Grudnik to jedna z tych roślin doniczkowych, które pięknie kwitną na święta Bożego Narodzenia. Więc jeśli twój zygokaktus jeszcze nie kwitnie, czym prędzej biegnij do apteki po popularny środek na kłopoty trawienne. Po jego zastosowaniu powinien odzyskać wigor.
Zasady pielęgnacji grudnika
Grudnik nazywa się także szlumbergerą, kaktusem bożonarodzeniowym i zygokatusem
Zygokaktus powinien być regularnie zasilany nawozami z dużą zawartością potasu. Roślinę nawozimy jedynie w okresie wegetacyjnym
By grudnik zachwycił nas pięknymi kwiatami, w miesiącach jesienno-zimowych przestawiamy go do pokoju, w którym jest najchłodniej. Nie stawiaj go na parapecie, lecz w pewnej odległości od okna. Cień to coś, co zygokaktus z pewnością doceni
Latem optymalną temperaturą dla rośliny będzie ok. 20 stopni Celsjusza. Zimą około 15 stopni Celsjusza
Gdy pąki kwiatów pojawią się na grudniku, rośliny nie ruszamy, nie przestawiamy, niemalże wstrzymujemy oddech. Każda nasza ingerencja w stanowisko grudnika, może spowodować ich utratę
Grudnik odpoczywa dwa razy do roku: sierpień-październik oraz luty-marzec (po kwitnieniu). Wówczas najlepiej przenieść grudnika na przykład na klatkę schodową, tam, gdzie jest chłodno. Podlewamy go rzadziej i zaprzestajemy nawożenia. Czas, gdy kaktus bożonarodzeniowy ma wolne, jest kluczowy w pobudzeniu go do ponownego zakwitnięcia
Jak odżywić grudnika, by zakwitł na święta?
Istnieje bardzo wiele domowych odżywek, które eksperci polecają do pobudzenia grudników do kwitnienia. Ostatnio pisaliśmy o odżywce z 3 kuchennych odpadów: skórek bananów, fusów kawy i skorupek jaj. By przygotować ten domowy nawóz należy pociąć na małe kawałki skórki bananów, dodać do wody i tak zostawić na dobę. Fusy z kawy, po wysuszeniu, można rozsypać wokół podstawy rośliny, a skorupki jaj najlepiej rozdrobnić i wymieszać z podłożem. Taki sposób aplikacji zapewnia stopniowe uwalnianie składników odżywczych, dostosowane do potrzeb grudnika w okresie kwitnienia.
Jak zasilać zygokaktusa węglem aktywnym?
Zasilenie kaktusa bożonarodzeniowego węglem aktywnym jest bardzo proste. Rozgniatamy w tym celu tabletkę na pył (metoda rozgniatania pomiędzy dwiema łyżeczkami do herbaty sprawdza się znakomicie), a proszek mieszamy z wierzchnią warstwą gleby w doniczce. Następnie roślinę podlewamy jak zwykle. W przypadku niewielkiej rośliny z powodzeniem wystarczy jedna tabletka, do większych i starszych okazów przygotujmy dwie.
Czytaj też:
Cyklamen obsypie się kwiatami, jeśli nie popełnisz tych błędów
Jest także druga metoda odżywiania zygokaktusa węglem aktywnym. Polega ona na rozpuszczeniu tabletki w wodzie (odstanej, przegotowanej, w temperaturze pokojowej) i podlewanie rośliny takim roztworem raz na dwa tygodnie.
Jak węgiel aktywny wpływa na Kaktusa Bożonarodzeniowego?
Węgiel aktywny jest cenionym dodatkiem w pielęgnacji roślin doniczkowych dzięki swoim wyjątkowym właściwościom absorpcyjnym i detoksykacyjnym. Działa nie tylko jako filtr zanieczyszczeń w wodzie, ale także poprawia warunki wzrostu roślin poprzez redukcję szkodliwych substancji w podłożu.
Czytaj też:
Pięć trików, po których grudnik obsypie się kwiatami
Węgiel aktywny wiąże toksyny, które mogą powstawać w glebie w wyniku rozkładu materii organicznej. Zatrzymuje szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie i pestycydy, które mogą negatywnie wpływać na korzenie roślin. W przypadku grudnika, który preferuje podłoża przepuszczalne i dobrze napowietrzone, węgiel aktywny wspiera zdrowie systemu korzeniowego, zapobiegając gromadzeniu się toksyn.
Czytaj też:
Gwiazda betlejemska (poinsecja) – pielęgnacja i cieniowanieCzytaj też:
Odżywka z kuchennego odpadu. Po niej grudnik zakwitnie jak nigdy