Gdy urządzamy mieszkanie, zwykle najbardziej zależy nam na aranżacji strefy dziennej. To nad projektem salonu i kuchni najbardziej i najdłużej się głowimy. W te pomieszczenia inwestujemy też najwięcej pieniędzy. Często zdarza się, że budżet przeznaczony na sypialnię wydajemy na designerski fotel lub wymarzony dywan pod jadalniany stół. Chcąc nie chcąc, w sypialni musimy zadowolić się byle czym. Myślimy „jakoś to będzie” i obiecujemy sobie, że pokój do spania urządzimy za rok, gdy nieco finansowo się odbijemy. Zaklinamy was, jeśli tylko możecie, nie zostawiajcie kwestii oświetlenia sypialni na później. Znam nie jedno mieszkanie, w którym nawet po kilku latach od parapetówki lamp w sypialni brak, a z sufitu zwisa jedna, smętna żarówka lub najtańszy papierowy klosz. A przecież sypialnia ma być naszym azylem. Wnętrzem, w którym mamy czuć się komfortowo i atrakcyjnie. Nie warto na niej oszczędzać. Już lepiej nie wieszać ekstra lampy nad stołem.
Sypialnia z rattanowym kloszem, projekt Decoroom
Sypialnia w pastelach, zamiast lampek nocnych – lampki wiszące, projekt Decoroom
Oświetlenie tworzące nastrój to dwa okrągłe kinkiety, natomiast lampki do czytania zamontowano poniżej, tuż nad wezgłowiem
Industrialne kinkiety stanowią wykończenie tapicerowanego zagłówka
Kinkiety-reflektorki tworzą na ścianie dynamiczną kompozycję świetlną
Złote lampy wiszące nawiązują do dekoracji nad łóżkiem
Dwie lampy wiszące zastępują tradycyjne lampki nocne
I znów bliźniacze lampy wiszące zamiast stojących lampek nocnych
Oświetlenie sypialni to papierowy designerski klosz jako lampa główna (&Tradition) oraz minimalistyczny reflektorek do czytania
Kobieca sypialnia w różach ze złotymi kinkietami, projekt Decoroom
Oświetlenie sypialni stanowi lampka wisząca oraz kinkiet o ruchomym klosiku
Lampki stojące umieszczone symetrycznie po dwóch stronach łóżka. Pozycja ich klosza jest regulowana
W białej, stylowej sypialni zdecydowano się na dwa kinkiety, które oświetlają całe pomieszczenie
Kinkiet z regulowaną długością ramienia oraz lampka stojąca na toaletce tworzą niezależne sceny świetlne
Sypialnię w stylu nowojorskim uzupełniają klasyczne lampki nocne na złotej podstawie
Dekoracyjna wisząca lampa zastępuje lampkę nocną
Lampy wiszące to oświetlenie ogólne. Reflektorki do czytania są prawie niewidoczne na jasnej ścianie
Lampy w tej sypialni są zróżnicowane (każda z innej parafii), papierowy klosz lampy wiszącej przyjemnie rozprasza światło
Elegancka sypialnia w stylu glamour, projekt Decoroom
Oświetlenie sypialni – różne warianty
Oświetlenie w sypialni ma pełnić różne funkcje. Po pierwsze ma sprzyjać wypoczynkowi. W sypialni powinny znaleźć się więc lampki stojące emitujące stonowane, ciepłe światło tworzące we wnętrzu przytulną atmosferę. Lampki nocne, bo tak zwykło się na nie mówić, stawiamy najczęściej na nocnych szafkach po dwóch stronach łóżka. Zamiast klasycznych szafek, architekci wnętrz proponują również stoliki nocne. My jednak polecamy meble z szufladką, w której schować możemy wszystkie mało estetyczne przedmioty, które przy łóżku bywają potrzebne. Bo szafka nocna, to jedno z tych miejsc w domu, które przyciąga bałagan.
