Ci z nas, którzy wkraczali w dorosłość w latach 90. XX wieku na luksfery reagują z reguły lekkim wzdrygnięciem. Były wówczas stosowane powszechnie w budynkach użyteczności publicznej oraz w mieszkaniach – modne rozwiązanie świadczące o aspiracjach właścicieli. Ale przedstawiciele pokolenia Z nie mają takich uprzedzeń i dla nich luksfery to po prostu ciekawy element wnętrza, pozwalający dodać mu głębi, doświetlić położone w głębi mieszkania pomieszczenia i mający posmak retro. Spróbujmy więc przyjrzeć się luksferom z życzliwością!
Luksfery – co to takiego?
Luksfery to szklane pustaki, z których muruje się ścianki działowe we wnętrzach lub wypełnia nimi świetliki. Mogą być wykonane ze szkła przezroczystego lub barwionego, o powierzchni gładkiej lub wzorzystej. Przepuszczalność światła luksferów wynosi od 50-80 proc. Przezroczyste pustaki mają zwykle kształt prostopadłościanu o kwadratowej lub prostokątnej powierzchni czołowej.
Jaki efekt dają luksfery we wnętrzu?
Z luksferów można wybudować trwałą ściankę, która jest jednak wizualnie lżejsza od tradycyjnego muru. Luksfery dodają wnętrzu głębi, mogą być również wykorzystywane do tworzenia iluzji ruchu (to dzięki temu, że wypełniające je szkło jest na ogół lekko pofalowane), ale szczególnie atrakcyjna jest gra światła i cienia – podświetlone luksfery wyglądają jak element dekoracji nocnego klubu.
Mała łazienka doświetlona przez świetlik wypełniony luksferami, projekt Mistovia
A tak świetlik wygląda od strony salonu. Kiedy w łazience włączone jest światło, efekt jest interesujący
Łazienka wydzielona z otwartej przestrzeni ścianą z regałem i pasem luksferów u góry, projekt La Firme
W tym małym mieszkaniu luksfery wykorzystano nietypowo, jako okładzinę ściany, projekt KODO
Okno z luksferów wpuszcza światło, ale nie pozwala dostrzec, co dokładnie znajduje się w środku
Luksfery w sypialni
W innym mieszkaniu z luksferów wykonano okienko między łazienką a kuchnią, projekt NEUHÄUSL HUNAL
Do czego używa się luksferów w aranżacji wnętrz?
Z luksferów wykonuje się najczęściej ścianki działowe. Pozwalają na wydzielenie stref funkcjonalnych w pomieszczeniu, jednocześnie zapewniając dostęp światła naturalnego.
- Sufity – luksfery mogą być również wykorzystywane do budowy sufitów. Pozwalają na doświetlenie pomieszczeń od góry i stworzenie ciekawego efektu wizualnego.
- Podłogi – luksfery mogą być również wykorzystywane do budowy podłóg. Pozwalają na doświetlenie pomieszczeń od dołu i stworzenie oryginalnego wzoru. Jeśli do tego doda się kolorowe oświetlenie, podłoga będzie przypominała parkiet taneczny w stylu retro.
- Dekoracje – luksfery mogą być również wykorzystywane do wykonywania dekoracji, takich jak witraże lub mozaikowe obrazy.
Luksfery w kuchni i łazience
W łazience luksfery mogą być wykorzystane do budowy ścianek działowych, które wydzielą strefę prysznica lub wanny. Mogą również być wykorzystane do budowy półek, regałów lub wypełniania świetlików. Bardzo modne są wewnętrzne przeszklenia, m.in. między łazienką a sypialnią, można taką przegrodę wymurować właśnie z luksferów. Wybierając szklane pustaki o niskiej przezierności, zapewnimy osobie kąpiącej się intymność – z drugiej strony będzie widać tylko jej zarys.
W kuchni luksfery mogą być wykorzystane do budowy ścianek działowych, które oddzielą kuchnię od salonu lub jadalni, a jednocześnie nie zamykają całkowicie wnętrza. Mogą również być wykorzystane do budowy blatu roboczego lub stołu.
Czytaj też:
5 trendów łazienkowych, które projektanci będą lansować w 2024Czytaj też:
Skarby z babcinego kredensu i kultowe meble vintage. Czy na designie z okresu PRL-u można zarobić?