Mieszanie o powierzchni 56 m2 mieści się w starym domu z bali pod Czerwonym Wierchem w słowackich Tatrach Zachodnich. Chciała tu osiąść młoda rodzina z dzieckiem, ale lokal był zrujnowany – wymagał kompletnego remontu. Właściciele – Alžběta Krňanská i David Krňanský – zwrócili się o pomoc do architektów z pracowni Neuhäusl Hunal.
– Naszą odpowiedzią była improwizacja. Stworzyliśmy przestrzeń, dającą dużo swobody interpretacyjnej mieszkańcom. Większość mebli pochodzi ze starego mieszkania klientów, oświetlenie jest również używane, są tu też dzieła wykonane przez nich i ich przyjaciół. Co więcej – część prac rekonstrukcyjnych została wykonana samodzielnie – opowiadają architekci.
Surowa awangarda
Przedpokój i kuchnię połączono prostymi płytkami. Świetlik z luksferów rozświetlił łazienkę, w której białe kafelki przecina regularny rysunek turkusowej fugi. W pokojach odnowiono piękne oryginalne drewniane podłogi, ale drzwi usunięto, zostawiając poszarpane framugi. Także miejsca styku różnych materiałów zostały w wersji surowej. Ściany nośne i stropy w miarę możliwości oczyszczono do betonu. Blaszane drzwi dopełniają awangardowy charakter korytarza.
W mieszkaniu nie dokonano żadnych istotnych zmian konstrukcyjnych. Jedynie część dzienna została funkcjonalnie połączona z sypialnią, co pozwoliło na wyodrębnienie niezależnego pokoju dla dziecka.
– Do budowy mebli wykorzystaliśmy sklejkę – mówią architekci. – Stworzyliśmy trzy główne sekcje: wielofunkcyjną otwartą bryłę do przechowywania w przedpokoju, zabudowę ścienną w głównym pokoju oraz kompletną kuchnię z kącikiem jadalnianym – wyjaśniają.
Galeria:
Mieszkanie artystów, projekt NEUHÄUSL HUNAL
Neuhäusl Hunal
Pracownia założona w 2015 roku przez Davida Neuhäusla i Matěja Hunala. – Architektura reprezentuje wartości społeczne, dlatego w naszych projektach dążymy do racjonalności, prawdy, naturalności i umiarkowanego piękna. Znaczenie i potencjał architektury wykracza daleko poza wizualność – mówią architekci. – Naszą misją jest wykorzystanie w 100 proc. tego potencjału. Celowo nie ograniczamy się typologią, skalą czy budżetem. Niezależnie od tego, czy jest to projekt wnętrza, budynku czy struktury urbanistycznej, pracujemy z niematerialnymi relacjami i znaczeniami, aby stworzyć poetyckie przestrzenie, przyjemne miejsca i nowatorskie rozwiązania funkcjonalne.
Czytaj też:
Aneks kuchenny. Popularne i funkcjonalne rozwiązanieCzytaj też:
Jak Feniks z popiołów – remont mieszkania w bloku