Kiedy do architektów z mediolańskiej pracowni Chroma Studio zgłosiła się młoda, niezależna kobieta i oświadczyła, że chce zamieszkać w biurze, byli zdziwieni, ale podjęli wyzwanie. Stosując sprytne rozwiązania aranżacyjne, sprawili, że chłodna i nieprzyjazna przestrzeń biurowa zmieniła się w całkiem wygodne, choć nieduże mieszkanie.
Galeria:
Małe, pomysłowo urządzone mieszkanie, projekt Chroma Studio
Optymalne wykorzystanie wąskich przestrzeni
Już sam plan biura mógł zniechęcić – położony w narożniku budynku lokal jest wąski i nieforemny, przypomina raczej kręty korytarz niż miejsce, w którym można by się wygodnie urządzić. Architekci postanowili nie tuszować dziwacznego kształtu, lecz wykorzystać zakamarki do stworzenia kolejnych stref, podkreślonych dodatkowo zmieniającymi się kolorami i materiałami. W strategicznych miejscach umieścili też lustra, które optycznie powiększają przestrzeń i korygują proporcje wnętrza.
Ciekawym pomysłem jest także użycie tapety „Elisir” marki Wall & Deco – wzór imitujący zasłonę zniwelował poczucie ciasnoty i złagodził ostre linie ścian. Przeczytajcie więcej o tym, jak optycznie poprawić proporcje wnętrza.
Gra kolorami i światłem
W aranżacji mieszkania zastosowano paletę barw, która opiera się na zieleni, bieli i brązach. Zieleń, która w dwóch odcieniach zdobi salon, wprowadza harmonię i spokój. Brązy to głównie ciemne drewno kasztanowe. Neutralna biel równoważy całą kompozycję, rozjaśniając wnętrze i dodając mu lekkości. Zaskoczeniem jest kuchnia, w całości pomalowana na różowy odcień terakoty.
Kuchnia otwarta, ale z własnym charakterem
Kolejnym wyzwaniem była kuchnia, właściwie kącik kuchenny położony w kolejnym załamaniu mieszkania o dziwnym kształcie. Do tego była przechodnia. Jak ją wyodrębnić z całości i przy okazji zaznaczyć, że jest centralnym punktem mieszkania? Architekci postanowili wizualnie zamknąć ją w kolorystycznym „kubiku”. Różowy odcień terakoty przyciąga uwagę, dodaje przytulności i... zwiększa apetyt! Zobaczcie inne mieszkanie zaprojektowane przez architektów z Chroma Studio: w stylu modern retro z kuchnią w kolorze szaty królowej Charlotty.
Dekoracje ścienne i elementy trójwymiarowe
Następnym trikiem aranżacyjnym, dzięki któremu niewielka przestrzeń zyskuje głębię, a światło i cień interesująco układają się na powierzchni ścian, jest zastosowanie trójwymiarowych paneli wykonanych z gipsu. Wprowadzają do wnętrza elementy o organicznej formie, które przełamują monotonię ciągłych linii. W łazience wykorzystano podobną technikę, stosując pionowe drewniane elementy, tzw. lamele, które „znikają” w gipsowych ścianach, tworząc subtelną i elegancką całość.
Chroma Studio – specjaliści od kolorów
Chroma Studio to multidyscyplinarne studio założone przez dwoje młodych projektantów i artystów. Giuseppe Albanese to absolwent IED Istituto Europeo di Design w Mediolanie, z kolei Elga Ancona ukończyła scenografię w Bari, a specjalizację zdobyła w Brerze. Neutralne, białe przestrzenie traktują jako płótna, które ożywają dzięki odpowiednio dobranym barwom. Kolor odgrywa dla nich kluczową rolę w projektowaniu – wpływa na samopoczucie i zachowanie, dlatego starannie dobierają paletę barw do funkcji pomieszczeń i charakteru klienta.
Czytaj też:
Wnętrza pełne spokoju – jak stworzyć elegancki azyl w relaksujących kolorach?Czytaj też:
Jak dobierać kolory, by mieszkanie miało dobrą energię? Znaczenie barw według feng shuiCzytaj też:
6 trików, dzięki którym wnętrze będzie wyglądało na wyższe