Projektant wnętrz Frédric Clairoux prezentuje najnowsze osiągnięcie – współczesny wiejski dom zaprojektowany dla dużej rodziny. Połączył prostotę z szacunkiem dla środowiska (wszystkie materiały pozyskano lokalnie, miejscowi są także wykonawcy – rzecz się dzieje w lasach Lanaudière w Kandadzie), dostosowując przestrzeń do potrzeb mieszkańców.
Betonowa podłoga – można po niej chodzić w butach, bawić się z psem i niczym się nie przejmować
Surowe drewno sprawia, że wnętrza pachną żywicą
Niemal z każdego pomieszczenia można wyjść na zewnątrz
Większość mebli w zabudowie zrobiono ze sklejki sosnowej pozyskanej lokalnie
Kuchnia z dużą wyspą - minimalizm w stylu eko
Ażurowy regał jest jednocześnie ścianą klatki schodowej
Architekt zadbał o to, by każdy, nawet najmniejszy kąt, był naturalnie oświetlony
Na poddaszu znajdują się pokoje dzieci i miejsce do nauki, jest też biuro pracujących zdalnie rodziców
Łazienka dla dzieci na poddaszu
Na najniższym poziomie domu urządzono centrum rodzinnej rozrywki – kino domowe, miejsce do gier w planszówki
Drewniany dom dla dużej rodziny – azyl w środku lasu
Jak zaprojektować przestrzeń dla aktywnej rodziny?
Drewniany dom zaprojektowano tak, żeby ułatwiał, a także zachęcał do aktywnego spędzania czasu. Na przykład do piwnicy, gdzie trzymany jest sprzęt sportowy, wchodzi się zarówno z domu, jak i z zewnątrz. Łatwiej zagrać w piłkę lub rozstawić pole do krykieta, jeśli wszystko jest pod ręką. Architekt zadbał też o to, by wewnątrz rodzina miała kontakt z naturą – wszystkie pomieszczenia i korytarze zaprojektował tak, by było z nich widać las. A na parterze dodał otwarty ganek, gdzie można odłożyć sprzęt sportowy. Zobaczcie też projekt domu dla sportowej rodziny zbudowanego u naszych południowych sąsiadów.
Czytaj też:
Szklarnia, w której można uprawiać rośliny i organizować przyjęcia – to ogrodowy hit!
Dom, który łatwo się sprząta
Wnętrza urządzone są prosto, ze smakiem i z myślą o tym, by dom był dla ludzi, a nie ludzie dla domu – są przecież przyjemniejsze zajęcia niż wieczne sprzątanie. Polerowana betonowa podłoga na parterze odbija światło, rozświetlając przestrzeń. Jest odporna i nie wymaga specjalnych zabiegów – można po niech chodzić w butach, wystarczy odkurzyć i umyć wodą. Meble są funkcjonalne, w większości w zabudowie, wykonane z jasnej sklejki i litego drewna. Drewno pojawia się też w elementach architektonicznych – na sufitach, schodach, częściowo na ścianach.
Każdy ma własną przestrzeń
Dzięki świetlikom górne piętro jest skąpane w naturalnym świetle, zapewniając dzieciom właściwe warunki do nauki. Każde z nich ma własną przestrzeń, natomiast strefa do zabawy jest na najniższym poziomie. Można by powiedzieć – w piwnicy, gdyby nie to, że są tu ogromne okna. Tutaj cała rodzina gra w planszówki, muzykuje, ogląda filmy. Także rodzice mają własny kąt, w którym mogą się skupić – oddalony od centrum życia rodzinnego pokój do pracy zdalnej.
Czytaj też:
Drewniany dom pełen światła – ekologiczny, niedrogi i wkomponowany w krajobrazCzytaj też:
O jakich domach letnich marzą Polacy? Zobacz 25 najfajniejszych