dziennego jest już niewiele, a centralne ogrzewanie wysusza powietrze. Same rośliny przechodzą w stan spoczynku, są słabsze i mniej żywotne. Przesadzanie ich w takich okolicznościach jest ryzykowne. Ale zdarzają się sytuacje awaryjne. Kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe zimą, żeby im nie zaszkodzić?
Przesadzanie roślin doniczkowych zimą – kiedy jest konieczne?
Jest kilka sytuacji, w których nie można zwlekać do wiosny ze zmianą doniczki i podłoża roślin, bo mogłoby to skutkować ich śmiercią:
- Ekstremalne zubożenie lub zmiana właściwości podłoża. Na przykład, jeśli ziemia stała się tak zbita, że woda z trudem się z nią przesącza, należy ją wymienić, ponieważ grozi to zgnilizną korzeni.
- Za mała doniczka. Jeśli roślina latem rosła energicznie, może się zdarzyć, że jesienią i zimą pojemnik stanie się zbyt mały – korzenie zaczną wychodzić górą i przez otwory drenażowe, a w środku są tak zbite, że woda do nich nie dociera.
- Zakwaszona lub zasolona gleba. Najłatwiej rozpoznać ten problem po wyglądzie podłoża (kryształki soli odkładają się na powierzchni pojemnika i ściankach) oraz po zapachu, ponieważ zakwaszona gleba wydziela specyficzny zatęchły zapach.
- Ziemia zaatakowana przez szkodniki, np. nicienie lub ziemiórki albo przez choroby grzybowe. W takim wypadku zmiana doniczki, podłoża, przycięcie i zdezynfekowanie korzeni jest absolutnie niezbędne, bez względu na porę roku i kondycję rośliny. Dowiedz się o naturalnym sposobie odstraszania szkodników.
-
Nowe rośliny kupione w tymczasowym podłożu. Kwiaty najczęściej sprzedawane są w podłożu, które nie ma żadnych właściwości, służy jedynie do tego, by rośliny przetrwały transport i ekspozycję w sklepie. Nie należy ich jednak przesadzać od razu po przyniesieniu do domu, trzeba odczekać kilka dni, żeby się zaaklimatyzowały w nowym miejscu.
Których roślin nie wolno przesadzać zimą?
Zimą nie należy przesadzać roślin, które są w fazie kwitnienia lub mają pąki. Poza tym lepiej nie zmieniać doniczki kwiatom, które są bardzo osłabione, ale ich problemy nie są związane ze stanem podłoża.
Czytaj też:
Palma areka – dlaczego w sklepie wygląda pięknie, a w domu żółknie?Czytaj też:
Odkryłam domowy środek na zgniliznę korzeni zamiokulkasa. Będziecie zaskoczeni!