- Mieszkanie z otwartą strefą dzienną
- Mieszkanie w jasnej kolorystyce
- Malutki apartament z niebieską ścianą
- Pastelowe mieszkanie w stylu vintage
- Minimalistyczne lokum z betonem
- Mieszkanie w starym budownictwie
- Przytulne mieszkanie do wypoczynku
- Dwupoziomowa kawalerka
- Małe mieszkanie w bliźniaku
- Praktyczne mieszkanie po remoncie
Gdy się ma kupę kasy i projektanta, to stworzenie pięknego i funkcjonalnego wnętrza nie jest problemem. Schody zaczynają się, gdy budżet się nie spina, a wszystkie problemy aranżacyjne spoczywają na naszych barkach. Gdy mamy na głowie wykończenie i urządzenie mieszkania, z pomocą mogą nam przyjść inspiracje, które znajdziemy w sieci i w magazynach wnętrzarskich. Czasem nawet kilka zdjęć z cudzego mieszkania wystarczy, by znaleźć koncepcję na własne lokum. Dlatego zachęcamy, oglądajcie i inspirujcie się. Wspaniałe, oryginalne i przytulne wnętrze można urządzić bez brania kredytu! Wystarczy wyobraźnia, inwencja i dobre wzorce.
Mieszkanie z otwartą strefą dzienną
Mieszkalne znajduje się na warszawskim Gocławiu. To pierwsze wspólne lokum młodego małżeństwa. Strefa dzienna o powierzchni 35 metrów kwadratowych jest całkowicie otwarta. Znajduje się w niej część wypoczynkowa, a także aneks kuchenny i stół jadalniany.
Całość urządzono w jasnych kolorach i nowoczesnym stylu, nawiązującym do estetyki skandynawskiej. Interesującym elementem salonu jest otwarty regał, który wypełnia ścianę w tle kanapy. Składa się z regularnej siatki kwadratowych „kratek” (m.in. na książki, przedmioty dekoracyjne, a także wspomniany rzutnik), ale z dwoma wyjątkami. Granica strefy kuchennej została symbolicznie zarysowana przez zastosowanie pasa ciemnych romboidalnych płytek, kontrastujących ze złocistą klepką. Wyżej, nad blatem, pojawiły się z kolei płytki o nieczęsto spotykanym wydłużonym kształcie.
Tu zobaczycie całą prezentację: Życiowa forma. Zobaczcie jak mieszka para wioślarzy
Projekt i realizacja wnętrza: PRW Design
Metraż: 78 m2
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Mieszkanie w jasnej kolorystyce
To niewielkie mieszkanie w Warszawie zaprojektowano dla młodych ludzi bez dziecka. Wnętrza charakteryzują mocno osadzone w trendach detale, takie jak wzorzysta tapeta, rattan czy dekor lastryko. Inwestorowi zależało na naturalnej estetyce, przy jednoczesnym wyróżnieniu się spośród innych propozycji na rynku inwestycji. Ze względu na nie najłatwiejszy układ apartamentu, należało dokładnie przemyśleć projekt pod kątem jego funkcjonalności. Bardzo istotne było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zarówno w kwestii miejsc do przechowywania, jak i wielozadaniowości strefy dziennej, która miała stać się kuchnią, jadalnią i miejscem do wypoczynku.
Tu zobaczycie całe mieszkanie: Miejska dżungla.
Projekt i realizacja wnętrza: Deer Design
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Malutki apartament z niebieską ścianą
Już od wejścia apartament robi duże wrażenie. Łączy w sobie ponadczasową elegancję naściennych sztukaterii, nowoczesne rozwiązania w części kuchennej oraz nietuzinkowe zestawienia faktur, wzorów i kolorów. Ze względu na kształt wąskiego i wysokiego pokoju, inwestor rozważał jasne odcienie. – W toku pracy nad projektem zaproponowaliśmy jednak pójście w kierunku intensywnego, wibrującego koloru, który stanie się dominantą tego wnętrza i zagwarantuje wyrazisty efekt końcowy. To było odważne posunięcie, więc tym bardziej mnie cieszy, że efekt przypadł inwestorowi do gustu – zaznacza architektka. Spektakularne wrażenie, jakie robi ten apartament, jest także zasługą ogromnych luster.
Projekt i realizacja wnętrza: Loft Affair
Partnerem realizacji jest Dekorian Home
Lokalizacja: Kraków
Całe mieszkania do zobaczenia tu: W barwach nieba.
