Dom wzorowany jest na konstrukcjach typu raccard – to rodzaj spichlerza, uniesionego nad ziemią (dawniej na palach, co miało zapewnić wentylację i zwiększyć ochronę przed szkodnikami). Takie budynki popularne były w Alpach, ale też w Portugalii i Hiszpanii. Pomysł na inspirację podsunęła bryła budynku – właściciel kupił działkę, na której stał niedokończony dom o dziwacznym kształcie, piętra były jakby skręcone – ustawione względem siebie jak kostka Rubika.
Do budowy w trudnym terenie potrzebne były specjalne maszyny
Wykorzystanie istniejącej bazy było dość skomplikowane, szczególnie, że budynek wzniesiono na stromym zboczu. Oryginalny kształt też nie pomagał, bo z powodu asymetrii trudno było zachować ciągłość drewnianej okładziny na elewacji. Ale kłopoty techniczne nie zniechęciły inwestora, uznał, że fantastyczne widoki na wszystkie strony świata warte są poświęcenia.
Pierwotnie miało być to letnisko, nowi właściciele zdecydowali się na dom całoroczny
Ogień płonący tle ośnieżonych gór to niezwykłe przeżycie
Charakterystyczna elewację wykonano z drewna modrzewiowego
Kuchnia wydaje się niewielka, ale to dlatego, że jej część jest ukryta
Drewno, stal i szkło stworzyły wiejsko-miejski klimat
Sypialnie są małe, architekt wzorował je na dawnych bocznych komorach spichlerza
Gdy przyjadą goście, nocują jak w schronisku
Widok z okna na antresoli. To ulubione miejsce wszystkich domowników do czytania i marzeń
Jednym z najważniejszych momentów budowy była dostawa i montaż dużego okna wykuszowego o nietypowych wymiarach, co przekształciło ten etap prac w spektakl ze specjalnymi maszynami i narzędziami – przyszła na to popatrzeć cała okolica!
Naturalne drewno i czarna stal to udane połączenie!
Projektując układ wnętrz, architekt kierował się Słońcem, które budzi gospodarzy w sypialni, a żegna w salonie przy komiku. Po środku, tak jak w dawnym spichlerzu, jest otwarta przestrzeń, którą otaczają małe pomieszczenia wzorowane na bocznych komorach.
Wnętrza zaaranżowano prosto – dominuje drewno, jest nie tylko na podłogach, ale i na sufitach, ścianach, w zabudowach meblowych. Nie ma tu jednak rzeźbiarskich zdobień, pojawia się za to pomalowana na czarno loftowa stal i szkło (np. balustrady schodów). Daje to niezwykły efekt rustykalnej nowoczesności.
Czytaj też:
Górska chata ze szklaną werandą, projekt MjölkCzytaj też:
Chcesz zabłysnąć ogrodem w okolicy? Posadź niezwykłe orlikiCzytaj też:
Igraszki z horyzontem. Spektakularny projekt w Tyrolu