Monstera obliqua, znana również jako Monstera adansonii, to piękna i rzadka roślina doniczkowa, która ceniona jest za swoje charakterystyczne, podziurawione liście. Wiosną, kiedy roślina budzi się do życia po zimowym spoczynku, należy zwrócić szczególną uwagę na jej pielęgnację, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Ta, którą wypatrzyłam w centrum ogrodniczym to konkretnie Monstera obliqua Monkey Mask.
Charakterystyka monstery obliqua – jej dziurawe liście wzbudzają zachwyt
Monstera obliqua, znana jest również jako Monstera adansonii. Jej liście mają sercowaty kształt z głębokimi wycięciami i otworami. Są one mniejsze i bardziej delikatne niż u popularnej monstery dziurawej (Monstera deliciosa). Błyszcząca, intensywnie zielona barwa liści dodaje jej elegancji. Ta odmiana monstery może mieć pokrój krzewiasty albo pnący. W przypadku pnącego charakteru rośliny, potrzebuje ona podpór do prawidłowego rozwoju. Monstera Monkey Mask jest trująca dla zwierząt domowych, więc rozważcie jej zakup, jeśli macie wędrującego po parapetach i ciekawskiego kota.
Monstera adansoni Monkey Mask – jakie ma potrzeby – uprawa i pielęgnacja?
Monstera adansoni Monkey Mask uznawana jest za najciekawszą i najładniejszą odmianę tego gatunku. Rośnie dość szybko. Ma wydłużone, pnące się pędy, więc do zdrowego rozwoju potrzebuje podpórek lub słupka do wspinania się. Może się również zwieszać albo piąć po ścianie.
By ładnie się rozwijać i bujnie rosnąć ta odmiana monstery potrzebuje podłoża żyznego i przepuszczalnego. Należy pamiętać o zapewnieniu roślinie warstwy drenażowej w doniczce.
Monsterę adansoni należy podlewać odstaną, przegotowaną lub przefiltrowaną wodą (kranówka nie służy roślinie), tak by miała stale wilgotno (ale nie mokro). Ale nic się nie stanie, gdy zapomnimy ją podlać. Dobre reaguje na obniżoną wilgotność powietrza podczas sezonu grzewczego. Z pewnością doceni zraszanie.
Monstera Monkey Mask wymaga regularnego nawożenia, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu rośliny (wiosną i latem). Do odżywiania rośny możemy stosować domowe odżywki albo nawozy do roślin zielonych, bądź ekologiczny biohumus. Monstera Monkey Mask najlepiej rosnąć będzie w doniczce terakotowej.
Co robić, gdy liście monstery się zakurzą? Poczekaj na ciepły deszcz i zrób jej prysznic z deszczówki albo zafunduj jej prysznic w łazience, jeśli na dworze jest za zimno.
Rozmnażanie monstery Monkey Mask
Ta odmiana monstery rozmnaża się w bardzo prosty sposób. Jeśli monstera za bardzo się rozrośnie, po prostu przytnij jej pędy i wstaw do wody, a po kilku tygodniach będą miały już korzonki gotowe do umieszczenia w ziemi. Zbędne będą wszelkie domowe ukorzeniacze i szklarnie z folii. Po prostu zadbaj o żyzne, przepuszczalne podłoże i odpowiednią wilgotność oraz o wystarczającą ilość naturalnego światła (unikaj jednak bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne).
Czytaj też:
Monstera rośnie tak szybko, że zabiera miejsce w mieszkaniu? Są sposoby, żeby utrzymać ją w mniejszym rozmiarze!Czytaj też:
Monstera rośnie po niej dwa razy szybciej. To prawdziwy energetyk dla roślin