Pastelowe mieszkanie w stylu vintage
To niewielkie mieszkanie zlokalizowane jest w zabytkowej kamienicy w centrum miasta, która niedawno przeszła gruntowny remont. Powstało z połączenia dwóch maleńkich lokali. Właścicielka jest miłośniczką stylu vintage i od razu wiedziała, że będzie chciała, aby w projekcie znalazły się liczne elementy nawiązujące do tej estetyki. Budżet był nieco okrojony. W przypadku wyposażenia z drugiej ręki można nie tylko sporo zaoszczędzić, ale także dać starym meblom nowe życie. Z drugiej strony kupno przedmiotów vintage wiąże się z szybkim podejmowaniem decyzji i wymaga sporo cierpliwości. Perełki w okazyjnych cenach szybko znikają.
W kuchni centralne miejsce zajmuje tzw. byfyj – czyli stary kredens, a właściwie tylko jego górna połowa, która została wykorzystana w zastępstwie wiszących szafek kuchennych. To zaskakujące, jak ten tradycyjny element wyposażenia śląskiej kuchni „dogaduje się” z włoskimi meblami – zestawem modernistycznych krzeseł mediolańskiej marki ZEUS (przełom lat 80/90-tych) oraz stolikiem z chromowanej stali i czarnego szkła przypominającym projekty Giotta Stoppino z lat 70-tych XX wieku.
Projekt: Mistovia
Metraż: 45 m2
Lokalizacja: Katowice
Całe wnętrze: Pastelowe Katowice.
Minimalistyczne lokum z betonem
Dzięki połączeniu naturalnych materiałów, złotych detali i ciemnej palety kolorów udało się uzyskać spójną, elegancką aranżację, której jednak nie brakuje energii. W całym mieszkaniu motywem przewodnim jest beton, który pojawia się także na drzwiach marki Porta. Ważną rolę we wnętrzach odgrywa również dodatek butelkowej zieleni, która ożywia pomieszczenia.
Galeria:
Minimalistyczne mieszkanie pod Warszawą, proj. Decoroom
Całość dopełniają precyzyjnie aplikowane akcenty w kolorze złota: na przykład oświetlenie czy doniczki. Ze strefą wypoczynkową łączy się kuchnia z jadalnią, tworząc przestrzenną, wspólną strefę dzienną. Minimalistyczną kuchnię wydzielono dzięki zastosowaniu kontrastującej, ciemnej zabudowy meblowej. Dodatek drewna i ciepłe oświetlenie przełamuje jej surowy charakter.
Projekt wnętrza: Angelika Front, architekt wnętrz Decoroom
Projekt kuchni: Katarzyna Domańska, architekt wnętrz Decoroom
Lokalizacja: okolice Warszawy
Prezentację z wnętrza zobaczycie tu: Mech i paprocie.
Mieszkanie w starym budownictwie
Mieszkanie tworzono z myślą o trzyosobowej rodzinie. Jest to mieszanka dwóch stylistyk, będąca połączeniem męskiego i żeńskiego pierwiastka. Mieszkanie w kamienicy to niezwykle funkcjonalny i klimatyczny kompromis pomiędzy aranżacją stalowo-loftową a pastelowo-popartową. Motywem przewodnim salonu jest relaks, na co wskazuje między innymi granatowy kompleks wypoczynkowy, a także nowoczesny fotel w uniwersalnym, szarym odcieniu. Elementem wyposażenia salonu, który zdecydowanie przykuwa uwagę, jest regał wykonany na zamówienie.
Galeria:
Mieszkanie w kamienicy, proj. Pracownia Przestrzenie
Odcienie błękitu, szarości, czerni i drewna to aranżacyjna inwencja właścicielki mieszkania. Paleta barw, dzięki odpowiedniej kompozycji, jest spójna i nie zaburza swoją różnorodnością estetyki wykończenia. Najciekawszym elementem aranżacji sypialni jest wkomponowanie łóżka w zabudowę meblową. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, w której sypialnia jest nie tylko azylem odpoczynku, ale również miejscem do przechowywania. Dzięki temu nie trzeba już próbować wkomponować w aranżację kolejnych mebli wolnostojących, a łóżko zyskuje intymną oprawę.
Projekt: Architekt Magdalena Daszkiewicz, pracownia PRZESTRZENIE
Przeczytajcie o całym projekcie: Loft i pop.
Przytulne mieszkanie do wypoczynku
Mieszkanie to przestrzeń dzienna (salon połączony z kuchnią), sypialnia oraz łazienka. Do powierzchni użytkowej dolicza się też duży taras, gdzie zaaranżowano strefę wypoczynkową oraz jadalnię na świeżym powietrzu. Jeden z priorytetów stanowiło wykorzystanie materiałów najwyższej klasy. We wnętrzu o niedużej powierzchni lepiej nie wprowadzać zbyt wielu różnych elementów wykończenia ścian czy podłóg, gdyż w ten sposób optycznie zmniejsza się przestrzeń.
