Moja znajoma architektka wnętrz śmieje się, że salon bez stolika kawowego jest jak bez zęba na przedzie: niewykończony, nie kompletny, a także (to wyjątkowo ważne) niepraktyczny. Przyznaję jej w stu procentach rację. Stolik kawowy to mebel często niedoceniany, niezauważany, jednak taki, bez którego po prostu nie da się żyć!
Jak dobrać stolik kawowy do sofy?
Stolik kawowy stoi zawsze w bezpośrednim sąsiedztwie sofy, dlatego przy jego wyborze nie możemy jej ignorować. Sofę kupujemy jako pierwszą, potem dopiero możemy zająć się stolikiem.
Kupując stolik kawowy, nie bierzemy pod uwagę jedynie wyglądu kanapy: jej kolorystyki i stylu. Najważniejszym kryterium przy doborze stolika kawowego będą jej gabaryty: forma i wymiary. Bo stolik kawowy powinien stanowić z siedziskiem nierozerwalny duet. Najważniejsze jest, by służył wszystkim, którzy na sofie siedzą. Powinien mieć więc adekwatny do kanapy rozmiar i kształt.
Okrągły stolik kawowy z funkcją przechowywania
Prostokątny stolik kawowy o uniwersalnym designie
Trzy malutkie stoliczki zamiast jednego większego
Okrągły stolik kawowy z drewna na dekoracyjnej nodze
Dwa okrągłe stoliki różnej wysokości
Stolik na metalowej podstawie do eleganckich wnętrz
Dwa okrągłe stoliki na metalowej podstawie to hit sezonu
Stolik o blacie w kształcie elipsy
Stolik z blatem o nieregularnym kształcie jest ozdobą salonu
Dwa stoliki z jednej kolekcji różnią się wysokością i wielkością blatu
Fantazyjny stoliczek z blachy malowanej proszkowo
Drewniane blaty na metalowych czarnych nogach to klasyka, pasują do skandynawskich wnętrz
Czarne stoliki o oryginalnych podstawach pasują do minimalistycznej aranżacji
Trzy plastikowe stoliki różnej wysokości, w razie potrzeby chowają się jeden pod drugi
Urocze różowe stołki pełnią funkcję stolików kawowych
Stolik kawowy w stylu vintage
Stoliki z kamiennym blatem są stabilne i pasują do każdego wnętrza
Wysokość stolika kawowego
Do sof dwuosobowych lub niewielkich kanap na nóżkach wystarczy niewielki stolik kawowy. Może być okrągły lub kwadratowy. Dzięki ustawieniu w centralnym punkcie przy siedzisku będzie wygodnie służył wszystkim wypoczywającym. Jego wysokość dopasowujemy oczywiście do wysokości siedziska. Ważne, by nie był zbyt wysoki. Blat stolika kawowego powinien znajdować się tylko nieco wyżej lub na tym samym poziomie, co siedzisko. Przyjmuje się, że odpowiednia wysokość stolika kawowego oscyluje od 40 do 60 cm.
Z nastaniem mody na stylistykę wschodnią, np. styl japandi, coraz częściej decydujemy się na niższe od siedziska stoliki kawowe, wyraźnie inspirowane japońską estetyką wnętrz. Rozwiązanie to należy wcześniej przemyśleć, nie każdemu bowiem będzie ono pasowało. Odradzamy je na przykład starszym ludziom z problemami z kręgosłupem, ponieważ każde sięgnięcie po pilota będzie wiązało się ze schylaniem się.
Stolik kawowy do narożnika lub dużej sofy
Ze stolika kawowego korzysta każdy, kto siedzi na sofie, dlatego powinien być on dość pokaźnych rozmiarów. Najpraktyczniejszy będzie stolik w formie ławy, prostokątny. Jeśli nie chcemy mieć tradycyjnej ławy, zawsze możemy zdecydować się na hit: kilka stolików różnej wysokości, które chowają się jeden pod drugim. To dobry pomysł do niewielkich salonów, w których przestrzeń jest na wagę złota. Takie stoliki w złożonej wersji zabierają o wiele mniej miejsca. Jeden spod drugiego wysuwamy jedynie, gdy zachodzi taka potrzeba, a na sofie siada więcej osób.
Pomocniki: wyższe stoliki przy sofie
Przy kanapie możemy ustawić także pomocniki – wyższe stoliczki z mniejszymi blatami. Swoje miejsce znajdą z boku siedziska. Są zaprojektowane tak, by blat znajdował się nad oparciem. To najlepszy mebel do serwowania herbaty, ponieważ nie trzeba gimnastykować się z filiżanką, przy każdym łyku. Takie pomocniki sprawdzają się we wnętrzach zamieszkałych przez osoby w pewnym wieku. Na pewno korzystanie z nich będzie o wiele wygodniejsze niż z samego stolika.
Okrągłe stoliki kawowe
Do sof o opływowych kształtach często dobiera się stoliki kawowe o okrągłym blacie (lub blacie w kształcie elipsy). Okrągłe stoliki są bardzo popularne i zawsze dobrze wyglądają we wnętrzu. Najlepiej sprawdzają się przy narożnikach lub w układzie sofa plus fotel. Okrągłe formy świetnie spisują się w niewielkich wnętrzach, w których ilość miejsca jest ograniczona. Kształt blatu ułatwia swobodne poruszanie się po aneksie wypoczynkowym.
Stolik kawowy – z czego powinien być wykonany?
Stolik kawowy jest meblem eksploatowanym często i do różnych celów. Oczywiście odkładamy na nim telefon, książkę, czasopismo i pilota od TV, lecz także herbatę, drinki, a czasem nawet talerz z obiadem. Dlatego polecamy stoliki wykonane z mocnych i trwałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu przy pierwszym lepszym zalaniu. Jeśli zdecydujemy się na stolik ze szklanym blatem, wybierzmy mebel z odpowiednim atestem (blat powinien być wykonany ze szkła hartowanego), zwłaszcza gdy mamy dzieci lub w naszym domu mieszkają osoby starsze z problemami z poruszaniem się. Najlepiej sprawdzają się stoliki z blatami wykonanymi z drewna lub z kamienia, np. z modnego marmuru. Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie, przed zakupem, koniecznie sprawdźmy, czy wybrany przez nas stolik jest stabilny.
Czytaj też:
Lampa nad stół do jadalni. Jaka wygląda najlepiej? Dużo zdjęćCzytaj też:
11 pomysłów na lampki nocne. 26 zdjęć prawdziwych sypialniCzytaj też:
12 trików do małego salonu w bloku. Zastosuj je, a zobaczysz jak zmieni się pokój dzienny!
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
We wnętrzach, w których mieszkają zwierzęta istotne jest oczadzanie powietrza. Na zdjęciu: oczyszczacz z nawilżaczem powietrza Sharp AirPurifier KIG75EUW
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie
Beżowa sofa w salonie