Lampki nocne mogą mieć różną wysokość i średnicę klosza. Ważne, by klosz zmiękczał światło, a lampka była na tyle niska, by źródło światła nie raziło nas, gdy przybierzemy pozycję horyzontalną. Sam wygląd i kolorystykę lampy dobieramy do stylu aranżacji pomieszczenia.
Minimalistyczne wnętrze projektu Hanna Pietras Architects
W minimalistycznym, lecz przytulnym wnętrzu architektka zrezygnowała z klasycznych szafek nocnych na rzecz stołka wyciosanego z jednego kawałka drewna. Tego typu stoliki można kupić w wielu sklepach. Idealnie wpisują się w klimat wnętrz japandi.
Eleganckie wnętrze ze złotą poświatą, realizacja MM Architekci
W klasycznej sypialni z tapicerowanym łóżkiem zdecydowano się na tradycyjne szafki nocne. Pod blatem, w szufladzie można schować telefon, ładowarki, krem do rąk, czyli wszystko, co nie wygląda atrakcyjnie, a należy mieć pod ręku. Szafki są białe, dzięki czemu optycznie nie zmniejszają wnętrza.
Dwupoziomowe mieszkanie w stylu japandi
We wnętrzu w stylu japandi zamiast szafki nocnej stanęła drabinka (rodzaj kwietnika). Dzięki temu przy łóżku znalazło się miejsce na budzik, książki i roślinę doniczkową. Świetny pomysł na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w niewielkim mieszkanku.
Wnętrze w stylu moden Classic, projekt: Sandra Białkowska
W panieńskim pokoiku, w którym każdy centymetr jest na wagę złota zdecydowano się postawić w miejscu tradycyjnej szafki nocnej niską, lecz długą komodę, która służy jako mebel do przechowywania ubrań. Na jej blacie stanęła lampka nocna.
Jasne wnętrza domu zaprojektowanego przez Musiał Studio
W jasnej sypialni okrągła fornirowana szafeczka z marmurowym blatem dodaje elegancji. Współgra stylistycznie z innym meblem – toaletką.
Eklektyczne wnętrza zaprojektowane przez Hanna Pietras Architects
Nie tylko szafki i komódki mogą stać przy łóżku. Czasami gospodarzom wystarcza niewielki stoliczek w klimacie vintage.
Aranżacja nowoczesnego wnętrza z dużymi przeszkleniami, proj. MIŚKIEWICZ design
Tego typu tace na składanych nogach spotyka się najczęściej w salonie. To tak naprawdę mebelek, który służy do serwowania herbaty. Tu gra rolę stolika nocnego. Lekki i subtelny.
Pastelowe wnętrza starego drewnianego domu
Do loftowej metalowej lampy architekt zaproponował metalowe stoliki z drewnianymi blatami. Czarne elementy to motyw przewodni w tym wnętrzu.
Ciepłe wnętrze zaprojektowane przez Poco Design
W tym wnętrzu najważniejsze jest łóżko nawiązujące do stylu art deco. Jest tak charakterystycznym elementem, że stoliki nocne powinny być możliwie neutralne lecz w miarę duże, by zachować odpowiednie proporcje między meblami.
Dom Connie Barton
Niewidoczna półeczka z ukochanymi lekturami. A na szczycie piramidy roślina polecana do sypialni. Lampka zwisa z sufitu, odpada więc problem blatu, na którym mogłaby stanąć.
Lampy wiszące w sypialni
Lampa wisząca w sypialni to sprawa dyskusyjna. Są tacy, dla których górne oświetlenie jest niezbędne, chociażby do sprzątania lub prasowania (często robimy to właśnie w sypialni). Do sypialni wybierajmy lampy, które nie będą zwieszały się zbyt nisko. Mogłoby to przeszkadzać na przykład podczas słania łóżka. W pokoju do spania sprawdzą się plafony z mlecznego szkła lub oświetlenie punktowe oświetlające różne części pokoju.
