Ten domek powstał z myślą o weekendach i wakacjach, ale jego właściciele coraz częściej zostają tu na dłużej, a w przyszłości, gdy dzieci dorosną, prawdopodobnie osiądą na stałe. Nic dziwnego – dom stoi na wyspie. Wokół woda, zieleń, cisza i tylko żaby koncertują.
Wszystko, co potrzeba na niewielkiej powierzchni
Działka jest bardzo wąska i choć z dwóch stron otacza go woda, to jednak należało zadbać o prywatność, bo do sąsiadów nie jest daleko. Samo miejsce jest bardzo ciekawe, nazywa sie Vinkeveense Plassen i jest osiedlem na wodzie w północno-zachodniej części holenderskiej prowincji Utrecht. Zbudowano je na zbiorniku wodnym, który powstał w czasach Złotego Wieku (1588-1672) – wydobywano stąd torf dla Amsterdamu. Dzisiejsze podłużne wyspy to tzw. legakkery, które dawniej służyły jako suszarnie. I właśnie na jednej z takich wysp architekci z pracowni i29 oraz Chris Collaris zaprojektowali ten niezwykły dom.
Składa się on z trzech parterowych brył, jednej piętrowej i patio. Tam, gdzie mogliby zajrzeć sąsiedzi (lub pływający po jeziorze wodniacy) ściany są pełne, wszystkie pozostałe otwierają się wielkimi przeszkleniami na naturę.
Powierzchnia została maksymalnie wykorzystana. Na 55 metrach kwadratowych są salon, kuchnia z jadalnią, patio, trzy sypialnie, łazienka i dwie toalety. Czteroosobowa rodzina może tu wygodnie mieszkać przez dłuższy czas.
Wejście do domu
Strefa dzienna i fragment patio, po otwarciu okien to jedna przestrzeń
Jasne i ciemne drweno, biel i szarość – dzięki dyscyplinie kolorystycznej dom wydaje się przestronniejszy
Strefę dzienną można powiększyć o patio, przeszklenia są tutaj w całości przesuwne
Dom z czterech brył, każda ma inną wysokość
Również wewnętrzne drzwi są przesuwne – chowają się w ścianie,
W sypialniach całe ściany zabudowano szafami, ale pozostała nisza, a w niej małe biureczko
Wejście na piętro, gdzie jest jeszcze jedna sypialnia, łazienka z prysznicem i toaleta
Sypialnia na piętrze. Tu również przewidziano miejsce do pracy
Widok od strony podwórka, po obu stronach za drzewami jest woda!
Zewnętrzny prysznic to świetne rozwiązanie, nie tylko w domu letniskowym
Ciemne deski na elewacji sprawiają, że o każdej porze roku dom ładnie wpisuje się w krajobraz
Minimalistyczne wnętrza drewnianego domu
Dom wygląda jak nowoczesna rzeźba wyłaniająca się z zarośli. Aby wzmocnić to wrażenie, architekci zaprojektowali minimalistyczne, wyłożone ciemnym drewnem elewacje, niewidoczne łączenie dachu ze ścianami i ukryte ramy okienne. Przy okazji – wszystkie okna są przesuwne, można więc otworzyć dom na wylot!
Niestandardowe meble i zintegrowane szafki podkreślają czysty i minimalistyczny charakter wnętrza. – Wykorzystaliśmy proste materiały, takie jak naturalne panele drewniane dębowe lub bejcowane na czarno w połączeniu z surową elewacją z drewna sosnowego i polerowaną betonową podłogą – opowiadają architekci.
Studio i29 – architekci, którzy projektują doznania
Wielokrotnie nagradzane biuro projektowania wnętrz i architektury z siedzibą w Amsterdamie. Architekci z pracowni i29 mówią, że projektują fizyczne doświadczenia, a ich prace są sensualne, ale równocześnie nowoczesne i zaskakujące, o silnej tożsamości i bardzo wyraziste.
Czytaj też:
Dom na środku stawu kąpielowegoCzytaj też:
Dom na wodzie – jak to robią w Amsterdamie? Zobaczcie energooszczędną pływającą wioskę!