Polecanych domowych odżywek do roślin doniczkowych, w tym także do zamiokulkasów jest bardzo wiele. Większość z nich jest skuteczna, część z nich zrobimy z domowych odpadków, na składniki nie wydając ani grosza. Odżywkę, na którą przepisem chcielibyśmy się dziś podzielić, zrobicie z popularnego warzywa, które zwłaszcza w grudniu często gości w naszych kuchniach. To burak.
Jak zrobić odżywkę do zamiokulkasa z buraka?
Sprawdźcie, czy aby nie został wam żaden burak po przedświątecznych zakupach na barszcz. Jeśli tak, mamy dla was pomysł na jego wykorzystanie. Jeśli nie macie buraka – kupcie go koniecznie. Nie zapłacicie wiele (około 2 zł za kilogram), a efekty zastosowania odżywki do roślin doniczkowych z niego zrobionej będą spektakularne. Zamiokulkas zacznie wypuszczać nowe pędy jeden po drugim.
By przygotować odżywkę do roślin doniczkowych na bazie buraka, będzie nam potrzebny średniej wielkości burak, który kroimy w kostkę, wrzucamy do blendera i zalewamy litrem wody. Całość porządnie blendujemy przez około 2 minuty, po czym przecedzamy przez sitko. Płyn, który uzyskamy, jest skuteczną odżywką do zamiokulkasa i innych roślin doniczkowych. Roślinne resztki wyrzucamy. Do przeprowadzenia całej operacji lepiej należy założyć rękawiczki ochronne.
Jak często nawozimy zamiokulkasa odżywką z buraka?
Odżywkę z buraka stosujemy raz w miesiącu poprzez podlanie nią rośliny. Jest ona skuteczna również w przypadku innych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, na przykład monstery czy sansewierii.
Buraczana odżywka ma w swoim składzie witaminy A, E, K oraz witaminy z grupy B. Lecz to nie wszystko. Znajdziemy w niej także azot, fosfor, bor, magnez i potas, czyli to, co będzie potrzebne do odżywienia rośliny.
Skuteczna odżywka do zamiokulkasa z łupin orzechów włoskich
Inną domową odżywką do roślin doniczkowych, którą często stosujemy zimą, jest odżywka z łupin orzecha włoskiego. By ją przygotować potrzebna nam będzie szklanka kuchennego odpadu oraz woda. Powstały po zagotowaniu syrop rozcieńczamy i t takim roztworem podlewamy rośliny raz na dwa tygodnie.
Czytaj też:
Czy zima to dobry czas na przesadzanie kwiatów doniczkowych?Czytaj też:
Doniczki z terakoty znów są modne. Rośliny też je lubią, dowiedz się dlaczego!