Lampy wiszące po obu stronach łóżka
Zamiast lampek nocnych możemy zdecydować się na dwie lampy wiszące symetrycznie po obu stronach łóżka. Lampy takie pozwalają zrezygnować z tradycyjnych lampek nocnych ustawionych na nocnych stolikach lub szafkach. Pamiętajmy, by lampy te nie wisiały nad łóżkiem, lecz po jego bokach przy wezgłowiu, tak by żarówka nie świeciła nam w oczy, gdy się położymy.
Kinkiety przy łóżku. Najlepsze oświetlenie do czytania
Lampa nocna nie wyklucza zainstalowania nad łóżkiem kinkietów, które są najlepszym rozwiązaniem dla wieczornych, łóżkowych czytelników. Kinkiety powinny mieć światło kierunkowe, by świecić tylko na karty książki i nie budzić osoby, która obok smacznie śpi. Mogą to być nowoczesna reflektorki punktowe lub lampki typu LED, których ustawienie możemy regulować.
Niebieskie ściany w sypialni, kolor nieba i... niebieskich migdałów
Gdy myślimy o sypialni w kolorze innym niż biel, najczęściej przychodzi nam do głowy kolor niebieski. W tym wypadku instynkt nas nie zawodzi. Kolor niebieski od zawsze kojarzony jest ze spokojem, wyciszeniem, harmonią. A czy nie tak właśnie chcemy się czuć przed snem?
Niebieski ma wiele odcieni, które sprawdzą się w sypialni. Możemy rozważać praktycznie jego wszystkie odcienie: począwszy od jasnego, pastelowego błękitu, a na granacie wieczornego nieba kończąc. Wybór odcienia powinien być uzależniony od liczby ścian, które chcemy pomalować oraz od metrażu sypialni. Generalnie, im mniejsza sypialnia, tym jaśniejszy ton farby powinniśmy brać pod uwagę. Jeśli myślimy o ciemnym, głębokim granacie, lepiej pomalujmy nim tylko jedną ścianę, najlepiej tę u wezgłowia łóżka (reszta ścian w pomieszczeniu pozostaje biała). Pamiętajmy, że przy malowaniu ścian na ciemniejsze kolory lepiej jest zostawić biały margines pod sufitem (ok. 5 cm). Zabieg ten optycznie podwyższy pomieszczenie oraz (to ważne dla posiadaczy mieszkań w blokach z lat 70.) pozwoli wszelkie „nierówności” uczynić mniej widocznymi.
Do niebieskich ścian najlepiej pasują meble i dodatki w kolorze naturalnego drewna, wiklina, rattan lub białe zestawy meblowe z drewna, lub płyty MDF. Można powiedzieć, że niebieski jest kolorem, który wpisze się w aranżacje w każdym stylu.
Zielone ściany w sypialni, barwy natury
Kolor zielony to także znakomity wybór, jeśli chodzi o ściany w sypialni. Wprowadza do wnętrza poczucie równowagi i harmonii z naturą. Tak jak w przypadku niebieskiego, kolor zielony ma wiele odcieni, którymi możemy ozdobić ściany. Do mniejszych pomieszczeń proponujemy jaśniejsze: seledyn lub pistację. Do większych – szalenie modną butelkową zieleń. Gdy będziecie wybierać odcień zielonego, uważajcie na niuanse, zwłaszcza przy tonach seledynu. Nie wybierzcie takiego, który przypominać będzie szpitalne korytarze. Z pewnością sypialnia w tym odcieniu nie jest waszym marzeniem.
Na właścicieli zielonej sypialni czyhają pułapki związane z oświetleniem. Przed podjęciem decyzji o kolorze farby, koniecznie sprawdźcie, jak dany odcień wygląda w sztucznym świetle. Uwierzcie, zwłaszcza jaśniejsze odcienie mogą okazać się koszmarne, by nie napisać "trupie".
Zielone ściany w sypialni komponować się będą z tradycyjnym wystrojem wnętrz i z antykami. Jeśli marzymy o pokoju w stylu eklektycznym lub „dworku polskiego”, zieleń będzie w sam raz dopełnieniem aranżacji.
