Kolor terakoty jest niejednoznaczny. To coś pomiędzy kolorami pomarańczowym, ceglaną czerwienią i brązem, są w niej też odcienie żółtego, a nawet różowego. Z tego wynika, że rodzajów terakoty może być bardzo dużo. Najmodniejsze są ceglano-pomarańczowe i ceglano-różowe. Stosuje się je najczęściej na dużych płaszczyznach, np. na jednej ścianie, ale pojawiają się też na meblach, popularne są szczególnie tapicerki w kolorze terakoty. W przeciwieństwie do różu w stylu Barbie, terakota jest kolorem uniwersalnym i ponadczasowym – na pewno nie znudzi się po jednym sezonie. Jest też o wiele bardziej elegancka i daje duże możliwości aranżacyjne.
Czytaj też:
Styl śródziemnomorski w aranżacji wnętrz. Modny trend na lato
Podłoga w kolorze terakoty
– Podłoga o wyglądzie spalonej ziemi to jedno z najbardziej ponadczasowych rozwiązań, jakie możemy zastosować urządzając wnętrze – mówi Joyce van Waeleghem, główna projektantka belgijskiej firmy Quick-Step, producenta paneli laminowanych. – Oprócz wyjątkowej barwy, wyróżnia się też oryginalną teksturą, która dorównuje pięknem unikalnemu usłojeniu drewna. Tego typu posadzka najkorzystniej prezentuje się w dużych, otwartych i widnych przestrzeniach – naturalne światło doskonale podkreśla bogactwo jej kolorów od czerwieni, brązów i rudości po delikatne akcenty różu. Decydując się na płytki, najlepiej położyć je w kuchni, łazience bądź przedpokoju – chłód kamienia nie jest komfortowy w sypialni lub salonie. Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu efektu terakoty bez względu na przeznaczenie pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będą panele laminowane. W przypadku tych z kolekcji Muse, inspirowanej pięknem kamienia, wśród 11 modeli dostępny jest jeden o widocznej i wyczuwalnej strukturze, która idealnie imituje czerwoną glinę – dodaje projektantka.
Kolor terakoty na ścianie
Terakota występuje również jako kolor farb (najlepiej mineralnych, bo najładniej chłoną światło, a to w przypadku terakoty jest bardzo ważne), struktur dekoracyjnych oraz płytek ściennych. Wraca także moda na ceglane ściany, surowe i niemalowane. Miłośnicy oryginalnego designu mogą postawić na połączenie ich z podłogą w tym samym stylu, tworząc we wnętrzach monochromatyczny look. Bezpieczniej jednak zdecydować się na jedno z tych rozwiązań – albo ściany, albo podłoga w kolorze terakoty.
Lampki z terakoty
Pościel w kolorze palonej gliny. Od razu robi się cieplej!
Kolor terakoty jest przytulny, w sam raz na obicie fotela
Róż, terakota i odcień pustynnego piasku
Kolor terakoty sprawi, że łazienka nabierze wakacyjnego klimatu
Pomysłowe lampki w kolorze terakoty
Baldachim w pokoju dziecięcym urządzonym w kolorach pustyni
Ściany w kolorze czerwonej gliny doskonale komponuje się ze złamaną bielą, jasnym drewnem oraz kolorami z palety barw ziemi, m.in. z brązem czy zielenią.
Ciekawym sposobem na szybką metamorfozę będzie pomalowanie tylko jednej ściany w pomieszczeniu na odcień spalonej ziemi. Taki akcent kolorystyczny nada pokojowi głębi i będzie też pięknym tłem dla wezgłowia łóżka czy szafki RTV. Można go też wykorzystać w salonie z aneksem kuchennym do optycznego rozdzielenia części jadalnianej od wypoczynkowej.
Czytaj też:
Urządź wnętrze i taras jak w Toskanii. Poradnik trendu La Dolce Vita!
Meble i dodatki w kolorze terakoty
Kolor terakoty świetnie prezentuje się również w akcentach. Może zdobić meble, lampy lub w wydaniu najbardziej tradycyjnym – ceramikę. Do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych warto wprowadzić terakotę w postaci gładkich płaszczyzn mebli i/lub tapicerki (zobacz kolor terakoty w lodnyńskim domu). Doskonale wyglądają w nim zarówno tkaniny mięsiste, z fakturą, jak i welury, a także materiały zupełnie proste. Na lato i wczesną jesień warto powiesić w oknach terakotowe zasłony z lnu lub lnu zmieszanego z bawełną – pięknie przefiltrują słoneczne światło. Akcent w postaci stolika czy konsoli też jest dobrym pomysłem. Do wnętrz rustykalnych, bocho czy urządzonych w stylu country chic pasować będą elementy z surowej gliny, cegieł itp. Warto jednak zachować umiar, żeby uniknąć przytłaczającego efektu przeładowania.
Czytaj też:
Doniczki z terakoty znów są modne. Rośliny też je lubią, dowiedz się dlaczego!Czytaj też:
Jak pomalować wiklinę? Dajemy starym meblom ogrodowym nowe życie!