Kolor różowy niejedno ma oblicze, może być słodki w stylu barbiecore, pudrowy, neonowy albo – jak w tym przypadku – mocny, wyrazisty w odcieniu magenta (kolor roku 2023 według Instytutu Pantone). Specjaliści opisują kolor magenta jako czerwień z nutami fioletu, jednak większość postrzega go po prostu jako bardzo ciemny róż. Jest energetyczny, ale nie nie krzykliwy. Mocny, więc potrzebuje neutralnego tła oraz silnej przeciwwagi, żeby nie zdominował przestrzeni. Zobaczcie, jak zagrano magentą w tym wnętrzu.
Eleganckie wnętrze, które łatwo się sprząta
Jesteśmy na obrzeżach Warszawy w domu zaprojektowanym dla małżeństwa z dwójką dzieci. Całość ma prawie 200 metrów kwadratowych powierzchni i jest podzielona na dwie części – dzienną z kuchnią, jadalnią, salonem, pokojem telewizyjnym i małą łazienką oraz prywatną, w której mieszczą się sypialnie, łazienki i garderoba.
Jadalnia – drewno na suficie, podłoga z płytek. Przytulnie i praktycznie
Kuchnia – widok z tarasu kadrowany przez przeszklenia w czarnych ramach
Widzicie drzwi w głębi? Nie rzucają się w oczy, ponieważ mają ukryte ościeżnice. Świetny patent do minimalistycznego wnętrza
Różowe sofy – mocny akcent w salonie
W części dziennej projektantka zastosowała ciepłe drewno, czerń i i mocny akcent kolorystyczny w postaci sof „Umo” polskiej marki Nobonobo.
Głęboka czerń skutecznie maskuje ścianę telewizyjną
Oddzielny pokój telewizyjny urządzono w czerni, tu też jest kanapa Nobonobo, tyle że model „Raksa” projektu Tomka Rygalika
Sypialnia rodziców wydaje się stonowana, dopóki...
...nie zwrócimy się w drugą stronę. Strefa do pracy została wyraźnie zaznaczona różem, który obejmuje też część sufitu
Łazienka – w tym wnętrzu róż jest tylko zasygnalizowany przez perłową poświatę na kafelkach za lustrem
Pomysł na urządzenie pokoju dziecięcego – na ścianie tapeta z żyrafą i lampy w kształcie balonów. Niby niewiele, a jaki efekt!
W drugim pokoju dziecięcym tapeta jest już „poważniejsza” – to pokazuje jak wiele może zmienić we wnętrzu
Właścicielom zależało na funkcjonalnym i praktycznym wnętrzu, które nie byłoby nadmiernie wymagające w utrzymaniu (dlatego większość mebli jest w zabudowie), a jednocześnie miałoby wyrazisty charakter. Kolejnym punktem było stworzenie spójnej stylistycznie przestrzeni – poszczególne pomieszczenia miały się od siebie różnić, ale jednocześnie zachowywać ciągłość aranżacyjną. Zgodnie z sugestią właścicieli Karina Roman, właścicielka studia projektowego P/art zastosowała mocne barwy.
Spokojne tło z naturalnych materiałów
Zacznijmy jednak od neutralnego tła – stanowią je zabudowy meblowe z drewna w ciepłym odcieniu, a także część podłóg, a tu i ówdzie również sufity! W kuchni, która otwiera się na taras, podłogę wyłożono jasnymi kafelkami we wzór kamienia (to praktyczne, bo wchodzi się tu prosto z ogrodu, posadzka musiała być więc odporna i łatwa do sprzątania).
Mocne akcenty kolorystyczne
Przestrzeń w różnych miejscach zaakcentowano mocnymi kolorami. Najbardziej uwagę przyciągają sofy i puf w salonie, ale ciemnego różu jest tu więcej. Górne szafki w kuchni również są w tym kolorze, choć nieco przydymionym. Ciemnoróżowa jest też ściana we wnęce w przedpokoju, na której wisi lustro, a w części prywatnej – strefa z biurkiem w sypialni rodziców.
Magentę równoważy czerń. Wnętrza są bardzo jasne, więc nie było obaw, że czarny kolor je przytłoczy. Na czarno pomalowano więc ścianę za telewizorem, czarne są szafki TV i zabudowa meblowa wokół (to świetny sposób na to, żeby wyłączony telewizor nie rzucał się w oczy). Czarne są też niektóre szafki w kuchni oraz ramy okienne i te, w które ujęto wewnętrzne przeszklenia.
Czytaj też:
7 sposobów na neonowy róż we wnętrzu. Oswajamy ulubiony kolor BarbieCzytaj też:
Modne wnętrza będą różowe – specjaliści wybrali kolor roku 2024