Anturium (łac. Anthurium) to roślina tropikalna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). Naturalnie występuje w tropikalnych regionach Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie porasta lasy deszczowe. Jest ceniona za swoje egzotyczne kwiaty, które w rzeczywistości są barwnymi podsadkami otaczającymi kolbowaty kwiatostan. Podsadki mogą przybierać różnorodne kolory – od czerwieni i różu po biel i zieleń.
Ze względu na efektowny wygląd i długotrwałe kwitnienie, anturium jest często wykorzystywane jako roślina doniczkowa w domach i biurach oraz jako kwiat cięty w florystyce.
Anturium, czyli „kwiat flaminga”
Anturium nazywane jest czasem „kwiatem flaminga” z powodu kształtu i intensywnych kolorów swoich podsadek, które przypominają te egzotyczne ptaki. Roślina ma również symboliczne znaczenie – w wielu kulturach uważana jest za symbol gościnności, szczęścia i luksusu. W dodatku, w warunkach naturalnych anturium często rośnie jako epifit, przyczepiając się do drzew, co pozwala mu dotrzeć do większej ilości światła.
Warto wiedzieć, że anturium oczyszcza powietrze z toksyn, takich jak formaldehyd i amoniak, co czyni je nie tylko ozdobą, ale i rośliną o korzystnym wpływie na nasze otoczenie.
Czytaj też:
Daj ten kwiat przyjaciółce, a szczęście jej nie opuści
Jak uprawiać i pielęgnować anturium
Anturium lubi wilgoć i to zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Roślinę należy regularnie podlewać i zraszać. Nie zaszkodzi jej również prysznic
Stanowisko dla anturium powinno być jasne, ale ze światłem rozproszonym. Promienie słoneczne bezpośrednio padające na roślinę mogą jej zaszkodzić. Liście anturium łatwo ulegają poparzeniom słonecznym
Anturium nie toleruje przeciągów. Temperatura dla anturium powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza
Anturium lubi odżywki, lecz trzeba je stosować z umiarem. Zbyt duża ilość nawozu skutkuje zasychaniem końcówek liści i wstrzymaniem kwitnienia
Jak pobudzić anturium do kwitnienia? Odżywka z pomidora
Anturium, choć piękne, bywa kapryśne i czasem odmawia kwitnienia, mimo odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z naturalnych sposobów na stymulację tej rośliny jest przygotowanie odżywki z pomidora – warzywa bogatego w potas, witaminy A i C oraz likopen, który wzmacnia odporność roślin na choroby i stres.
Dlaczego pomidor działa na anturium?
Potas zawarty w pomidorach jest kluczowym składnikiem, który wspomaga rozwój pąków kwiatowych i poprawia kondycję całej rośliny. Witamina A i C działają wzmacniająco, a likopen chroni anturium przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, poprawiając ogólną kondycję rośliny.
Prosty przepis na odżywkę z pomidora na kwitnienie anturium
By przygotować odżywkę, która pobudzi anturium do kwitnienia, potrzebować będziemy:
- 1 dojrzały pomidor,
- 0,5 litra wody do blendowania,
- dodatkowe 0,5 litra wody do rozcieńczenia.
Na początku kroimy pomidora na mniejsze kawałki. Posiekane warzywo (ze skórką) wrzucamy do kielicha blendera, dodajemy pół litra przegotowanej lub odstanej wody. Całość miksujemy na gładką pulpę pomidorową. Przecedź masę przez gęste sitko, aby oddzielić płyn od resztek miąższu. Do odcedzonego płynu dodaj kolejne 0,5 litra wody i dokładnie wymieszaj. Anturium podlewaj odżywką co dwa tygodnie, unikając moczenia części naziemnej rośliny.
Czytaj też:
Naucz się podlewać anturium. Odwdzięczy się cudownymi kwiatamiCzytaj też:
Weź kuchenny odpad, zalej wodą – to bez dwóch zdań najlepsza odżywka do pieniążka