– Na 38 metrach kwadratowych deweloper wydzielił salon z aneksem, niewielką sypialnię oraz łazienkę – mówi Aneta Bańkowska, architektka wnętrz z pracowni Indesign. – Po analizie tego układu doszłyśmy z inwestorką, młodą, bardzo zapracowaną i aktywną kobietą, do wniosku, że przy nim zostajemy, ale spróbujemy go maksymalnie wykorzystać, nie przeładowując mieszkania zbędnymi elementami.
Galeria:
Małe mieszkanie, projekt Aneta Bańkowska
Barwy natury przełamane wyrazistymi akcentami
Dlatego w tym mieszkaniu nic nie jest wyłącznie dekoracyjne (choć estetyka też jest ważna), każdy element ma funkcję. Delikatna inspiracja stylem japandi polegała na połączeniu prostoty oraz spokojnego rytmu kolorów i materiałów. Mimo że paleta barw została ograniczona do neutralnych beżu, zgaszonej bieli, odcieni naturalnego drewna na meblach (naturalne forniry), lekko pobielonej podłogi z dębowej deski (Kaczkan), mieszkanie ma kilka wyrazistych elementów, które dodają mu charakteru.
Obrotowe lustra, okrągłe tapety i sofa bez nóżek – triki na powiększenie przestrzeni
Jednym z nich jest blat kuchenny ze spieku Dekton (Cosentino), a dopełnieniem aranżacji są dekoracyjne tapety koła z monochromatycznym, roślinnym wzorem (Wallart). – Dobrałam je tak, by optycznie powiększały przestrzeń – mówi Aneta Bańkowska. – W salonie zależało mi na tym, aby utrzymać wrażenie przestrzeni, które nawet w niewielkim pomieszczeniu daje wysokie narożne okno, stąd na tle przeszklenia pojawiła się jadalnia, z ażurowo wykończonymi elementami (lampy, oparcia krzeseł), a okna przesłoniłam lnianą, półprzezroczystą tkaniną – mówi architektka. Narożnik w strefie wypoczynkowej, dobrany do skali wnętrza, celowo nie ma nóżek, dzięki temu wnętrze wydaje się wyższe.
Między przedpokojem a strefą dzienną zostały zamontowane trzy, wykonane na zamówienie obrotowe lustra, które mają kilka funkcji:
- Oddzielają hol od salonu, sprawiając, że miejsce na kanapie stało się bardziej przytulne.
- Tworzą symetryczny rytm, nadając wizualny porządek przestrzeni.
Zagłówek łóżka mocowany do ściany zajmuje mniej miejsca
– Ten sam motyw obrotowego lustra wykorzystałam również przy toaletce w sypialni, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie – mówi Aneta Bańkowska. – Szafa w sypialni ma ażurowe, przesuwne drzwi, a jej plecy wyklejone są tapetą. Taki mebel nie przytłacza wizualnie niewielkiego wnętrza i jest ciekawym sposobem na przemycenie koloru.
Centralnym punktem sypialni jest duże, tapicerowane łóżko z zagłówkiem mocowanym do ściany (aby oszczędzić nieco centymetrów).
– Łazienka w tym mieszkaniu jest długa, wąska i ciemna, bez możliwości powiększenia jej, dodatkowo posiada dość spory pion, który utrudniał aranżację – wspomina architektka. Ale i na to znalazł się sposób: wyłożenie obudowy wanny i ścian wokół niej ciemniejszymi płytkami w kolorze zielonkawego kamienia, skróciło optycznie wydłużone pomieszczenie, jednocześnie nadając strefie kąpielowej charakteru SPA.
Czytaj też:
Poznaj zalety okrągłego stołu – zobacz 15 salonów z tym meblem w roli głównejCzytaj też:
Mieszkanie w kamienicy. Inspirujący projekt – kuchnia i łazienka są świetne!