Istnieje bardzo wiele przepisów na domowe odżywki, dzięki którym skrzydłokwiat zakwitnie ponownie. My wybraliśmy trzy najczęściej polecane. Wszystkie są proste do przygotowania i ekologiczne. Nie wydasz na nie nic lub grosze. A więc jeśli twój skrzydłokwiat nie kwitnie – do dzieła – wybierz jedną z poniższych, zrób i zastosuj.
Niezawodna odżywka z soczewicy – bardzo prosta w przygotowaniu
By przygotować odżywkę z soczewicy, wystarczą nam 3 łyżki tego produktu oraz litr wody. Robimy tak: do wody w temperaturze pokojowej (odstanej, deszczówki lub przefiltrowanej) wrzucamy 3 łyżki soczewicy i odstawiamy na cztery godziny. Po tym czasie całość odcedzamy przez sito, soczewicę wrzucamy na kompostownik, a płyn wykorzystujemy do podlewania skrzydłokwiatów raz w tygodniu. Nie ma potrzeby rozcieńczania odżywki.
Domowy nawóz z fusów herbaty do skrzydłokwiatów
Odżywka, która pomoże nadwyrężonym przez suche powietrze skrzydłokwiatom, powinna zawierać w swoim składzie fosfor, potas oraz azot. Zastosowana 1-2 w miesiącu wzmocni roślinę, pobudzi ją do wzrostu oraz kwitnienia. Pisaliśmy już o wielu domowych nawozach, które polecane są do pielęgnacji skrzydłokwiatów. Robiliśmy więc odżywki z fusów kawy, czy z chleba. Tym razem wykorzystamy zużyte torebki z herbatą.
Czytaj też:
Naucz się podlewać skrzydłokwiat, a odwdzięczy się zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami
Odżywkę z herbacianych fusów możemy zrobić na dwa sposoby. Prostszy sposób to rozerwanie 2 torebek i wysypanie ich przesuszonej zawartości do doniczki. Delikatnie mieszamy fusy z górną warstwą gleby i podlewamy taką ilością wody jak zwykle. Druga metoda to zalanie dwóch zużytych torebek herbaty litrem wody i odczekanie kilku godzin. Następnie taką cienką „herbatką” podlanie rośliny raz na dwa tygodnie.
Czytaj też:
Co gryzie skrzydłokwiat? Szkodniki i objawy ich bytowania na roślinie
Odżywka z pestek dyni do skrzydłokwiatu
By przygotować nawóz z pestek dyni, należy zalać 2 łyżki pestek dyni pół litrem wody. Następnie całość miksujemy lub blendujemy, po czym przecedzamy przez sito. Płynem (bez rozcieńczania) podlewamy roślinę raz na 2 tygodnie. Wówczas uzyskamy najlepsze efekty. Do zasilania skrzydłokwiatu możemy stosować także inne domowe odzywki. Oto najpopularniejsze z nich: fusy z kawy, woda po gotowanych warzywach, odzywka ze skórki od banana. Pestki dyni zawierają cenne składniki odżywcze: fosfor, azot, potas, mangan, magnez i bor. Pierwiastki te przyspieszą wzrost rośliny, skłoni ją do wydawania nowych pąków oraz wzmocni korzenie.
Czytaj też:
Skrzydłokwiat nie rośnie? Podaj mu owocową odżywkę, a wystrzeli jak nigdy dotądCzytaj też:
Kroję plasterek ogórka i wkładam do doniczki ze skrzydłokwiatem. Po 24 godzinach znam powód problemów