Białe ściany w sypialni, więcej światła!
Biel to najbardziej oczywisty wybór do sypialni i najczęściej spotykany. Jednak profesjonaliści poświadczą, że biel bieli nierówna. Okazuje się, że biel ma wiele tonów, każdy z nich wprowadza do wnętrza nieco inną atmosferę.
Sypialnia to pomieszczenie, w którym oczekujemy przytulności. Dlatego wybierzmy biel o cieplejszym zabarwieniu: z kroplą beżu, przebłyskiem żółtego. Biały z odrobiną szarości lub koloru niebieskiego może wyglądać sino, zwłaszcza w zestawieniu ze śnieżnobiałą pościelą. Białe ściany to najlepszy wybór do małych i ciemnych wnętrz. Biel odbija bowiem światło naturalne padające z okna. Taka jasna sypialnia to uniwersalna klasyka, która pasuje do każdego stylu: od prowansalskiego, przez japandi i styl skandynawski, po miejski i zdecydowany minimalizm.
W białej sypialni ważny jest dobór tkanin. Nasza propozycja: zrezygnujmy z kontrastów i zaaranżujmy wnętrze w palecie off white. Skomponujmy ze sobą wszystkie odcienie bieli, beżów i jasnych szarości. Takie wnętrze będzie kojące i ponadczasowe.
Różowe ściany w sypialni, nie tylko dla dziewcząt
Pastele w tym sezonie są modne jak nigdy. A zwłaszcza różowy. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności to kolor znakomity do wykończenia ścian w sypialni. I nie jest prawdą (jak imputują niektórzy), że to kolor tylko dla kobiet. Wszystko zależy od kontekstu.
Oczywiście różowa ściana w zestawieniu z białymi mebelkami o toczonych nogach będzie wyglądała dziewczęco, lecz gdy połączymy ją na przykład z antracytowym zagłówkiem łóżka, wpłynie kojąco również na męską część rodziny (tak na marginesie: szary z różowym to wspaniałe połączenie kolorów). Różowy może mieć odcień morelowy (nie polecamy, kojarzy się z babciną bielizną) albo przyszarzały, tak zwany brudny róż. Tę wersję szczególnie lubią architekci.
Szare ściany w sypialni, mogą być niezwykle przytulne
Szarość może mieć różne oblicza. Ciemne jej odcienie nie są najlepsze do sypialni, ponieważ będą wyglądały smutno, wręcz posępnie. Zupełnie inaczej sprawy mają się z jasnym odcieniem tego koloru. Jeśli zmieszamy szary z beżem powstanie przytulny, przyjemny odcień wprost nastrajający do relaksu i snu. Szara aranżacja w sypialni może być nieco démodé, jeśli wstawimy do niej nowoczesne meble z ciemnego drewna (na przykład w kolorze wenge).
Za to, jeśli zdecydujemy się na modny styl wabi-sabi hołdujący niedoskonałościom i prostocie, szarość okaże się najlepszym, wręcz oczywistym wyborem. Wystarczy spojrzeć na aranżację powyżej.
Szarość ma jeszcze jedną zaletę: pasują do niej wszystkie inne kolory. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza gdy remontujemy sypialnię już urządzoną, z konkretną kolorystyką mebli, zasłon, dywanu.
Odpowiednia temperatura światła w sypialni
Temperatura barwowa światła w sypialni ma sprzyjać odpoczynkowi, światło powinno być ciepłe, kojące i przytulne. Do sypialni najodpowiedniejsze będą żarówki od 2500 do 3000 K. Zimne światło lub światło imitujące światło dzienne będzie na nas działało pobudzająco i może przyczynić się do kłopotów ze snem. Podobny wpływ na jakość snu mogą mieć kolory zastosowane w aranżacji sypialni.
Czytaj też:
11 pomysłów na funkcjonalny i przytulny salon połączony z kuchniąCzytaj też:
10 polskich mieszkań. Bez ekstrawagancji i milionów do wydania