Rośliny to bez wątpienia bardzo prosty, tani i atrakcyjny sposób na stworzenie dekoracji świątecznej w domu. Oczywiście w tym kontekście od razu przychodzi nam do głowy pięknie ubrane świąteczne drzewko i powieszona w holu jemioła (tradycja pochodząca z Wysp Brytyjskich). Jednak wśród roślin charakterystycznych dla bożonarodzeniowych dekoracji znalazły się także inne (być może nieco mniej popularne) gatunki. Dowiedzcie się, jakimi roślinami doniczkowymi możecie ozdobić swoje wnętrza w okresie Bożego Narodzenia i w Nowym roku.
Czytaj też:
Goście oniemieją. Stroiki w szkle z gwiazdą betlejemską. Tę dekorację zrobisz raz-dwa
Hipperastrum znane pod nazwą „amarylis”
Hipperastum i amarylis to podobne, ale nie te same rośliny. Te, które kwitną teraz, zimą to pierwszy ze wspominanych gatunków. Hipperastrum (po polsku: zwartnica) to roślina cebulowa. Ma silą łodygę i duże kwiaty w trąbkowatym kształcie. Najczęściej są one czerwone. Łodyga zwartnicy jest pusta wewnątrz. Zwartnica jest rośliną doniczkową, która dekoruje nasze domy nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, lecz także na Wielkanoc. Jeśli chcemy, by nasza zwarnica zakwitła na wiosnę, powinniśmy posadzić ją do gruntu teraz – w grudniu.
Kaktus Bożonarodzeniowy zwany grudnikiem
Grudnik, zygokaktus, szlumbergera... Ten niewinny kwiatek znany jest pod bardzo wieloma nazwami. Pod wszystkimi kryje się urocza roślinka kwitnąca na amarantowo w miesiącach zimowych. Kaktus bożonarodzeniowy wymaga stałej temperatury (dość niskiej) oraz cienistego stanowiska. Potrzebuje również stałej wilgotności podłoża w okresie zimowym, czyli wtedy, na kiedy przypada okres jego kwitnienia. Uwaga! Uważajmy, by nie przelać rośliny. Gleba ma być wilgotna, a nie mokra. Istnieje bardzo wiele sprytnych trików, które pobudzą grudniki do kwitnienia.
Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska
Poinsecja to roślina z gatunku wilczomleczowatych. W naturalnych warunkach rośnie w Meksyku i na Wyspach Kanaryjskich. Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią. Tak jest w naturze. W domowych warunkach utrzymanie jej dłużej niż przez sezon może być karkołomne. Poinsecje są dość trudne w uprawie. Muszą mieć stale wilgotne podłoże, są wrażliwe na temperaturę (zarówno niską, jak i zbyt wysoką).
Czytaj też:
Czy gwiazda betlejemska jest toksyczna – ekspertka wyjaśniaCzytaj też:
Jak pobudzić zwartnicę (amarylis) do kwitnienia? Tajemnica tkwi w podlewaniu