Architekci Radka Valová i Jakub Vala z pracowni OOOOX marzyli o domu na Lanzarote. Postanowili poszukać budynku do remontu i odnowić go według własnego pomysłu, zdając sobie sprawę z tego, że będą musieli dostosować się do restrykcyjnego lokalnego prawa. – Na tej Wyspie Kanaryjskiej obowiązują surowe przepisy dotyczące wysokości budynku, gęstości zabudowy, a przede wszystkim jego koloru. Dzięki temu cała wyspa jest bardzo harmonijna – tylko biała architektura osadzona w krajobrazie czarnej lawy i zieleń w postaci palm – opowiadają.
Galeria:
Minimalistyczne wnętrza domu na wyspie Lanzarote, projekt OOOOX
Duży salon nie zawsze jest potrzebny
Radka i Jakub kupili willę z 2000 roku, zaprojektowaną przez lokalną pracownię Diseño Lanzarote. O ile bryła bardzo im się spodobała, to wnętrza już niekoniecznie. Były, jak mówią, śmiesznie przestronne. – Być może dlatego, że pierwotnie dom przeznaczony tylko dla dwóch osób? – zastanawiają się nowi właściciele. W każdym razie postanowili zmodyfikować układ wnętrz, by stworzyć więcej sypialni. Strefę dzienną znacznie zmniejszyli, łącząc przy okazji salon z kuchnią i jadalnią. Łazience dodali lekkości dzięki przeszkleniom wielkoformatowym i widokowi na ogród.
Drugą ważną zmianą było zagospodarowanie przestrzeni na zewnątrz. Teraz na dachu znajduje się studio jogi i taras słoneczny z prysznicem. Na dole przy ścianie lawowej architekci stworzyli jadalnię pod pergolą – stół jest odlany z betonu. W tej części powstała również zewnętrzna kuchnia z grillem. Stąd już tylko krok do ogrodu z basenem.
Łazienka z oryginalną dekoracją
We wnętrzach, oprócz układu pomieszczeń, Radka i Jakub zmieli też wykończenie ścian i podłóg. – Drewniane podłogi były zupełnie nieodpowiednie, ciągle się moczyły – mówią czescy architekci. – Zastąpiliśmy je białą betonową posadzką. W łazience dodaliśmy zielone płytki na ścianach. Wykorzystaliśmy lokalne kamienie lawowe w roli akcentów, np. do wsparcia blatu w łazience lub do zbudowania dekoracyjnej ściany na tarasie. Na obu tarasach mamy nowo zbudowane przegrody z bloczków betonowych chroniące przed wiatrem, które służą również jako bariera optyczna dla łazienek – opowiadają.
Remont przeprowadzony lokalnie
Klimat wyspy jest stały prawie przez cały rok. Ogrzewanie jest więc niepotrzebne, tylko w salonie zbudowano kominek. Dom jest wentylowany naturalnie, ale na wszelki wypadek, bo czasem zdarzają się jednak ekstremalne temperatury, w sypialniach zamontowano klimatyzację. Wodę ogrzewa energia z paneli słonecznych. – Wszystkie materiały budowlane są lokalnej produkcji, większość mebli, zwłaszcza dużych, kupiliśmy na wyspie. Z Czech sprowadziliśmy tylko kilka zabytkowych sprzętów i niektóre akcesoria – wspominają Radka i Jakub.
Czytaj też:
Zachwycający dom na Majorce. Inspirujące wnętrza, basen i zewnętrzna kuchniaCzytaj też:
Niesamowity dom w dżungli Kostaryki – marzenie każdego miłośnika natury!