Można by pomyśleć, że pomysł jest ekscentryczny i kosztowny. Ale z drugiej strony, jeśli spełniać marzenia to wielkim stylu! Poza tym oryginalna forma budynku ma uzasadnienie praktyczne. Działka jest gęsto zalesiona, a teren stromy. Żeby przygotować tradycyjny plac budowy należałoby wyciąć mnóstwo drzew i zniwelować, czyli zniszczyć poszycie. A tego właściciele chcieli uniknąć za wszelką cenę. Założenie było takie, że architektura powinna dopasowywać się do krajobrazu, a nie odwrotnie.
Dom na palach z widokiem na korony drzew
Architekci z brazylijskiej pracowni Tetro zaproponowali więc dom złożony z wielu brył połączonych pomostami, co pozwoliło na ominięcie drzew (niektóre z nich „przebijają” deski tarasowe). Kolejnym krokiem było podniesienie całości na wysokich palach, dzięki czemu poszycie zostało nienaruszone.
Czarne pale są rozmieszczone losowo (oczywiście tylko wizualnie, bo ich lokalizacja jest precyzyjnie zaplanowana i uzasadniona funkcją nośną), dzięki czemu można je pomylić z pniami drzew. Sam budynek jest częściowo odlany z betonu, a częściowo modułowy. Białe ściany i duże okna błyszczą w zieleni. Do domu można się dostać krętymi schodkami lub wejściem prowadzącym od stromego zbocza – jedynego miejsca, gdzie budynek dotyka gruntu.
Widok z tarasu na gabinet – praca zdalna w takich warunkach jest przyjemnością
Dach domu jest porośnięty jest trawą, co schładza wnętrza
Salon przeszklony z dwóch stron
Filary, na których wznosi się dom wkomponowane są w drzewa
Świetliki w dachu doświetlają wnętrza zacienione z boku
Rozległe tarasy służą również jako korytarze między pomieszczeniami
Dom w drzewach – widok z lotu ptaka
Minimalistyczny salonik
We wnętrzach beton zrównoważono drewnianymi okładzinami
W sypialni są przeszklone ściany, ale zajrzeć do środka mogą tylko ptaki
Dom z lotu ptaka – widać jak budynek „wije” się wśród drzew
Modernizm w aranżacji wnętrz domu na palach
Wnętrza są urządzone minimalistycznie, ale przytulnie. Większość mebli to klasyki designu, głównie projekty słynnych brazylijskich modernistów, ale też skandynawskie, np. Hansa J. Wegnera. Główną atrakcją są panoramiczne widoki na korony drzew, w których buszują ptaki i dzikie zwierzęta oraz zewnętrzne tarasy, które łączą poszczególne części budynku. Jeden z nich prowadzi do basenu, który również jest uniesiony nad ziemią. Wrażenie jest niesamowite – jakby się było na wiecznych wakacjach!
Czytaj też:
Domek drewniany – skromny, niedrogi, ale bardzo wygodny!Czytaj też:
Folia przeciwsłoneczna na okno – co to jest, jak działa i czy poradzi sobie z upałem w mieszkaniu?Czytaj też:
Znudziły ci się pelargonie i petunie? Mamy dla ciebie obficie kwitnącą roślinę na balkon. Oto werbena