Wiele wody upłynęło nie tylko w Wiśle, ale i w Duffins Creek – niewielkiej rzece przepływającej przez miasteczko Ajax leżące na wschód od Toronto, nim w aranżacji wnętrz wróciły boazerie. Kojarzące się z siermięgą PRL-u lub po prostu z ciasnymi i niemodnymi mieszkaniami starszego pokolenia, zostały na wiele lat wyparte przez nowoczesne materiały i styl minimalistyczny.
Ale drewno jest zbyt szlachetnym materiałem, by dać się łatwo wyeliminować. Specjaliści od przewidywania trendów w designie, m.in. słynna trend forecasterka (tak, wiemy, jak to brzmi), Lidewij Edelkoort, już kilka lat temu ogłosili, że naturalne drewno w wykończeniu ścian znów będzie popularne. I oto stało się!
Zaczęło się od eleganckich fornirowanych okładzin, potem przyszedł czas na boazerię angielską i szalenie modne lamele, a teraz znów całe wnętrza robi się w drewnie. Panele ścienne wykonane z naturalnego drewna łączą się w nich z zabudową meblową i elementami architektury wnętrza. Inspirującym przykładem niech będzie projekt dwupoziomowego mieszkania w miasteczku Ajax pod Toronto, za który odpowiadają architekci z Atelier SUN.
Belki i słupy we wnętrzu
Mieszkanie z czterema sypialniami i trzema łazienkami mieści się w domu wzniesionym w latach 80. XX wieku. Okazuje się, że nie tylko u nas ówczesne budownictwo obarczone było licznymi błędami. – Byliśmy zaskoczeni, widząc siedem kolumn na środku parteru! – wspomina architekt Andrew Sun. – Aby zminimalizować wizualny bałagan, musieliśmy połączyć elementy konstrukcyjne z rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetyką projektu – dodaje. W aranżacji wnętrza postawił na drewniane okładziny i meble.
Jak zamaskować elementy konstrukcyjne? Obudować je drewnem!
Drewniane panele ścienne pasują do modnych lameli
Uwaga trend! Meble połączone z zabudową stolarską wnętrza
Sposób na stylistyczną spójność? To samo drewno na ścianach, drzwiach i meblach
Minimalizm w przytulnym wydaniu
Wybór drewna był podyktowany upodobaniami właścicieli, którzy chcieli mieć mieszkanie urządzone minimalistycznie, ale przytulnie. Przy okazji pozwoliło to na zgrabne zniwelowanie estetycznego chaosu – jednolity materiał uspokaja przestrzeń. Urozmaicają ją drobne rzeźbiarskie dekoracje, które powtarzają się w różnych miejscach, np. przewężenia kolumn wykończone są blachą miedzianą, wstawki miedzi są też widoczne na barierze zabezpieczającej schody.
Stolarskie zabudowy
Większość mebli to stolarska robota! Zabudowa kuchni, regał w salonie, cała sypialnia, aranżacja klatki schodowej zostały wykonane na zamówienie. Fronty szaf i szafek są gładkie, bez uchwytów. Tu i ówdzie pojawia się motyw lameli – na klatce schodowej w wersji ażurowej, na wyspie kuchennej i na ścianie za wezgłowiem łóżka w sypialni jako faktura. Całość jest harmonijna, spokojna i bardzo elegancka. Ponadczasowy projekt!
Atelier SUN – projekty zakorzenione w lokalnej kulturze
Multidyscyplinarne studio projektowe założone przez Andrew Suna w 2019 roku. Koncentruje się na architekturze i projektowaniu wystroju wnętrz. – Każdy projekt ma na celu odkrycie podstawowego znaczenia przestrzeni, jej związku z lokalną kulturą, funkcjonalnością i estetyką – mówi architekt.
Czytaj też:
Kuchnia biała z drewnem ma same zalety. Sprawdźcie jakieCzytaj też:
Styl minimalistyczny z drewnem. Bardzo przytulne mieszkanie!