Galeria:
Komfortowe mieszkanie w Sopocie, Proj. Conceptownia
Ściany są w większości tapetowane, architektom chodziło o uzyskanie efektu optycznej miękkości i poprawę akustyki. W sypialni architekci chcieli odejść od idei typowej szafy sięgającej od podłogi do sufitu. Zamiast niej zaproponowali ciekawy mebel podzielony na trzy części, w którym dolną część zajmują szuflady, w środkowej znajduje się podświetlona wnęka z przydymionym lustrem, na górną partię natomiast składają się zamknięte szafki z półkami oraz drążkiem.
Projekt: Conceptownia
Metraż: 45 m2
Lokalizacja: Sopot
Całe wnętrze zobaczycie tu: Rodzinna baza na wybrzeżu.
Dwupoziomowa kawalerka
Mieszkanie przed remontem miało niespełna 60 m2. Po zmianie lokalizacji i konstrukcji schodów prowadzących na piętro architektowi udało się wygospodarować dodatkowych 5 metrów, co w kontekście „pomieszczenia się” okazało się niezwykle istotne – zmieściły się szafy oraz toaleta z pralnią. Na dolnym poziomie (35 m2) znajduje się strefa dzienna – salon połączony z kuchnią oraz łazienka. Na 30 metrach powyżej jest sypialnia z wolno stojącą wanną, łazienka oraz miejsce przeznaczone do nauki.
Galeria:
Dwupoziomowa kawalerka, proj. RS Studio Projektowe Roland Stańczyk
Roland Stańczyk zaprojektował do żoliborskiej kawalerki wszystkie meble bez krzeseł (marek Vitra i Thonet) oraz sofy. Do małych wnętrz meble tworzone na wymiar są godnym polecenia rozwiązaniem. Jak nic innego optymalizują wykorzystanie przestrzeni, która jest w nich zazwyczaj na wagę złota.
By przeczytać o projekcie: Świat u stóp.
Projekt: Roland Stańczak
Metraż: 60 m2
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz Artystyczny
Małe mieszkanie w bliźniaku
Dwupoziomowy apartament w bliźniaku. Nie jest duży. Ale to z powodzeniem wystarcza dla pary młodych ludzi. Zwłaszcza że architekci tak zmodyfikowali projekt, by pasował właścicielom jak rękawiczka. Wyburzyli część ścian działowych, kilka z nich przesunęli. W ten sposób wydzielono jadalnię i wygospodarowano praktyczny schowek skryty za ryflowanymi drzwiczkami komody. Na górze znajduje się sypialnia, łazienka i okazała biblioteka (z dwóch małych pokoików).
Galeria:
Wnętrze z perełkami vintage, proj. MM Architekci
Wnętrza to efekt współpracy właścicielki i architektki, Małgorzaty Bacik. Razem opracowały koncepcję eklektycznej aranżacji. Baza jest uniwersalna, funkcjonalna, nowoczesna i ponadczasowa. Klimat tworzą meble i dekoracje vintage.
Projekt: Pracownia Projektowa MM Architekci Małgorzata Bacik, Andrzej Bacik
Metraż: 80 m2
Cała prezentacja mieszkania: Wnętrze z perełkami vintage
Praktyczne mieszkanie po remoncie
W tym mieszkaniu w bloku właściciele mieszkają już od dawna. Po 13 latach uznali, że albo się wyprowadzą, albo coś zmienią, bo lokum przestało spełniać ich potrzeby. Najważniejsze było wygospodarowanie dwóch oddzielnych pokojów dla dzieci – dziewczynki i chłopca. To pociągnęło za sobą kolejne konieczne zmiany.
Galeria:
Niewielkie, lecz bardzo funkcjonalne, proj. ORWAT DESIGN
Mieszkanie przeszło gruntowny remont. Nie, to mało powiedziane. To była prawdziwa rewolucja, która wywróciła dotychczasowy układ pomieszczeń do góry nogami. Wspólny pokój dzieci oraz sypialnia rodziców zostały zaadaptowane na dwa oddzielne pokoje dziecięce – jeden dla chłopca, drugi dla dziewczynki. Ponieważ rodzice nie chcieli rezygnować z sypialni, urządzono ją w dotychczasowej kuchni, a tę ostatnią zaaranżowano w formie aneksu w salonie. To jednak nie koniec zmian. Dotychczasowa łazienka podzieliła przestrzeń z toaletą, a na miejscu dawnego WC powstała pojemna garderoba.
Projekt: ORWAT Design
Metraż: 65 m2
Czytaj też:
Mieszkanie dla czteroosobowej rodziny. Motywem przewodnim jest kobaltCzytaj też:
Mieszkanie z funkcjonalną białą kuchnią i wysmakowanymi dodatkami