Niestety, oglądając zdjęcia z realizacji polskich wnętrz, rzadko widzimy regały wypełnione książkami. Przyznajemy to z prawdziwym ubolewaniem, nie tylko dlatego, że Polacy przestali czytać, lecz również z powodów czysto estetycznych. Półki z książkami we wnętrzu wyglądają wręcz wspaniale. Wprowadzają przytulną atmosferę, naturalnie zabudowują puste ściany i dobrze świadczą o właścicielach mieszkania. Zaryzykujemy tu stwierdzenie, że w pewnych kręgach dużo lepiej niż olbrzymi telewizor!
Gdzie jest najlepsze miejsce na regał z książkami?
Szczęśliwi są ci, których metraż domu lub mieszkania pozwala na urządzenie oddzielnego pokoju, który pełni role gabinetu lub biblioteki. W takich wnętrzach książki najczęściej lądują właśnie tam. Jednak, co robimy, gdy takiego pokoju nie posiadamy? Najczęściej aranżujemy „bibliotekę” w strefie dziennej, w salonie.
Niewielki regał w części jadalnianej salonu
Spektakularne zaokrąglony regał w eleganckim salonie
Ażurowy regał dzieli przestrzeń strefy dziennej
Mały loft z Krakowie. Tu ażurowy regał na książki jest najważniejszym meblem w całym domu
Zabudowa meblowa przeznaczona na księgozbiór znajduje się w sąsiedztwie sofy
Regał wykonany z płyt gipsowo-kartonowych i desek. Takie rozwiązanie było bardzo popularne na początku XXI wieku
Nie każdy regał jest stałą zabudową. W tym wnętrzu do niezależny mebel
Ściana w jadalni zaaranżowana została książkami i dziełami sztuki
Współczesne regały projektowane są najczęściej przez architektów wnętrz. Półki rozmieszczone równo i symetrycznie to przeżytek
Telewizor „obudowany” książkami
Odpowiednio wyeksponowane we wnętrzu książki nie tylko dobrze świadczą o właścicielu wnętrza, lecz również wprowadzają niepowtarzalną atmosferę
Regał na książki pod antresolą na poddaszu
Propozycja na zabudowę dla posiadaczy dużej biblioteki
Niegdyś regały z książkami zajmowały w salonach dużo miejsca. Nawet w niewielkich mieszkankach w blokach staraliśmy się wygospodarować miejsce na lektury. Bardzo często książki zajmowały poczesne miejsce na meblościankach. W oryginalniej urządzonych mieszkaniach stawialiśmy specjalne wykonywane u stolarzy lub własnoręcznie regały. Były to polskie początki tak powszechnie stosowanych obecnie mebli robionych pod wymiar.
Kilka regałów zamiast jednego dużego – rozwiązanie do małego mieszkania
W małych mieszkaniach architekci wnętrz często stosują pewien zabieg, który pozwala na wykorzystanie każdego wolnego skrawka przestrzeni. Jeden duży regał (na który może nie być wystarczająco miejsca) zamieniają na kilka małych ulokowanych pod skosami, w strefie wejścia albo jako element stałej zabudowy.
Regał jako sposób na podział przestrzeni
Regał kojarzy nam się przede wszystkim ze sposobem na funkcjonalne wykorzystanie ściany. Lecz we współczesnej architekturze wnętrz, ażurowe regały to także metoda na podział przestrzeni. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym. Metalowe, malowane na czarno metalowe meble idealnie wpisują się w wystrój mieszkań w postindustrialnych klimatach.
Czytaj też:
Jak urządzić domową biblioteczkę? Pomysły, aranżacje, inspiracje
Regał jako sposób aranżacji ściany w salonie
We współczesnych mieszkaniach i domach regał jest najczęściej meblem zaprojektowanym pod wymiar. Aranżuje ścianę i stanowi miejsce do przechowywania. Na półkach właściciele oprócz książek ustawiają dekoracje i rośliny doniczkowe. Regał na książki to nie same półki. Często dół mebla stanowią zamykane szafki.
Regał na książki to również znakomity sposób na telewizor. Duży telewizor na ścianie po prostu „znika” powieszony pomiędzy zastawionymi półkami. Rozwiązanie to sprawdzi się we wnętrzu w każdym stylu, zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym. Regałem z książkami możemy też obudować portal kominkowy lub prawdziwy kominek.
Czytaj też:
Jak zaaranżować elegancki aneks kuchenny radzi ekspertkaCzytaj też:
Mieszkanie inspirowane stylem boho – nowoczesne, eleganckie i pełne światła